24 вересня
Завантажити ще

Політемігрант Анастасія Буракова: Виліт з Москви до Казахстану коштує вже 2000 доларів за ціною 250

Політемігрант Анастасія Буракова: Виліт з Москви до Казахстану коштує вже 2000 доларів за ціною 250
Фото: mil.ru

Володимир Путін підписав указ про часткову мобілізацію. Через кілька хвилин після цього виступу росіяни розкупили всі прямі квитки на 21 вересня до Стамбула, Тбілісі та Єревану. У містах РФ вже розпочалося вручення повісток. У Санкт-Петербурзі їх розносять двірники, а в Москві поліція з військовими зупиняють молодих людей біля метро.

Що думають про мобілізацію росіяни і чому зранку у юристів обривається телефон? Про це ми поговорили з російською правозахисницею, організатором проєкту допомоги емігрантам «Ковчег» Анастасією Бураковою.

Це не часткова мобілізація

- Насте, які настрої панують зранку у вас на батьківщині?

Анастасія Буракова. Фото: facebook.com/aBurakovaa

Анастасія Буракова. Фото: facebook.com/aBurakovaa

- До нас у бот «Ковчега» вже звернулися і продовжують звертатися безліч людей: усіх хвилює, хто потрапляє під мобілізацію, чи можна тим, хто під неї потрапляє, покинути країну, яка відповідальність передбачена, якщо людина не з'явиться за повісткою чи виїде з Росії. Тобто питання загального характеру: у президентському указі все прописано дуже узагальнено – люди не розуміють, це відноситься до них чи ні, що можна робити, а чого не можна.

– І що ви відповідаєте?

- Незважаючи на те що мобілізація названа частковою, насправді вона такою не є: при частковій мобілізації документом визначається вік, військово-облікові спеціальності, які підлягають мобілізації, а в опублікованому указі нічого не уточнюється. Тому потрапляють усі, хто перебуває в запасі.

Повторюся: всі, хто має військово-облікові спеціальності. Це люди, які навчалися у військових вузах або на військових кафедрах, ті, які служили строкову службу, ті, хто мав відстрочку від призову, ті, хто не мав підстав для легального звільнення від призову, жінки військово-облікових спеціальностей – офіцери, медики та ін. Відповідно тим, хто підлягає мобілізації, не те що країну, але місце проживання без дозволу військового комісаріату залишати не можна.

Ми стежимо за ситуацією, і поки що тим, хто перетинає кордон, особливих перешкод не чинять. Однак усе може змінитися за одну мить.

– У чатах пишуть, що когось уже до Туреччини не пускають.

- Формально з моменту набрання чинності указом, а він уже набув чинності, випускати нікого не повинні. Ми зробили чат з темою перетину кордонів, де вже набралося 70 000 людей, - люди пишуть про свій досвід виїзду з РФ. Нині не випускають у поодиноких випадках. Але знову ж таки, це тимчасово, доки не налагоджена міжвідомча взаємодія - типова російська історія.

- Значить, найближчими днями все може змінитися і вже нікого не випустять?

- Це може статися вже у найближчі години.

Ось такі повістки та повідомлення вже почали вручати росіянам. Ну що, насмішили ми ваші

Ось такі повістки та повідомлення вже почали вручати росіянам. Ну що, насмішили ми ваші "Іскандери"? Фото: t.me/Tsaplienko

Злякалися, коли справа торкнулася їхніх сімей

- Чи можна вже сказати, що люди масово рвонули з країни?

- Так, якщо наразі подивитися по квитках, то вилетіти з Москви до Казахстану коштує понад 2000 доларів за звичайної ціни близько 250 доларів.

- Чи можна перейти кордон пішки й сказати: «Я рятуюсь. Дайте мені гуманітарну візу"?

- Перше питання – чи випустять росіяни. До безвізових країн люди можуть виїхати.

Що стосується країн ЄС, якщо людина не дисидент, то вона не має ризику політичного переслідування. Строкова служба в РФ не є підставою для отримання гуманітарної візи. Ми неодноразово пояснювали це у попередні місяці війни. Та сама Німеччина казала, що загальний військовий обов'язок – не підстава, щоб усім видавати візи. Ну і загалом країни Європи в цьому мають рацію.

Судячи з повідомлень у соцмережах, чоловіків у РФ вже стали хапати просто на вулицях. Фото: t.me/oleksiihoncharenko

Судячи з повідомлень у соцмережах, чоловіків у РФ вже стали хапати просто на вулицях. Фото: t.me/oleksiihoncharenko

- До речі, сьогодні рух «Весна» закликав виходити людей на акції протесту в усіх містах Росії. Як ви вважаєте, це має якусь перспективу?

- Я дуже сподіваюся, що частково пасивне, частково залякане, російське суспільство, яке частково, на жаль, підтримує «спецоперацію», коли війна їх торкнулася особисто, активно відреагує на те, що відбувається. Одна річ, коли ти пишеш у Z-каналах про підтримку, інша – коли війна приходить у твій дім. Я дуже сподіваюся, що останні новини протверезять людей усередині Росії. Наразі ми збираємо інформацію щодо акції протесту й по інших країнах.

- Тобто можна сказати, що у людей зранку настрої панічні, а можливо – і з учорашнього вечора?

- Так. Особливо сьогодні після виступу Путіна. Навіть якщо судити з динаміки, як розкуповують квитки, подивитися, що пишуть у чатах, телефон зранку обривається. Є багато запитів щодо юридичної допомоги не тільки до нас. До організацій, які надають допомогу призовникам, теж надходить безліч запитів. Люди справді злякалися, коли справа торкнулася їхніх родин.

Нікого не хвилювало, коли людей вбивали в Україні, але коли ситуація змінилася, гадаю, тут і прихильники Путіна почали хвилюватися, бо тепер це стосується їх особисто.

Перші несміливі протести в РФ. 21 вересня, Улан-Уде. Фото: t.me/Pravda_Gerashchenko

Перші несміливі протести в РФ. 21 вересня, Улан-Уде. Фото: t.me/Pravda_Gerashchenko

До речі

Глава МЗС Латвії вже заявив, що з міркувань безпеки Латвія не видаватиме гуманітарні візи громадянам РФ, які уникають мобілізації.

А тим часом

Одразу після новини про мобілізацію рух «Весна» оголосив всеросійську акцію протесту «Ні могилізації!», яка має відбутися сьогодні, 21 вересня, о 19.00 у центрах усіх міст РФ.

Ні могилізації! Заклик до росіян виходити на акцію протесту. twitter.com/vesna_democrat

Ні могилізації! Заклик до росіян виходити на акцію протесту. twitter.com/vesna_democrat

Що сталося

За словами Володимира Путіна, у зв'язку з мобілізацією має збільшитися випуск озброєнь та військової техніки. Сергій Шойгу повідомив, що в РФ призовуть 300 тисяч резервістів.

Вчора депутати Держдуми ухвалили законопроєкт, який вводить в КК поняття «мобілізація», «воєнний стан» та «воєнний час».

Нове формулювання включили до багатьох статей глави 33 КК, де йдеться про злочини проти військової служби. Тепер покарання за ними посилять до 10, а в деяких випадках і до 15 років. Також в КК з'являться 2 нові статті щодо військових: про здачу в полон та мародерство.

Крім того, депутати запропонували запровадити 4 нові статті, присвячені держоборонзамовленню: тепер за відмову від укладання контракту з оборонного замовлення або порушення його умов загрожують 8 роками колонії.