Завантажити ще

Ковід та осінь: нові вакцини, «мишачий» бустер та повернення ковід-сертифікатів у Європі

Ковід та осінь: нові вакцини, «мишачий» бустер та повернення ковід-сертифікатів у Європі
Фото: Фіона Гудолл/Getty Images

Коронавірусна статистика невблаганно зростає увесь останній місяць: на початку серпня в Україні реєструвалося 3,5 тисячі нових випадків на тиждень, на початку вересня – 16 тисяч. Які сюрпризи принесе нам осінь – побачимо дуже скоро, хоча загалом нічого незвичайного, адже переживаємо ми це вже втретє.

Дитяча захворюваність зросла майже вдвічі

За інформацією Центру громадського здоров'я, за минулий тиждень в Україні зареєстровано майже 24 тисячі нових випадків коронавірусної інфекції. З урахуванням того, що першого тижня осені хворих виявлено трохи більше 16 тисяч, стрибок дуже серйозний – на 47,7%.

І хоча навчальний рік тільки-но розпочався, рекордний приріст захворюваності - саме у дитячій групі: за тиждень +83%. Майже у півтора рази більше хворих серед медичних працівників та вакцинованих. Число госпіталізацій зросло більш ніж на 22%, і порівняно з попереднім тижнем темп знизився. А ось погана новина у зростанні смертності - аж на 59%.
З 70 летальних випадків 49 припали на вікову групу з найвищим рівнем ризику і при цьому слабо охоплену вакцинацією – це люди, старші 70 років. 11 смертей у групі 60-69 років, 8 – серед тих, кому за 50, по одному випадку в категоріях 30+ та 40+. Найбільше пацієнтів померло у Львівській та Сумській областях.
Щодо загальної ситуації у регіонах, максимальний тижневий приріст нових випадків хвороби в Кіровоградській області – +180% - та Чернігівській, де кількість пацієнтів із ковідом збільшилась за тиждень на 125%.

Київ посідає третє місце серед антилідерів – хворих жителів столиці побільшало на 85,5%. Єдиною областю, де ковід не зріс, а зменшився, стала Одеська – захворюваність за тиждень знизилася майже на 8%. Чи то одесити у оксамитовий сезон не хворіють, чи нікому не зізнаються у цьому.
У найтривожнішому показнику розвитку епідемії – госпіталізаціях – усіх випередив Київ із 374 пацієнтами, які потрапили до стаціонарів. Ненабагато відстають Дніпропетровська та Вінницька області. До речі, на Вінниччині рекорд і з зайнятими ковідними ліжками – наразі заповнено понад половину. Для порівняння, в Кіровоградській області, де хворих за сім днів стало втричі більше, зайнято лише 6% місць у стаціонарах.

Другий бустер ось-ось дозволять усім

Поки що введення другої бустерної дози, яка дозволена через чотири місяці після першої, в Україні випадає не всім. Доступна вона лише людям віком від 60 років і пацієнтам від 18 до 59 за наявності хронічних захворювань, які є обтяжливим фактором у разі зараження COVID-19.

До речі, поряд з тими, хто цікавиться, «коли ж буде всім?», більшість українців не особливо рвуться на ревакцинацію. За даними головного санітарного лікаря Ігоря Кузіна, озвученими в інтерв'ю агентству "Укрінформ", перший бустер ще не отримали понад 13 мільйонів людей.

Проте у МОЗ анонсують дозвіл другої ревакцинальної дози для всіх уже в середині вересня. А поки що радять активізуватися тим, хто не зробив ще друге базове щеплення, а це понад 700 тисяч людей, і не дійшов до першого бустера.

Нагадаємо, ревакцинацію в Україні рекомендовано через 6 і більше місяців після отримання базового курсу вакцинації. Щодо отримання бустера після хвороби, зробити його можна вже через 28 днів після позитивного тесту. Хоча у рекомендаціях CDC – Центрів з контролю та профілактики США – зазначено, що і після зараження, і після базової вакцинації має пройти не менше двох місяців.

Такі висновки ґрунтуються на дослідженнях, які показали, що бустер не приносить особливої користі протягом 60 днів після зараження. Так, збільшуєть кількість антитіл, що нейтралізують, але не розширює пам'ять В-клітин. Тому ревакцинація необхідна через 3-4 місяці після зараження, якщо людина перебуває у групі ризику. А через 4-6 місяців після захворювання вона показана всім.

«Теплостійкий» Pfizer та однодозовий Janssen

З початку війни Україна не закуповує вакцини від коронавірусу, а отримує їх безкоштовно в рамках COVAX – міжнародної ініціативи, що сприяє доступу до вакцин від COVID-19 для всіх країн та як гуманітарна допомога від інших держав. Наразі українцям доступні три види вакцин: CoronaVac, Janssen та нова формула вакцини Pfizer.

За інформацією Ігоря Кузіна, найбільше у нас CoronaVac – близько двох мільйонів доз, а головне – з великим терміном зберігання до закінчення 2023 року.

Вакцин Janssen Україна отримала 200 тисяч доз, і для первинного курсу вакцинації достатньо однієї дози. Це векторна вакцина, призначена для осіб віком від 18 років, із зручною температурою зберігання від +2 до +8 градусів. Застосовується і як бустерна доза. Вакцину було розподілено між 21 областю України та Києвом, залежно від потреби регіону – наприклад, Дніпропетровська область отримала 10 тисяч доз, а Харківська – 6 тисяч.

Нова формула вакцини Pfizer – це вдосконалений препарат Pfizer-ТРІС з покращеною стабільністю, зручнішими умовами зберігання, вона одразу готова до використання. Її не потрібно розводити, вона зберігається при температурі від +2 до +8 градусів, при цьому рівень ефективності та безпеки не поступається базовій вакцині.

Зробив щеплення – згенерував ковід-сертифікат

Можливість вакцинуватися однодозовим препаратом Janssen може виявитися дуже доречною для тих, хто тільки-но збирається виїхати за кордон. З початком війни, коли мільйони українців були змушені залишити країну, держави, які їх приймали, не цікавилися наявністю щеплень від коронавірусу. За словами Ігоря Кузіна, цієї осені ситуація може змінитись, а деякі країни планують повернути обов'язковість ковід-сертифікатів.

У тій же Європі відсутність бустера або підтвердженої інформації про нього означає, що людина зовсім не вакцинована. І щоб не мати проблем із прийомом до садків та шкіл або з соціальними виплатами, потрібно і вакцинуватися, і ревакцинуватися, і згенерувати ковід-сертифікат.

І не треба думати, що «все пропало», якщо збився графік вакцинації і між базовим курсом та бустером минуло понад 9 місяців. За інформацією головного санлікаря, сертифікат згенерується, якщо ревакцинацію проведено до одного року після основної імунізації. Головне - не забути, що нова кінцева дата не оновлюється автоматично – потрібно надіслати запит до програми або на порталі «Дія».

Крім того, з цієї весни сертифікат про вакцинацію проти COVID-19 не видаляється з «Дії» протягом півтора року з дати щеплення. Це дозволяє українцям за кордоном пред'явити цифровий документ про вакцинацію, щоб отримати наступну дозу або не отримати карантинних обмежень. Відображаються і «жовті», і «зелені», і «бустерні» сертифікати.

В ТЕМУ

Новому бустеру, перевіреному на мишах, дали «зелене світло»

Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів FDA дозволило новий бівалентний бустер від COVID-19, спрямований як на оригінальний, так і на штами «Омікрону», що наразі циркулюють, - ВА.4 і ВА.5. Очікується, що ревакцинація цим бустером буде ефективною і проти невідомих варіантів вірусу, які можуть з'явитися цієї зими.

Щоправда, нові вакцини схвалили, не чекаючи на закінчення випробування їх на людях. А з урахуванням того, що і Pfizer, і Moderna почали робити тільки наприкінці літа, результати з'явилися б тільки навесні, тоді як захист від нових штамів «Омікрона» був необхідний восени. І хоча не всі експерти з вакцин схвалили таку квапливість, сумніваючись у правильності давати людям мільйони доз на основі даних про мишей, новому бустеру бути.

Комісар FDA Роберт Каліфф на захист цього рішення заявив, що при оцінці щеплень були використані не лише результати тестів на тваринах, але й профілі оригінальних вакцин та ефективність попередніх зразків бустера. А реальні дані про існуючі мРНК-вакцини, введені мільйонам людей, доводять їхню безпеку. І нові бустери – це просто оновлення попередніх вакцин без будь-яких ризиків для безпеки.

Pfizer – з 12 років, Moderna – з 18

Експериментальні вакцини обох виробників, введені людям як новий осінній бустер, продемонстрували значне підвищення рівня антитіл у порівнянні з існуючими наразі бустерними щепленнями.

Препарат від Pfizer – це 30-мігрограмова вакцина, тобто у тому ж дозуванні, що й оригінальна серія. Дозволена віком від 12 років, але компанія працює і над бустером для дітей від 6 місяців до 11 років.

Препарат від Moderna - це 50-мігрограмова вакцина у тому ж дозуванні, що й вихідний бустер, і вдвічі менше, ніж в оригінальній серії. Схвалено для осіб з 18 років.

За словами американського епідеміолога Кейтлін Джетеліни, від нового бустера чекають вищого, тривалішого і ширшого захисту. Високий захист означає збільшення кількості нейтралізуючих антитіл, які допоможуть запобігти зараженню та передачі інфекції у перші місяці після вакцинації.

Тривалість захисту – у тривалому терміні запобігання зараженню. Випробування Moderna показали, що антитіла, що нейтралізують, зменшувалися повільніше, ніж при вихідній формі вакцини, і зберігалися не менше 6 місяців.

- Однак важливо зазначити: якщо ми хочемо, щоб імунітет проти інфекції зберігався понад 6 місяців, нам потрібна взагалі нова вакцина, наприклад, назальна, - зазначає епідеміолог у своєму блозі.

Надії на ширший захист новим бустером полягають у тому, що він може дозволити антитілам «бачити» більше частин вірусу та сильніше прикріплюватись, порівняно з антитілами, які є у нас зараз.

У будь-якому випадку, перевірка цих очікувань поки що відбуватиметься експериментальним шляхом, коли новий бустер отримають жителі США, Великобританії, Канади та ЄС.