21 листопада
Завантажити ще

Стартап іменних снарядів: все почалося, коли один знайомий попросив написати «Помста за МН-17»

Стартап іменних снарядів: все почалося, коли один знайомий попросив написати «Помста за МН-17»
Фото: revengefor.com

В Україні запустився дуже актуальний у наш час стартап, де за донат на підтримку ЗСУ можна замовити надпис на снаряді, бомбі чи навіть ракеті, яку випустять по рашистах.

Стартап має назву RevengeFor.com. Його створили за підтримки благодійного фонду «Повернись живим» та порталу «Мілітарний». Розмір донату - 500 доларів.

Деталі «КП в Україні» розповів співзасновник «Мілітарного» Олександр Аргат.

У європейців - історичні образи на Росію

- Ми бачили, як українські військові робили свої власні написи: з іменами загиблих побратимів, з назвами міст, наприклад, «За Бучу», - каже Олександр Аргат. - Звісно, що не ми придумали робити ці написи. Це робилося роками, ще до того, як розпочався широкомасштабний наступ росіян. Але ідея саме нашого сайту з’явилася після того, як один знайомий попросив нас організувати напис «Помста за МН-17».

Можливо, наші читачі бачили це фото. Воно доволі широко розійшлося в медіа, зокрема і в Нідерландах. Навіть були розслідування журналістів-фактчекерів, чи це не фейк взагалі.

- Ми побачили, що такий продукт може зацікавлювати іноземну аудиторію. Напевне, в неї є багато своїх причин, за що, м’яко кажучи, не любити росіян. Якісь історичні образи, в першу чергу мова йде про Східну Європу: Чехія - 68-й рік, Угорщина - 56-й, Катинь в Польші, - пояснює Олександр.

Далі розробники стартапу почали підготовчі роботи, знайшли технічних партнерів, хто погодився б зробити відповідний сайт.

- Щоб не було ніяких підозр щодо коштів, що ми до них маємо відношення, в нас - як у інтернет-магазині - гроші одразу йдуть на «Повернись живим». Лише після того як людина здійснить пожертву, ми беремось за виконання замовлення, - каже наш співрозмовник.

Чехи мстять росіянам за Празьку весну 1968 року. Фото: revengefor.com

Чехи мстять росіянам за Празьку весну 1968 року. Фото: revengefor.com

Як це влаштовано

На сайті треба написати надпис, який ви бажаєте побачити, дати свій е-мейл, ім’я і здійснити транзакцію. Мінімальний внесок - 500 доларів. Максимальна межа не обмежена.

- І є попередження, що якщо внесок буде меншим або якщо напис не буде відповідати тим правилам, які ми перерахували, то ми будемо це сприймати як просто пожертву «Повернись живим». Ми не будемо виконувати замовлення. Так ніби чесно, - розповіде Олександр. - Ми збираємо пакет замовлень, скільки за тиждень назбирається. Потім передаємо «Повернись живим». А вони вже через свої зв’язки з артилеристами і іншими військовими отримують фотодокази. І потім ми їх відсилаємо клієнтам.

Станом на цю мить, коли пишеться матеріал, вже отримано замовлень на 13 800 доларів. Чому не кратно 500? Бо дехто бере і платить більше.

- Я бачив як мінімум дві такі транзакції. Було два рази, де людина заплатила по 600 доларів. Він із Британії, попросив помститися за Вінницю і за Драмтеатр у Маріуполі, - розповідає Олександр Аргат. Це виходить зараз 20 з гаком замовлень, ми їх передали «Повернись живим».

Чому така ціна? Взагалі спершу міркували поставити тисячу доларів. Потім вирішили почати хоча б з 500, щоб зрозуміти, чи буде попит.

- Це ми, з одного боку, щоб було зручніше працювати з замовленнями. Бо якби ми поставили 10 доларів, то звісно, що хтось заради розваги міг би замовити купу замовлень. І їх було б сотні, а то й тисячі, і ми не впорались би. Тому висока ціна змушує свідоміше до цього підійти і не писати єрунду, наприклад, якихось гасел з аніме чи просто приколів, - каже наш співрозмовник. – Також ми розуміємо, що українцям зараз важко мобілізувати гроші на волонтерство. У кожного з нас є в соцмережах: той на машину збирає, той на коптер. Українцям є куди платити. Тому одразу орієнтувались на залучення коштів з-за кордону.

Це рішення вбило двох зайців відразу: з одного боку, надходження валюти для українській армії з-за кордону. З іншого – показувати світу, що у них також є можливість бути залученими, інтегрованими у цю війну. Роблячи ці написи, вони знаходять свою причину, чому вони за Україну.

А поляки - за Катинь 1940. Фото revengefor.com

А поляки - за Катинь 1940. Фото revengefor.com

Але вийшло цікаво. В основному проєкт орієнтований за кордон, але замовлення розподілились між Україною і закордонням 50 на 50. Найбільша кількість замовлень з України - 12. А решта замовлень з різних країн. В лідерах зараз йде Німеччина. Також є замовлення з наших країн-союзників: Великобританія, Канада, Польща. Але є і неочікувані – Китай: «За незалежність Гонконгу». З цікавого, поки що не виконаного, просять «За Кенігсберг».

Зараз навіть розглядається ідея, щоб кожен цікавий напис додатково пояснювати. Бо є причина, заради якої людина робить таке замовлення.

Ну і, звісно, є розрахунок, що самі іноземці поститимуть фото у себе у соцмережах потім і таким чином популяризуватимуть таку послугу. Внаслідок чого українська армія отримуватиме фінанси для боротьби з ворогом.