Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

З перших вуст: як українським біженцям потрапити з Польщі до Канади

З перших вуст: як українським біженцям потрапити з Польщі до Канади
Фото: REUTERS/John Morris (ілюстративне)

Етнічні українці становлять близько 4% загального населення Канади. Але з квітня цього року завдяки програмі Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET – див. Довідка "КП") наших земляків стане значно більше. Біженка з Ізюму Марина Мнацаканян розповіла про свій досвід в отриманні візи, перельоті та перші враження від цієї країни.

Тут ти не будеш чужим

- Марино, як ви наважилися відлетіти і чому вибрали Канаду?

- З другого тижня війни ми перебували у Польщі. Спочатку сподівалися, що весь цей страх швидко закінчиться і наш переїзд - подія тимчасова. Але потім прийшло розуміння – вдома ще довго буде небезпечно, треба щось вирішувати із постійним проживанням за кордоном.

Саме тоді Канада відкрила програму CUAET. Ми докладно вивчили умови, зважили всі «за» та «проти» та почали збирати документи. Основним аргументом «за» переліт було те, що Канада – країна іммігрантів, там ти не будеш чужим, усі колись так само починали.

Серед інших аргументів на користь цього рішення – у Канади досить проста та зрозуміла програма імміграції; є знання англійської мови на середньому рівні, чого не можна сказати про мови країн Європи; гарна екологія, чудова природа; є робочі місця.

- Як усе склалося із візою?

– Заявку на візу заповнювала сама на всіх членів нашої родини (я, чоловік, троє дітей, моя мама, його мама). Цей процес зайняв 4 вечори. Анкета досить проста, впорається навіть людина, яка не знає англійської: є багато інструкцій в інтернеті.

Канада окремо збирає біометричні дані (відбитки пальців та фото) для відкриття візи. Це потрібно робити всім від 18 до 61 року включно, навіть якщо є біометричний паспорт.

23 квітня ми здали біометрію у Варшаві. 30 квітня надійшов запит на вклеювання візи до паспортів. На подання паспортів ми записалися 20 травня. Паспорти із візами отримали 15 червня. Весь процес зайняв трохи менше двох місяців.

- Питання, яке хвилює багатьох переселенців, - чи можна, маючи тимчасовий захист у Європі, подавати на канадську візу?

- Можна, можливо! У Польщі у нас був оформлений тимчасовий захист та дитячі виплати. У нашій сім'ї 6 осіб – 3 дорослих, 3 дітей, одна дитина вклеєна в паспорт мами. У всіх прострочений безвіз.

Марина Мнацаканян разом із чоловіком та дітьми виїхала з Ізюма на другому тижні повномасштабної війни. Фото: facebook.com/Марина Мнацаканян

Марина Мнацаканян разом із чоловіком та дітьми виїхала з Ізюма на другому тижні повномасштабної війни. Фото: facebook.com/Марина Мнацаканян

Перевіряйте правильність введених даних

- Ви платили за переліт?

- Так. Квитки з Польщі були найдорожчими на липень, тому вирішили вилітати зі Словаччини. Летіли з двома пересадками Кошице – Відень – Торонто – Вінніпег. За 3 дорослих, 2 дітей та 1 інфанта (дитина до 2 років на руках) – 4000 USD.

- Варіанту безкоштовно дістатися Канади немає?

– Коли візи були у нас на руках, я зайнялася активним пошуком варіантів перельоту. Спочатку звернулася до різноманітних волонтерських організацій з проханням про допомогу з безкоштовним трансфером. Паралельно моніторила квитки і офігевала від цін на липень і серпень, що зростають. Через 3 тижні очікувань відповідей від волонтерів вирішили самостійно купити квитки на липень: потрапити до Канади хотілося до осені, щоби залишився час на пошук житла та школи для старших дітей.

- Дорога складна?

- Непроста та довга. Ми вирішили виїжджати 21.07, щоб 22.07 перевести дух у Кошице, поспати та з новими силами рухатися у велику подорож. Наш маршрут до Канади був таким: 21.07. Каліш – Краків – Кошице, 23.07. Кошице – Відень – Торонто, 24.07. Торонто - Вінніпег.

До речі, з приводу поїздки з Кракова до Кошице на Flixbus. Якщо їхатимете з цим перевізником, не беріть платне бронювання місць: на ваші місця сядуть ті, хто прийшов раніше, і ви нікому нічого не доведете.

Ще я хвилювалася через те, що моя мати не мала закордонного паспорта, їй видали Single Journey Travel Document – ​​одноразовий документ на в'їзд до Канади з візою.

У Торонто у нас була довга стиковка між рейсами – 20 годин, тож ми мали десь переночувати. Звернулися до Червоного Хреста – через 2 години нас уже безкоштовно везли до готелю біля аеропорту, де ми відпочили та вранці вирушили до кінцевої зупинки – Вінніпег.

У Вінніпезі нас зустріла україномовна волонтерка, яка допомогла оселитися в готелі – 2 тижні там можна проживати безкоштовно. Вона запитала нас про вакцинацію, оформила до готелю Victoria Inn, викликала трансфер, і ми заселилися. У цьому готелі харчування немає, але є в Hilton поруч. Ходили туди, побачили чергу. Загалом нічого нового для українців.

- На що слід звернути увагу у дорозі?

- Обов'язково перевіряйте правильність введених даних у документах. Нам, до речі, зробили помилку в імені, але я її помітила, і все переробили відразу.

Перевіряйте позначку CUAET, дату народження, номер паспорта, стать - усі ваші особисті дані. WP та VR дали до кінця дії паспорта тим, у кого паспорт закінчиться раніше, ніж через 3 роки. Мамі із SJTD (Single Journey Travel Document) дали на 3 роки, чоловікові теж на 3 роки, у нього паспорт закінчується у 2028 році. На все пішло близько 1,5 години.

Зайці, гуси, олені, єноти ходять прямо вулицями

– Де ви зараз?

– Нині ми живемо у готелі Victoria Inn, куди розселяють новоприбулих українців. В одному з готелів (поряд 4) знаходиться пункт допомоги. Тут можна оформити всі необхідні документи та отримати консультацію щодо постійного житла.

У Вінніпезі є Ukrainian National Federation – організація, яка допомагає одягом, домашнім приладдям, дитячими товарами тим, хто цього потребує. Ми ще не встигли побувати там.

- Чи можуть переселенці розраховувати на безкоштовну медичну допомогу?

– У перший день прибуття ми отримали Manitoba Health Card – медичне страхування, яке покриває будь-які медичні послуги, окрім стоматолога та офтальмолога. Витрати на ліки також не покриваються.

– А ще яку допомогу можна розраховувати?

– У Вінніпезі є організація, яка допомагає правильно скласти резюме. Але з працевлаштуванням ви маєте розбиратися самі.

- Які ваші враження від Канади?

- Пройшло дуже мало часу, щоб сказати, подобається нам тут чи ні. Тут просто все інакше. Наприклад, світло світлофора для пішоходів не зелене, а біле. Це і не погано, і не добре, просто інакше, ніж удома.

Серед недоліків, що впадають у вічі, - масочний режим. У літаку довелося летіти 9 годин у масці навіть дітям.

Великі відстані складно обходитися без машини.

Мовний бар'єр також мінус: потрібно адаптуватися до різних акцентів.

Високі ціни, все дорожчі, ніж в Україні, у 2-3 рази.

Дороги у поганому стані: у Вінніпезі дуже жорсткий клімат, їх не встигають ремонтувати.

Зате тут привітні чуйні люди. Завжди посміхаються, готові допомогти - дякую всім волонтерам, які займаються справами українців у Канаді.

Ще один плюс – чисте повітря. Вдома я постійно використовувала краплі для носа через особливості носової перегородки, а тут я спокійно дихаю без крапель!

Вінніпег тоне в зелені дерев. Зайці, гуси, олені, єноти ходять прямо вулицями – діти щасливі.

Звісно, ​​дуже хочеться додому. Але, як показало життя, нічого не можна планувати: є сили, які планують усе за нас. Дуже сподіваюся, що ще обов'язково повернуся до рідного міста та побачуся зі своїми друзями з Києва, Харкова, Ізюма.

Довідка Коротко про

- З березня 2022 р. діє програма Сanada-Ukraine Autorization for Emergency Travel (CUAET), яка дозволяє у спрощеному порядку оформити візи для громадян України та членів їх сімей з правом проживання, працевлаштування та навчання у Канаді.

- Уряд Канади надає одноразову фінансову підтримку у розмірі 3000 канадських доларів на дорослого та 1500 канадських доларів на дитину.

- Громадянам України для в'їзду до Канади потрібна віза. CUAET надає можливість українцям за спрощеною процедурою оформити гостьову візу (visitor visa), яка дає право перебувати у Канаді протягом 3 років на відміну від стандартного 6-місячного дозволу на перебування для відвідувачів;

- Дозвіл на роботу (заявка на оформлення може подаватись разом із заявою на отримання візи або окремо) дозволяє знайти її у найкоротші терміни.

- Скасовано більшу частину зборів за заяву на візу та її розгляд.

- У разі відсутності чинного закордонного паспорта доступна подача документів за внутрішнім українським паспортом, для дітей достатньо свідоцтва про народження.

- Біометрія (відбитки пальців та фото) залишається обов'язковою вимогою для осіб віком від 18 до 60 років.

- З квітня 2022 року для громадян України дозволено в'їзд до Канади з електронним дозволом на подорож – Electronic Travel Authorization. Такий дозвіл є авторизацією на одноразовий в'їзд до Канади протягом 6 місяців без вклеювання візи до паспорта після схвалення електронної заявки на оформлення візи та збору біометричних даних. З такою авторизацією громадяни України можуть вилетіти до Канади з Польщі, Німеччини, Словаччини, Угорщини, Австрії, Румунії.

- Час очікування на паспорт з візою може становити 6 тижнів у зв'язку з великою кількістю заявок.

- Для українців, які прибувають до Канади в рамках програми CUAET, скасовано вимогу щодо вакцинації проти COVID-19 для в'їзду до країни. Однак усі невакциновані особи повинні дотримуватись вимог охорони здоров'я Канади щодо тестування, карантину та ін.

- Для всіх українців, які прибувають до Канади в рамках програми CUAET, доступна безкоштовна початкова та середня освіта та медична допомога.

- Створено Банк вакансій для українців. Він співпрацює з місцевими організаціями та роботодавцями, щоб допомогти налагодити зв'язок між ними та українцями у пошуку роботи.

– Протягом 90 днів після прибуття до Канади потрібно пройти медогляд.