27 грудня
Завантажити ще

Куди переселенцю без документів? У поліцію, ЦНАП та інтернет

Куди переселенцю без документів? У поліцію, ЦНАП та інтернет
Фото: facebook.com/MDCKyiv

Якщо комусь потрібен знак, щоб відчути себе щасливим, то ось він: ви не переселенець і не втрачали свої документи. Можливо, для когось цей факт не здасться настільки значним, але запитайте переселенців – у них є багато історій про цей жах. Втрата документів під час війни, кажуть вони, іноді тьмяніє перед страхом бути вбитим чи пораненим. Так було у 2014 році, так є й зараз, хоча держава таки пішла назустріч українцям, які залишилися без рідного дому та міста – внутрішньо переміщеним особам, ВПО.

Внесіть бабусю в «Дію»

Випали з сумки, зібраної похапцем під обстрілами... Згоріли разом з будинком... Стали непридатними через постійне перегортання брудними руками на блокпостах. Паспорт, ІПН, пенсійне посвідчення, довідки переселенців, документи на квартиру, свідоцтва про народження дітей… Через кожен папірець або шматок пластику у переселенця (втім, і мешканця окупованих територій, що мають документи держави Україна) рветься серце.

- Я особисто знаю випадок, коли в окупованому Донецьку бабуся померла на зупинці, виявивши, що втратила паспорт та пенсійне. Вона довго копалась у сумці, плакала, кричала, а потім просто лягла на лаву… і все. Серце не витримало. Втратити тоді, у 2016 чи 2017 (точно не пам'ятаю) році, паспорт чи пенсійне для старого – це був кінець життя. Без них усе – ти ніхто. Можна було ціною неймовірних зусиль та черг отримати якусь місцеву довідку, що ти не бомж, але ні для чого більше вона не годилася, – згадує переселенець Юрій Соловйов. – Вже набагато пізніше, коли з'явилися електронні бази даних, трохи легше відновити втрачене. Але старим все одно важко, вони не розуміються на технологіях, а підказати не завжди є кому.

Часто внутрішньо переміщені особи дістаються нових місць без документів і отримують масу проблем з підтвердженням особистості. Поки що держава Україна вирішила частину цих труднощів за допомогою додатку «Дiя», але знову ж таки – далеко не всі можуть цим скористатися. І йдеться не лише про переселенців, а й про служби, які відмовляються приймати електронні документи.

- Я оформлявся як ВПО, але паспорта-книжки у мене не було - розмок і зіпсувався, коли нам залило дощем квартиру з пробитою стелею, а ми не встигли врятувати документи. У мене вони були у «Дії», але фахівець в одному із ЦНАПів у Західній Україні відмовився їх розглядати. Довелося йти до керівництва та вирішувати це питання, - поділився переселенець із Маріуполя Андрій Колосенко.

Власникам кнопкових телефонів ще важче – ні про яку «Дію» там і не йдеться. Якщо врахувати, що це в основному люди похилого віку, які частіше за інших втрачають і забувають свої «кірочки», то це проблема вседержавного масштабу.

Довідка з банку та документи з окупації

І все ж таки, як переселенцям відновити втрачені документи, особливо ті, що підтверджують особу? У центрах надання адмінпослуг порадили для початку звертатися до поліції із заявою про втрату паспорта і далі діяти вже за процедурою.

- У нас була трохи інша ситуація: ID-паспорт 15-річного сина ми оформляли в Маріуполі наприкінці 2021 року, але не встигли забрати картку – Маріуполь стерли з землі. Свідоцтво про народження у нас було з позначкою про народження у Донецьку, – розповідає свою історію переселенка Алла Логвиненко, яка мешкає у Хмельницькому. – Ми вибралися з Донецька за цим свідченням та спробували відновити паспорт. Нам надійшла відповідь, що всі документи з Маріуполя знищені, тож треба робити новий. У принципі, у міграційній службі від нас уже не вимагали якихось документів, бо все було у базі. Але ті ВПО, хто прийшов робити паспорт уперше, зіткнулися з тим, що треба підтверджувати реєстрацію на окупованій території.

Секретом вирішення цієї проблеми ділиться ексдончанка Юлія Малькова.

- Ще у Донецьку ми сходили до паспортного столу за місцем проживання та попросили зняти копії з так званих форм А та Б – це особисті карти прописаних за певною адресою, і заведені вони були задовго до 2014 року. Сказали, що нам потрібні копії для оформлення паспорту ДНР. Зробили фотокопії цих карток, і коли подавали заяви на український паспорт на підконтрольній території, доклали ці копії, щоб у ID-паспорті було вказано реєстрацію. У міграційці довго думали... і погодились. Тож у моєї дитини є «прописка», нехай навіть на окупованій поки що території.

За законами України, ВПО може підтверджувати свою особу всіма доступними способами. Найкраще – будь-якими документами з фотографією, наприклад, водійські права, службові посвідчення. Були випадки, коли підтвердженням служила заводська перепустка з фото. Звісно, це мають бути українські документи, а не видані окупантами.

- Для оформлення біометричного закордонного паспорта потрібен підтверджуючий документ з фото для ідентифікації. В мене, окрім паспорта України, більше нічого не було. Підказали лайфхак: якщо є банківська карта, то з онлайн-банкінгу легко роздруковується довідка про відкриття рахунку. Вона з фото – пам'ятаєте, як співробітник банку нас фотографує із виданою карткою у руках? Так ось, фото обличчя йде на цю довідку, – розповів ужгородець, колишній житель Макіївки Георгій Ярцев. – І цей документ підходить для міграційних служб. Вважається, що тебе перевірила служба безпеки банку та ідентифікувала тебе. Особливо добре, якщо це буде державний банк.

Відновлюємо документи

Як ще переселенцям можна підтвердити особу для виготовлення нових документів замість загублених? Зокрема це можна зробити за допомогою військового квитка з відмітками про проходження служби; трудовий книжки із записами; документів про право власності на майно; медичних документів; відеозаписів та фотографій. Звісно, доведеться докласти чимало зусиль, аби фахівці ЦНАПів чи інспектори міграційних служб нарешті переконалися, що переселенець справді таким є. Але це потрібно.

За інформацією Державної міграційної служби України, якщо паспорт загублений на підконтрольній території, то необхідно звернутися із заявою до поліції, взяти виписку з Єдиного реєстру досудових розслідувань та звернутися до місцевого управління міграційної служби (якщо людина – переселенець).

Додатково можуть попросити свідоцтво про народження дітей, шлюб або розлучення, довідку переселенця, індивідуальний податковий номер (ІПН), рішення суду про встановлення особи (всі документи – за наявності).

Втрачене пенсійне посвідчення відновлюється після звернення власника до відділів обслуговування громадян (сервісні центри) за місцем проживання. Пенсіонер пише заяву та прикладає фотографії. Якщо з певних причин пенсіонер не може самостійно отримати нове пенсійне, то документ отримає особа, яка має нотаріально завірену довіреність на цю процедуру.

Втрачений ІПН, він же РНУКНП (реєстраційний номер облікової картки платника податків) можна відновити в будь-якому відділенні Державної фіскальної служби. РНУКНП зберігаються в Єдиному держреєстрі платників податків, тому співробітники податкової просто запросять ваш код із реєстру та одразу видадуть.

Свідоцтво про народження дитини, про укладення або розірвання шлюбу відновлюються у будь-яких відділах державної реєстрації актів цивільного стану (РАГСи), наприклад, за місцем проживання. Необхідно мати при собі оригінал паспорта чи паспортного документа на підтвердження особи. У РАГСі видадуть дублікат свідоцтва.

Поради переселенців

Ми запитали людей з досвідом «переселенства», як уберегти та швидко відновити документи у разі потреби. Їхні відповіді узагальнили та зібрали до списку.

  1. Навіть якщо ви не переселенець – сфотографуйте всі (!) документи, збережіть фото на флешку чи телефон, чи хмарний сервіс. Паспорти, свідоцтва, поточні договори, трудову книжку, медичну картку (особлива увага – картам дитячих щеплень) тощо. Обновляйте архів у міру зміни даних.
  2. Присвятіть один вечір, щоб розібратися в електронних послугах та реєстрах. Вичерпну інформацію можна знайти на таких ресурсах:
    - на державних порталах IGov, « Дiя »,
    - на сайті перевірки документів про освіту,
    - на сайті перевірки легітимності довідки про судимість,
    - в єдиному держреєстрі автомобілів та їх власників,
    - у системі пошуку паспорта громадянина України серед вкрадених та втрачених,
    - в єдиній базі тварин з чіпом,
    - у єдиному реєстрі боржників тощо.
  3. Зайдіть на сайт Пенсійного фонду України, відкрийте там особистий кабінет за допомогою електронного цифрового підпису (її легко зробити через додаток банку, де ви є клієнтом). Подивіться дані. Відкрийте такі ж особисті кабінети літнім батькам та бабусям-дідусям. Роздрукуйте документи, що підтверджують, реквізити.
  4. Спробуйте встановити на телефони програму «Дія», вона заощадить багато сил, часу та грошей.
  5. Зберігайте документи в пластиковій папці, що не промокає, недалеко від виходу зі свого житла. У разі екстреної ситуації ви повинні встигнути схопити її, вибігаючи назовні.
  6. Ніколи не впадайте у відчай! Горезвісний «людський фактор» в організаціях та установах нікуди не подівся, але ви можете сміливо апелювати до законів та Конституції. Держава максимально перевела послуги для громадян в електронний формат, об'єднала бази та реєстри в єдине ціле, трохи послабила суворі вимоги до документів. Тож шанс відновити втрачене «малою кров'ю» є завжди – головне, щоб усі були живі та здорові.