Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Готуємося до зими: кому особливо небезпечний холод у житлі, що не опалюється

Готуємося до зими: кому особливо небезпечний холод у житлі, що не опалюється
Фото: Олег УКЛАДОВ

Холод ми всі переносимо по-різному, і цю зиму, звичайно, переживемо. Але є низка факторів, що підвищують ризик виникнення гіпотермії у багатьох людей через недостатнє опалення в житлових приміщеннях.

Гіпотермією називають патологічний стан, коли температура тіла людини опускається нижче 35 градусів. Відбувається це під впливом низьких температур, коли тепло втрачається швидше, ніж виробляється. І що довше ми живемо у холоді, то швидше закінчується запас накопиченої енергії.

Підступність гіпотермії не тільки у уповільненні всіх фізіологічних функцій, а й у зниженні розумової активності та здатності ясно мислити. Як наслідок, зі зниженням температури до критичних позначок людина перестає розуміти, що з нею відбувається, а отже, нічого не робить для порятунку.

Вік та обмеженість у рухах – «помічники» холоду

Основна причина гіпотермії - холодовий стрес та недостатнє виділення тепла організмом, але є й безліч додаткових факторів, що погіршують ситуацію. Насамперед, це вік та існуючі обмеження у русі.

У людей похилого віку організм стає менш стійким до холоду, знижується температурна чутливість, унаслідок чого вони не відразу відчувають, що замерзли. Плюс знижується здатність до рухової активності та зменшується кількість підшкірної жирової клітковини – все це може спричинити розвиток гіпотермії в холодному закритому приміщенні.

У дітей чинниками ризику є незріла система терморегуляції, невелика м'язова маса, знижена здатність до пересування, несформована імунна система.

Небезпечний холод у квартирі і тим, хто через різні причини не може активно рухатися, робити вправи, що розігрівають, і просто походити, коли замерз. Крім людей похилого віку і немовлят, це люди з обмеженими можливостями, ті, хто нещодавно перенесли травми або скуті в рухах внаслідок хвороби, як це трапляється, наприклад, після інсульту. Ризик зростає у разі будь-якого погіршення стану, що змушує людину лежати - чи то підвищений тиск, чи проблеми із суглобами. А також при станах, що викликають втрату свідомості та нерухомість – гіпоглікемія, епілептичний напад, лікарська або алкогольна інтоксикація.

Втрату тепла посилюють пошкодження шкіри та деякі ліки

Крім того, до факторів, що підвищують уразливість перед холодом, відносяться:

  • серцево-судинні захворювання;
  • респіраторні хвороби, зокрема хронічна обструктивна хвороба легень, астма;
  • психічні захворювання, які не дозволяють адекватно оцінити свій стан;
  • алкогольне чи наркотичне сп'яніння – з тієї ж причини;
  • виснаження організму та недостатнє харчування, тому, наприклад, небезпечна в умовах холоду анорексія;
  • знижена функція щитовидної залози – гіпотиреоз;
  • діабет, ендокринні розлади;
  • інсульт, травми голови, пухлини, запальні захворювання центральної нервової системи;
  • ушкодження шкіри – псоріаз, опіки;
  • деменція, хвороба Паркінсона; епілепсія;
  • вагітність.

"Підштовхнути" розвиток гіпотермії може і прийом деяких препаратів, серед яких окремі види антидепресантів, наркотичних знеболюючих, заспокійливих засобів. Також нейролептики, бета-блокатори, загальні анестетики.

Навіть деякі препарати, що широко застосовуються при артеріальній гіпертензії та стенокардії, можуть підвищувати ризик розвитку гіпотермії у людей похилого віку.

Що ще раз доводить: обов'язково потрібно читати інструкцію, причому не лише протипоказання, а й особливості застосування ліків.

Від ознобу – до коми

Симптоматика при гіпотермії залежить від ступеня тяжкості хвороби, і її прояви можуть прогресувати від тремтіння та млявості до сплутаної свідомості, коми і навіть смерті.

З температурою нижче 35 градусів людина тремтить, стає блідою і холодною на дотик, сонною, неповороткою і ніби спантеличеною. Вона повільніше говорить, відчуває сильну втому, дихає спершу прискорено, а потім уповільнено. Плутається мова та свідомість, порушується адекватність сприйняття свого стану та координація рухів.

При зниженні температури до 31 градуса тремтіння проходить, і це викликає ще більше зниження температури. Можуть з'явитися галюцинації, зіниці перестають реагувати на подразники.

Разом із уповільненням дихання знижується частота серцевих скорочень. Центральна нервова, серцево-судинна та інші системи організму перестають функціонувати, що зрештою призводить до смерті.

Піднімаємо температуру теплим супом, салом та шапкою

Звичайно, у випадках тяжкої гіпотермії необхідно одразу викликати швидку допомогу, оскільки це невідкладний стан. Якщо терморегуляція не порушена і людина просто тремтить, можна зробити таке:

  • при незначному зниженні температури швидко зігріють фізичні вправи, стрибки, присідання, нахили. При тяжкій стадії людину, навпаки, не потрібно зайвий раз ворушити;
  • одягнути шапку та кілька шарів одягу;
  • накрити ковдрою. з головою. Немає ковдри - підійде будь-який додатковий одяг, рушники, простирадла;
  • зігріти ключові точки, і це не руки чи ноги, а пах, груди та спина;
  • дати теплого чаю з імбиром, молока чи просто теплої води з медом, какао, гарячого шоколаду;
  • нагодувати теплим супом чи бульйоном. У таких ситуаціях потерпілому потрібна їжа, багата на вуглеводи, білки та жири: червоне м'ясо, жирна риба, сало, горіхи, авокадо, банани;
  • зігрівання за допомогою грілки, електроковдри, теплових пакетів має бути дуже обережним – холодна шкіра надто чутлива до температур. Тому на неї спершу кладеться тканина, а вже потім зігрівальний пристрій. І кожні 20 хвилин потрібно перевіряти, чи немає почервоніння чи інших ознак опіку.

Важливо: навіть за легкої гіпотермії заборонені теплий душ або ванна – це може спровокувати серцево-судинний колапс. Під забороною і алкоголь, який ніяк не зігріє, натомість розширить судини та збільшить втрату тепла.

Будь в курсі

Як не допустити переохолодження?

Ми вже розповідали, чим потрібно запастися для майбутньої зими, як пережити опалювальний сезон. Як утеплити вікна. Що має бути в зимовій аптечці. Але якщо і запаслися, і приготувалися, а працювати 8 годин у холодній квартирі все одно важко?

Правило № 1. Якщо вік, хвороби чи обставини не заважають рухатись – робіть це. Кожні півгодини влаштовуйте перерву з будь-якою активністю. Якщо не можна сходити до магазину, пограйте із собакою, полийте квіти, підметіть підлогу. Мінімальна п'ятихвилинна фізкультура – взагалі ідеально. Помірні фізичні навантаження врятують не лише від холоду, а й застуд.

Правило № 2. Зігрівайтеся теплими напоями – тут знадобляться всі зимові запаси. Їжте продукти, що містять вуглеводи та жири. Боїтеся погладшати - допоможе правило № 1 і знання, що анорексія - союзник переохолодження. Схуднути завжди встигне, а поки що потрібно не захворіти і вижити.

Правило № 3. Правильно одягайтеся, тобто «капустою» із 3-4 шарами одягу. Нижній відповідає за вологість, верхній за теплоізоляцію. Допоможе термобілизна, вовняні та флісові кофти. Головне, щоб нічого не обтягувало, не стискало і не обмежувало в русі, між шарами має бути місце для повітря. Шкарпетки краще теж у два шари – бавовняні та вовняні зверху. Якщо не заважають рукавички без пальців і не бісить шапка - надягаємо їх теж.

І ще один важливий момент: якщо про дітей є кому подбати, то люди похилого віку та інваліди найчастіше самотні. І якщо ми знаємо про таку людину, яка живе по сусідству, добре б регулярно перевіряти, як вона живе у своїй холодній квартирі і чи має хоч мінімальні можливості, щоб пережити зиму.