24 вересня
Завантажити ще

Мода на тату: військові обирають обереги, цивільні – вишиванки та тризубці

Мода на тату: військові обирають обереги, цивільні – вишиванки та тризубці
Фото: instagram.com/belkina.tanya

Тетяна Бєлкіна зі Львова – художник-графік за освітою. Багато років пропрацювавши ілюстратором та дизайнером, захопилася татуюваннями. Стала постійним клієнтом тату-салонів, потім почала створювати ескізи татуювань для майстрів, а невдовзі й сама взяла до рук машинку.

- З новими клієнтами прощаюсь фразою: "Скоро побачимося!" – усміхається Тетяна. – Зазвичай так і відбувається – невдовзі вони повертаються за новими татуюваннями.

«КП в Україні» розпитала Тетяну Бєлкіну, як змінилися тренди у світі тату останнім часом.

Просять перебити метелика чи ієрогліф

Львівський тату-майстер Тетяна Бєлкіна – художник-графік за освітою. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Львівський тату-майстер Тетяна Бєлкіна – художник-графік за освітою. Фото: instagram.com/belkina.tanya

- Смаки давно змінилися - ієрогліфи та метелики на попереку зараз ніхто не набиває, навпаки, люди приходять, щоб їх закрити іншим малюнком, - зазначає майстер. – Ієрогліфи взагалі ніхто не просить. Для нас це вже в минулому, хоч у Європі такі тату ще можна побачити. А в Україні до малюнків на тілі ставляться дуже відповідально. Якщо був якийсь метелик – його обов'язково захочуть перебити. Якби до мене сьогодні прийшли з проханням набити метелика чи ієрогліф – я б відмовляла щосили.

З початку війни 2014 року набирають популярності патріотичні тату. Дедалі частіше дівчата просили набити мотиви вишиванки, калину, колоски, хлопці – тризубці чи козаків. Після початку повномасштабного вторгнення патріотична тема знову на піку.

– Навіть якщо люди обирають якийсь міфічний сюжет, легенду, то ми її доповнюємо українськими мотивами, – пояснює Бєлкіна. – Дійсність впливає – історичних персонажів можуть набивати із сучасною зброєю чи міксують, наприклад, козаків зображують поряд із воїнами ЗСУ.

Художниця каже – якщо раніше зробити патріотичні тату просили переважно на заході України, то зараз вони набули популярності і серед жителів півдня і сходу.

– Ситуація кардинально змінилася – до нас приходять клієнти, які навіть не знають української мови, але просять патріотичні тату, – продовжує майстриня.

Татуювання з українською символікою обирають для себе і ті, хто змушений виїжджати з країни через навчання чи з іншої причини, в евакуацію – щоб малюнок нагадував про Батьківщину.

– Вони на піку вже вісім років, але якщо раніше це були милі зображення, то зараз малюнки стають агресивнішими, – каже Тетяна Бєлкіна. – Українські мотиви, військові – будуть в моді й надалі.

Патріотичні тату утримують першість із 2014 року. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Патріотичні тату утримують першість із 2014 року. Фото: instagram.com/belkina.tanya

І старі і молоді

Наразі Тетяна живе у Вроцлаві – виїхала з України через 13-річну дитину.

- До речі, мій син татуювання не просить, хоча він практично ріс у тату-студії, - усміхається майстриня. – Його питають друзі: «У тебе мама вся в татухах, а ти будеш собі бити?» Він не має до цього інтересу. Але я спокійно поставлюся, якщо раптом зараз захоче. Хоча є відмовка: "Тобі тато не дозволить". Тату можна набивати з 18 років, а раніше взагалі з 21-го.

Тетяна пояснює: це не якась забаганка, до 18 років людина росте, і тату може деформуватися. А у дорослої людини, якщо вона одужує або худне, тату поводиться, як малюнок на повітряній кульці.

Тетяна пам'ятає багатьох своїх клієнтів, але не про всіх хоче говорити – впевнена, що ті впізнають себе.

– Був 80-річний дідусь, який захотів собі набити напис Made in China – він народився у Китаї, – згадує Тетяна. – Роботи – на десять хвилин, але він виявився таким цікавим співрозмовником, що ми проговорили ще кілька годин.

Скарг від клієнтів вона ще не мала, хоча істерики від щастя траплялися.

– Одній жінці на руці перекривали сильні опіки та рубці після аварії, – ділиться майстриня. - Зробили їй троянди, рубці не чіпали - в них фарба не вбивається, але малюнок поклали так, що вони стали непомітними. Вона, як побачила, почала кричати! Я злякалася, а виявилось – це вона від радості. З того дня вона припинила закривати наслідки аварії одягом.

Пацюка, пронизаного козацькою шаблею, Тетяна намалювала в перший день війни і через кілька годин набила його бійцю, що виїжджав на фронт. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Пацюка, пронизаного козацькою шаблею, Тетяна намалювала в перший день війни і через кілька годин набила його бійцю, що виїжджав на фронт. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Перед відправкою на фронт набивають символи сили

Тетяна Бєлкіна добре пам'ятає перше татуювання, зроблене під час повномасштабної війни. На світанку 24 лютого вона намалювала ескіз – козацьку шаблю, яка пронизує розлюченого щура. Набила це тату того ж ранку - клієнт з'явився відразу після публікації малюнка в соцмережі.

- Це була людина, яка йшла на фронт, - згадує наша співрозмовниця. – Ми за годину зробили, і він поїхав на війну. Хоча зазвичай я проти того, щоб клієнт після сеансу йшов не додому, але… Це вперше, коли ми наплювали на правила. Зазвичай, після сеансу потрібно відпочивати. Зробила безкоштовно: вирішила, що до своєї евакуації битиму безкоштовно, кому встигну, – для підтримки бойового духу. Військовим та теробороні набиваю татуювання безкоштовно і зараз. Третину суми від оплати тату віддаю на ЗСУ. До речі, саме військові обирають найжорсткіші тату - як спеціально, великі та дуже болючі на ребрах, ліктях, і б'ють навіть без анестезії.

Другим клієнтом під час війни став студент зі Львова, який записався до тероборони Києва, – йому зробили череп із написом: «Ласкаво просимо до пекла».

"Ласкаво просимо до пекла" - це татуювання відвіз на собі до Києва львівський студент, який 24 лютого вступив до столичної тероборони. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Проти спільних тату для закоханих

Майже жодних заборон у тематиці для майстра немає – наб'є все, що попросять, окрім свастики Z.

- Навіть не знаю, як би я відреагувала, якби надійшло таке замовлення, - губиться Тетяна. – У будь-якому разі, татуювання, за які людину можуть побити, не зроблю. Загалом у різних країнах є різні символи, які вважаються поганими, і таким татуюванням майстер може підписати людині смертний вирок.

Ще татуювання не роблять, якщо клієнт добре погуляв – сьогодні чи навіть учора.

- Не тому, що не люблю п'яних, просто алкоголь підвищує тиск – одразу йде сукровиця, кров, і працювати неможливо, – пояснює майстриня.

Від деяких малюнків вона клієнтів все ж таки відмовляє. Наприклад, від парних татуювань, які просять закохані.

- Ми не говоримо: «А що ви робитимете, якщо розійдетесь – прийдете перебивати?». Просто намагаємось переконати зробити щось інше, – каже Тетяна. – Тому що більшість прохань перебити старе тату саме такі, пов'язані з колишніми. Можемо запропонувати зробити їй замочок, а йому - ключик або їй - місяць, жіночий символ, а йому - сонце.

Якщо розлучаться – у кожного залишиться не болюче нагадування про колишнє кохання, а просто гарне тату.

Чим довша війна - тим агресивніше тату зрозуміло стосовно когось. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Чим довша війна - тим агресивніше тату зрозуміло стосовно когось. Фото: instagram.com/belkina.tanya

Копіювати чужі роботи - моветон

Ще майстриня відмовляється робити татуювання на обличчі. Майже ніколи вони не виходять красивими - розтікаються, і погоджуватися на невдалий малюнок Тетяна не хоче. Також не варто сподіватися умовити майстра зробити тату по картинці в інтернеті.

– Це моветон – повторювати роботу іншого майстра, – пояснює Тетяна Бєлкіна. - Зробити точну копію важко, але навіть якщо зможеш - це плагіат, і тебе заплюють. За такі замовлення беруться майстри невисокого рівня, після яких ми потім переробляємо. Потрібно пам'ятати, що хороша робота – це не гроші, це твоє портфоліо.

Набивати портрети в Україні непопулярно – ані родичів, ані політиків, ані Шевченка з Бандерою.

- Я взагалі не радила б зображати на тілі портрети – вони можуть деформуватися, - зазначає Тетяна. – Померлих родичів мене не просили набивати, але був один клієнт – набивали його померлого собаку.

Видалити тату складно, особливо – старе, коли їх робили голками чи саморобними машинками. Сучасне тату ще має шанс зникнути за допомогою лазера, але чистою, як раніше, шкіра вже не буде. "Вічні" старі "партачення" доводиться закривати темною фарбою, створюючи новий малюнок.

Чорні тату через місяць-другий набувають синюватого або зеленого відтінку - в залежності від кольору шкіри. Кольорові фарби на шкірі можуть повести себе непередбачувано.

На замітку!

Найпопулярніші татуювання:

  • патріотичні: вишиванки, калина, колосок, тризуб,
  • тварини: тигри, леви,
  • напівреалізм, символізм: вітрильники, кораблі,
  • скандинавська та слов'янська тематика: вікінги, козаки,
  • релігійна, віра: ангели, символи.