18 червня
Завантажити ще

Осінні загострення: як уберегти суглоби під час холодів

Осінні загострення: як уберегти суглоби під час холодів
Фото: Ральф Орловскі/Бонгартс/Getty Images

Хрумтить, заклинює, сковує, німіє, болить, не повертається – про те, чому в міжсезоння ми відчуваємо ці відчуття і як їх не допустити, ми поговорили з лікарем-реабілітологом, рефлексотерапевтом, остеопатом та мануальним терапевтом Олександром Тесліним. 37 років він займається лікуванням хвороб опорно-рухового апарату – гриж, протрузій, сколіозу, остеохондрозу, суглобових ушкоджень, артритів, артрозів та постановкою органів, функцій та суглобів на своє місце.

«Полуничний остеохондроз» дається взнаки

Наші суглоби категорично не люблять осінь, і одна із головних причин – погода. Тут і перепади температур, і охолодження, і зміни атмосферного тиску, і висока вологість.

- Якщо весняні загострення обумовлені авітамінозом після зими, то на осіннє дуже впливає атмосферний тиск з його різкими перепадами, і його не витримує суглобова капсула, або сумка, - пояснює лікар. - Особливо, якщо вона слабка через давні мікротравми – хтось різко смикнувся, хтось упав, хтось оступився. Усі ці «віддалені» та давно забуті травми можуть вистрілити через певний час у будь-якому місці. Це чітко видно у професійних спортсменів, які досягли великих результатів: світова практика підтверджує, що багато хто з них потім стають інвалідами. Тільки вони мають гроші на заміну суглоба, бо спортивна кар'єра дозволила їх заробити.

Найчастіше восени суглоби «мстять» за улюблену літню розвагу багатьох – дачі-городи. Як каже Олександр Борисович, починається «полуничний остеохондроз» після проведених на грядках тижнів в одній позі.

І винна у цьому не полуниця, а відсутність культури праці та елементарних знань, як піднімати тяжке чи нахилятися. Нас не вчили в дитинстві, що треба сісти, підняти ящик, підвестися і з ним розвернутися. Тому цього не роблять навіть ті, хто знає, як треба.

- Ми використовуємо хребет як важіль Архімеда – і так роблять усі, – зазначає Теслін. - Згадайте, як ви миєте підлогу, нахиляючись у улюбленій позі? А треба сісти і використати силу м'язів. Як переносите каструлю з плити на стіл, розвертаючись тільки верхньою частиною тіла та перекручуючи хребет? А треба повністю розвернутися і лише потім ставити. І це все дрібні мікротравми, з якими організм до певного часу справляється. Але восени суглоби можуть про себе нагадати, причому невідомо, в якому «районі».

Виходить, головна причина проблем із суглобами – порушення біологічного механізму рухів, яке триває роками. І навіть якщо ми багато рухаємося або працюємо фізично, це здебільшого однотипні дії, в яких задіяні одні і ті ж м'язи. Водночас, за словами лікаря, ми маємо такі, які не працюють десятиліттями, наприклад, внутрішні м'язи стегна.

П'ятихвилинки лежачи та дитяче повзання

До обтяжливих факторів, що підвищують ризик розвитку проблем із суглобами, відноситься, перш за все, гіподинамія, що набуває з настанням холодів гігантських масштабів.

Хоча головне лихо – це навіть не зменшення пройдених за день кроків, а багатогодинне сидіння практично в одній позі. У будь-якої людини четвертий і п'ятий хребці сидячи в положенні приймають на себе семиразове навантаження. Полегшити його можна нехитрими способами:

 • якщо працюємо вдома: кілька разів на день на 5 хвилин лягаємо на підлогу;
 • добре розбавляє статичне навантаження повзання на долонях і колінах, як це роблять діти, які ще не навчилися ходити;
 • якщо працюємо в офісі: наприкінці кожної години або двох намагатись робити 5-10-хвилинні перерви, під час яких ходити.

Крім того, свій негативний внесок роблять і позасезонні причини, такі як зайва вага та спадковість.

- Кожен кілограм – це навантаження на суглоби, і норми співвідношення росту та ваги – не пуста вигадка, - попереджає Олександр Теслін. – До зайвих кілограмів, до ожиріння суглоби, як і хребет, генетично не готові. І щойно починається «перебір» – починаються й проблеми. Щодо спадковості, це такий самий фактор ризику, як, наприклад, і з діабетом. І якщо у тата чи бабусі були хвороби суглобів, ваше завдання – вжити превентивних заходів, як мінімум, вести спосіб життя, який не сприяє виникненню таких проблем.

Спровокувати захворювання суглобів у міжсезоння можуть і застуди чи ГРВІ, точніше, підрив ними імунітету та недотримання постільного режиму під час хвороби. У нинішніх умовах, коли втратити роботу – страшніше, ніж захворіти, люди не відлежуються, а продовжують працювати, незважаючи на стан і температуру. А потім – скарги на біль у плечах або розпухлі коліна та абсолютне нерозуміння «з чого б це раптом?».

Олександр Теслін 37 років займається лікуванням хвороб опорно-рухового апарату. Фото: особистий архів

Олександр Теслін 37 років займається лікуванням хвороб опорно-рухового апарату. Фото: особистий архів

Ранкова скутість - небезпечний симптом

Водночас «вхопити» патологію суглобів, що розвивається, відразу не так просто, в початковій стадії вона може протікати непомітно. До того ж, за словами лікаря, ми вміємо терпіти, швидше вип'ємо таблетку або розітремо хворе місце, ніж підемо до лікаря.

Але вже друга стадія хвороби дає симптоматику, і ось тут важливо звернутися за допомогою – на третій і четвертій стадії впоратися буде непросто навіть фахівцю.

Що має насторожити і з чим уже треба йти до лікаря:

 • найголовніший симптом - довге ранкове "розходжування", коли після сну потрібно кілька годин, щоб почати вільно рухатися;
 • хрускіт у суглобах, що супроводжується болем. Якщо хрумтить без жодних неприємних відчуттів – це нормально;
 • набряклість, почервоніння;
 • скутість у рухах;
 • біль під час фізичних навантажень чи після них.

Болить плече, а страждає серце

Стан опорно-рухового апарату впливає на здоров'я внутрішніх органів, і це стосується і суглобів. Небезпека хвороб, пов'язаних з ними, не тільки в ураженні кістково-м'язової системи, але й шкоді, яка завдається внутрішнім органам – серцю, ниркам, печінці, легеням. Здавалося б, до чого тут серце, коли болить плече?

Справа в тому, що хвороби суглобів підривають захисні сили організму, імунну систему. До того ж, коли ми лікуємо, припустимо, тазостегновий суглоб, інші органи, що «шкутильгають», залишаються трохи осторонь. Так, це не прямий, а опосередкований вплив на хвору печінку, але він є.

- І якщо у вас порушення у грудному відділі хребта, погіршується іннервація – зв'язок органів та тканин із центральною нервовою системою за допомогою нервів – у грудній клітці, - каже Олександр Борисович. - Простими словами, органам бракує енергії. У мене був пацієнт, якому довго не могли діагностувати, що із серцем. Дійшов до коронарографії, цілий талмуд обстежень за пів року зібрав – нічого не знайшли, а йому погано, напади. Проблема виявилася і в шийному, і в грудному відділі - працює в цеху, одноманітна праця з підйомом тяжкості. Однотипні рухи призводять до хвороб опорно-рухового апарату – це закон.

На думку лікаря, підхід до людського тіла має бути комплексним. І коли болить рука, треба лікувати не її, а шукати та усувати причину, яка до цього призвела. Але у більшості з нас немає часу, і ми завжди хочемо якнайшвидше «починитись».

- У таких випадках я призначаю медикаментозне лікування і чесно кажу: я вас не вилікую, а заберу симптоми. Так, стане легше, але нікуди не дінуться причини. І коли, наприклад, болить лікоть, треба шукати причину в шиї та прибирати саме її.

Будь в курсі

Як зберегти здоров'я суглобів

 1. Звичайна фізкультура може допомогти нам прожити достатньо довго з нормальними суглобами. Інша річ, що не всі займаються нею правильно. На думку лікаря, крутити головою, наприклад, не треба, це потрібно боксерам та борцям. Всім іншим достатньо нахилів голови вперед-назад, праворуч-ліворуч, до кожного плеча.
  А маленька зарядка для суглобів у складі великої включає:
  - обертання стиснутими кулаками, ліктями, плечима вперед та назад;
  - стояти почергово на одній нозі і робити оберти носками, колінними, потім кульшовими суглобами. При виконанні цієї вправи можна спиратися на стіну;
  - нахили голови.
  Робити це потрібно щоранку, якщо виходить повторити протягом дня - вам же краще.
 2. Харчування: у міжсезоння точно варто відмовитися від неякісної кави та алкоголю, газованих напоїв, фастфуду та напівфабрикатів. Суглоби та весь опорно-руховий апарат люблять рибу, яблука, гречку, яйця, продукти, що містять кальцій та магній:
  - пшеничні та вівсяні висівки, насіння гарбуза та соняшника, кунжут, горіхи, боби, пшоно, персики, шпинат (магній);
  - молоко та кисломолочні продукти, твердий сир, інжир, мигдаль, петрушка, сардини в олії, квасоля, часник (кальцій).
 3. Води – більше, солі – менше. Трав'яні чаї, відвар шипшини потрібні восени для вимивання токсинів.
 4. Скандинавська чи спортивна ходьба, навіть просто піші прогулянки.
 5. Плавання – один із найефективніших способів підтримки суглобів. Головне – не перемерзати.
 6. Правильний вибір осіннього та зимового взуття, що виключає тривале носіння підборів, затискання суглобів вузькими черевиками чи туфлями.
 7. Тепло: в холодну погоду кисті рук, лікті, плечі, коліна та стегна повинні бути захищені від вітру, вогкості та низьких температур.
 8. Боротьба зі стресом, який послаблює захисні сили організму, загострюючи наявну «хроніку» та викликаючи нові недуги.

Важливо

Турник, обруч та скакалка – під забороною

Якщо цієї осені ви вирішили нарешті зайнятися фізкультурою, потрібно пам'ятати: без підготовки рухова активність має бути дуже обережною. Наприклад, суглоби не скажуть вам «дякую» за раптові заняття на турніку, крутіння обруча та стрибки на скакалці.

– Це струс хребта та суглобів, які до цього не готові, – пояснює експерт. - "Подруга стрибає по 50 разів, і я зроблю 20", а потім - ой, все "полізло" в різні боки. Це стосується і бігу, коли нетренована людина після, здавалося б, простої ранкової пробіжки два дні потім не може встати. І справа не в молочній кислоті у м'язах, це суглоби захворіли. Тому починати треба дуже і дуже поступово.