22 грудня
Завантажити ще

Світові ЗМІ про вибухи у Криму: півострів перестав бути тилом Росії

Світові ЗМІ про вибухи у Криму: півострів перестав бути тилом Росії
Фото: youtube.com/ОПЕРФРОНТ

На військовому аеродромі неподалік міста Саки біля Новофедорівки в анексованому Криму 9 серпня пролунала серія потужних вибухів, які було чути за багато кілометрів. Тут же базувався 43-й винищувальний авіаційний полк Росії, який бомбив мирні українські міста. У його складі були винищувачі Су-30СМ, Су-33 та бомбардувальники Су-24М.

Війна стає для Москви дедалі дорожчим задоволенням

10 серпня українська сторона підтвердила, що цими вибухами було знищено 9 ворожих винищувачів. Як повідомляє видання Forbes, перед вибухами на аеродромі розміщувалася авіатехніка вартістю від 650 млн до 850 млн доларів. З них було знищено літаків та техніки на 300 мільйонів доларів.

Приблизна вартість російських військових літаків становить десятки мільйонів доларів. Су-30СМ - 50 млн, Су-24МР - 6 млн, Іл-76 - 86 млн доларів. Після такого «економічного фіаско» було знято з посади командувача Чорноморським флотом РФ Ігоря Осипова.

Але примітно, що Москва не висуває жодних претензій Україні. Кремль не звинувачує Київ у ударах по летовищу в Новофедорівці, бо це стало б свідченням неефективності російських систем ППО, як уже сталося зі знищенням російського крейсера "Москва".

ЗСУ вже дістають до Криму

Україна офіційно також не взяла на себе відповідальність за атаку на військовий аеродром у Саках.

- Київ хоче зберегти деяку невизначеність щодо того, як відбулася атака, не в останню чергу тому, що він сподівається повторити успіх знову, - пише The Guardian.

А видання The New York Times з посиланням на високопоставленого українського військового (щоправда, не названого) також написало, що за вибухами на аеродромі в окупованому Криму все ж таки стоять українські сили.

Примітно, що всі удари з літаків і кораблів завдавалися з Росії або окупованих нею територій, куди українські ракети не діставали. Тепер така зброя вже є. Аеродром у Саках знаходиться на відстані 200 кілометрів від лінії фронту у Запорізькій та Херсонській областях.

І військові експерти вже припускають різні варіанти зброї, що використовується. Одні вважають, що удару по аеродрому окупантів у Новофедорівці було завдано американськими ракетами далекої дії, до 500 кілометрів, ATACMS. Інші вважають, що це може бути секретна українська розробка, що створювалася для Саудівської Аравії, - український ракетний комплекс "Грім-2", дальність якого сягає 280 кілометрів. Це оперативно-тактичний ракетний комплекс, який використовує не крилаті, а потужніші балістичні ракети.

Інший український проєкт, який міг бути використаний у цій атаці, це дозвукова крилата ракета "Коршун-2". Примітно, що вона є аналогом американських крилатих ракет "Томагавк" або російських "Калібр". Їхня дальність дії також може бути доведена до 1,5-2 тис. км, тобто "Коршун-2" може отримати статус стратегічної зброї.

Також це могла бути і протикорабельна ракета "Нептун", яка раніше потопила крейсер "Москва". Американський інститут дослідження війни (ISW) повідомляє, що Україна могла модифікувати свої ракети "Нептун" для використання по наземних цілях. Не можна виключити і диверсії за допомогою безпілотників.

А американське видання The Washington Post провело своє власне дослідження та дійшло висновку, що підрив авіабази в Криму – справа рук українських спецназівців, Сил спеціальних операцій.

Крим перестав бути тилом для Росії

Британська військова розвідка повідомляє, що великі грибоподібні хмари диму вказують на те, що детонували до чотирьох складів боєприпасів. Також було серйозно пошкоджено центральну зону аеродрому "Сакі", але сам аеродром, ймовірно, залишається працездатним.

Втрата восьми літаків – незначна на тлі спільного авіапарку, який РФ задіяла для війни проти України. Однак РФ використовує аеродром у Новофедорівці як базу морської авіації, і можливості авіації Чорноморського флоту РФ наразі значно ослаблені.

- Ця атака також може вплинути на здатність росіян утримувати контроль над півднем України у довгостроковій перспективі. Особливо це стосується Херсонської області, де українські сили готуються до контрнаступу. Якщо Крим тепер буде вразливим до подальших нападів, то Росії доведеться охороняти ту частину окупованої території, яку Кремль вважав за недосяжну і відчував себе там у безпеці, - пише видання The Washington Post.

Крім того, британці зазначають, що росіяни розглядали Крим як надійний тил, проте вибухи, ймовірно, змусять їх переглянути оцінку загроз. Аналітик аналітичного центру з питань оборони та безпеки Королівського об'єднаного інституту збройних сил Джастін Бронк вважає, що основне воєнне значення атаки полягало не у кількості знищених літаків, а скоріше у впливі на почуття безпеки російських ВПС. За його словами, у ВПС «зменшиться впевненість у своїх можливостях захисту сил у межах кількох сотень кілометрів від лінії фронту».

Ну й удар по базі в Криму – це особистий ляпас Путіну та удар по репутації «другої армії» світу. І він також означає, що процес деокупації Криму вже розпочався.

- Майбутнє півострова Крим – бути перлиною Чорного моря, національним парком з унікальною природою та світовим курортом, а не військовою базою для терористів. Все тільки починається, – заявив радник голови ОП Михайло Подоляк.

Думка експерта

Сергій Грабський, військовий експерт:

- Наслідки цієї атаки на аеропорт у Саках слід розглядати з двох боків: військово-стратегічного та політико-пропагандистського. З військової точки зору ця операція не має великого значення, оскільки на російську авіацію припадає не більше 5-10% у воєнних діях в Україні. І російські льотчики й так боялися потрапляти під приціл наших ППО. А ось з політичної та пропагандистської точки зору ця операція має велике значення. Російські туристи в Євпаторії на власні очі переконалися, що відбувається щось інше, ніж віщає їм російська пропаганда. Крім того, всі потенційні покупці російської зброї також переконалися, що їхні системи ППО нічого не варті. Можна сміливо сказати, що це була антиреклама російського ВПК.

Прочитано у пресі

The Guardian:

- Україна не лише знищила бойові літаки у Криму, але й здобула велику пропагандистську перемогу. Хоча це не перший український напад у Криму з початку війни, він є найбільшим не лише тому, що стався приблизно за 200 кілометрів від лінії фронту, а ще й тому, що це відбулося на очах у російських туристів.

Російська громадськість може по-різному сприймати війну в Україні, але іноді просочуються новини про невдачі. Знищення бойових літаків у Саках стоятиме в одному ряду з такими катастрофами, як загибель крейсера «Москва» у квітні або ймовірна втрата понад 70 одиниць бронетехніки під час невдалої переправи через річку в Білогорівці на Донбасі у березні. Сарафанне радіо від тих, хто тікає, посилить дію.

Al Jazeera:

- У промові одразу після нападу президент України Володимир Зеленський пообіцяв повернути півострів. Російська влада заявила, що готелі і пляжі у регіоні, популярному серед росіян у туристичному напрямку, не постраждали від вибухів, хоча на онлайн-відео були видні довгі черги автомобілів, що повільно рухаються по дорозі в Росію, коли туристи залишали цей район.

BBC:

- Якщо Україна несе відповідальність за цю атаку, то вона могла використати перепрофільовані ракети С-300 для атак класу "земля-повітря" або протикорабельні ракети "Нептун". Україна не взяла на себе відповідальності, а її міністр оборони припустив, що винними можуть бути необережні російські солдати. «Я гадаю, що російські військові на цій авіабазі порушили своє дуже просте відоме правило: не палити у небезпечних місцях», - сказав Олексій Резніков.

Довідка «КП»

Військовий аеродром Саки біля селища Новофедорівка використовується як авіабаза міноборони РФ. Тут базуються літаки та гелікоптери, у тому числі морської авіації. Крім того, у цьому місці знаходиться і наземний випробувальний тренувальний комплекс для відпрацювання зльоту та посадки літаків корабельної авіації. На аеродромі базувався 43-й винищувальний авіаполк ВКС Росії. А це 13 винищувачів Су-30СМ, 12 бомбардувальників Су-24МР, 1 важкий військово-транспортний літак Іл-76, а також 6 гелікоптерів.