19 листопада
Завантажити ще

У Європи - сонячний удар: +40 градусів вже не межа

У Європи - сонячний удар: +40 градусів вже не межа
Фото: REUTERS/Пітер Сіборра

Жителям Центральної, Південної та Західної Європи можна говорити про чергове аномальне літо – червень і липень виявилися для них некомфортними місяцями, і прогнози на серпень не несуть оптимізму. Найбільш постраждалими на даний момент можна вважати Францію та Великобританію: у Сполученому Королівстві вперше в історії було зафіксовано денну температуру +40° та вище, а у Франції дізналися, що таке +34°, та оголосили червоний рівень небезпеки.

Великобританія

Зведення про майбутню аномальну спеку Агентство з безпеки охорони здоров'я Великобританії випустило ще на початку червня, і вже 17-го числа температура у Лондоні сягнула +32,7°.

Липень не став балувати британців бажаною прохолодою. Якщо 8 липня британське Метеобюро попередило про спеку та її вплив на здоров'я мешканців у деяких частинах Англії та Уельсу, то 15 липня рівень попередження піднявся до критичного – «захворювання та смерть можливі серед здорових людей, а не лише у групах високого ризику».

Це було перше в історії британського Метеобюро червоне попередження про екстремальну спеку, і з'явилося воно після зафіксованих +40° в Англії та інших частинах країни.

Наступного дня в графстві Саффолк температура досягла 38,1 °, потім Уельс побив свій рекорд за найвищою зареєстрованою температурою +37,1 °. З 18 по 19 липня у Сполученому Королівстві спостерігалася найвища зареєстрована мінімальна нічна температура - +25,9° у Західному Йоркширі. І вже 19 липня в Конінгсбі, графство Лінкольншир, була зафіксована температура 40,3 ° - найвища температура, коли-небудь зареєстрована в історії країни. А Лондонський аеропорт Хітроу повідомив про температуру +40,2° минулого вівторка.

У столиці Сполученого Королівства через сильну спеку виникло кілька пожеж, близько десяти людей загинули на водах, рятуючись від вогню та задухи. У країні закриваються школи, нестабільно працює громадський транспорт, профспілки закликають встановити гнучкий графік роботи для британців, а система охорони здоров'я валиться через багаторазове збільшення навантаження, особливо на екстрену допомогу. Машини швидких стоять біля лікарні більше ніж з півгодини, перш ніж вивантажать пацієнтів, – ось такі черги!

Влада визнала погану підготовку країни до таких кліматичних умов. Наприклад, не у всіх навчальних закладах є кондиціонери, тож їх закривають на невизначений термін. Та що там – не у всіх лікарнях є охолоджуючі системи! Медики вже заявляють про запізнілі кроки влади, мовляв, треба було думати про вентиляцію та прохолодне повітря у лікарнях ще навесні, коли метеорологи голосно попереджали – літо буде пекельним.

Франція

За один лише червень у деяких країнах від Іспанії до Німеччини вуличні термометри показали +40…43°. Температурні аномалії охопили Францію ще в середині місяця, і старожили згадали, що востаннє так само спекотно було 2003 року, і тоді, до речі, від цього загинуло 15 тисяч людей. Метеорологічне агентство Франції оголосило найвищий ступінь загрози у 12 департаментах і попередній помаранчевий рівень небезпеки ще у 25. Пощастило півночі та сходу країни, де було, вважай, прохолодно – до +30°.

До липня «горіли" вже майже всі регіони Франції, причому у прямому сенсі – лісові пожежі почали знищувати території, що вимірюються у тисячах гектарів, почалася евакуація мешканців. Температурні рекорди били Біарріц (+42,9°), Рошфор-Сент-Еньян (+40,6°) та Тарб (39,2°).

Понад 11 000 людей були змушені залишити південно-західний регіон Жиронда у Франції, доки пожежники героїчно билися з нестримним вогнем.

- До наших друзів приходили поліцейські додому, просили евакуюватися якнайшвидше. Вони зібралися за п'ять хвилин, поліцейські наказали не брати нічого зайвого, а швидше їхати, - розповів мешканець Бордо Матьє про ситуацію у передмісті.

Французи в жаху: до кінця літа ще півтора місяці, а країна вже втратила кілька квадратних кілометрів соснових лісів. Пожежники збирають добровольців з-поміж місцевих жителів, і їм потрібно на допомогу не менше 250 тисяч осіб. "Ми банально втомилися", - повідомив голова Федерації пожежників Франції Грегорі Алліоне.

Поки що французька влада не закриває на ніч міські парки, щоб люди могли відпочити там від задушливої спеки. Було скасовано і феєрверки у Національний день Франції 14 липня.

Кемпінг, зруйнований пожежею у Франції. Фото: REUTERS

Кемпінг, зруйнований пожежею у Франції. Фото: REUTERS

Іспанія

Іспанія зазнала сонячного удару 10 червня, і синоптики висловлювали боязку надію, що довше тижня спека не протримається. Тим більше що Канарські острови, Галісія та західне узбережжя Кантабрії під удар не потрапили.

Наступні дні принесли неприємні сюрпризи: у Севільї градусники показали +41 °, в Алмадені - +43,2 °. Температури вище 40 ° C також були зареєстровані на 47 станціях метеорологічної мережі AEMET. Влада Іспанії запустила національний план профілактичних дій щодо впливу надмірних температур на здоров'я, але до 20 червня від спеки та її наслідків загинули 829 іспанців.

Липень розпочався з лісових пожеж в Естремадурі, які поширилися на Саламанку та спалили понад 4000 гектарів лісу. У середині місяця Інститут здоров'я Карлоса III повідомив, що 10 та 11 липня від спеки померло не менше 43 людей, до 15 липня кількість загиблих була вже 360 осіб. 18 липня Інститут охорони здоров'я Карлоса III повідомив про додаткові 150 смертельних випадків, пов'язаних зі спекою, внаслідок чого загальна кількість загиблих досягла 510 осіб.

В іспанській Країні Басків температура в Сан-Себастьяні минулого тижня досягла 43,9°.

Дещо прохолодніша погода на вихідних в Іспанії дозволила більшій кількості пожежників допомогти у боротьбі з масивною лісовою пожежею на північному заході країни. Пожежа на площі близько 80 000 акрів є найбільшою за всю історію спостережень у країні принаймні з 2004 року. Також пожежа спалахнула в національному парку Монфрагуе, де мешкають рідкісні види птахів.

Іспанці обливаються водою прямо на вулицях Мадрида. Фото:REUTERS

Іспанці обливаються водою прямо на вулицях Мадрида. Фото:REUTERS

Португалія

Ця країна стала рекордсменом у Європі – саме тут було зареєстровано найвищу температуру на сьогодні: 14 липня стовпчики термометрів у містечку на півночі Піньяні піднялися до позначки +47°. І щонайменше 43 особи померли протягом перших двох днів останньої хвилі спеки, у неділю та понеділок (16-17 липня), через спеку.

Представники органів охорони здоров'я Португалії зафіксували на 238 смертей більше, ніж зазвичай, з 7 липня, що вони пояснили дуже спекотними та дуже посушливими умовами. Найбільше страждають люди похилого віку, діти та люди з хронічними захворюваннями. В Алгарві спалахнула пожежа у місті Фару, потім вогонь перекинувся на курорт Квінта-ду-Ладу. За даними Управління цивільного захисту, з початку лісових пожеж постраждали не менше 135 осіб, близько 800 людей було евакуйовано зі своїх домівок.

Національний метеорологічний інститут Португалії зазначив, що 80% території країни безпрецедентно схильні до ризику пожеж. Уряд оголосив надзвичайний стан і кинув усі сили на гасіння займань. Синоптики «порадували» можливим зниженням температури до +45° найближчими днями, а також дощем… який навряд чи досягне землі, випарувавшись у розпеченому повітрі.

Звісно, ні про який туристичний сезон у Португалії не йдеться – закрито всі пам'ятки, замки, палаци, скасовано музичні фестивалі та мотоциклетне ралі в Алгарві – між іншим, одне з найбільших змагань у Європі.

Лісові пожежі у Португалії. Фото: REUTERS/Pedro Nunes

Лісові пожежі у Португалії. Фото: REUTERS/Pedro Nunes

Польща

Останнім днем червня польські метеостанції зареєстрували рекордно високі місячні температури. У Тарнові температура досягла +37,7 °, що перевищило попередній рекорд. У Кросно метеосистеми показали +35,5°, що взагалі є найвищою температурою для цієї станції загалом.

На жаль, Польща також відкрила рахунок жертвам спеки-2022. Так, 22 червня у Щецині загинув однорічний хлопчик, якого через недогляд залишили в машині, а 24-го в автомобільній черзі на польсько-українському кордоні загинув чоловік. За попередньою версією, смерть була спричинена перегрівом. 26 червня у Плонську від можливого сонячного удару помер чоловік.

Люди відпочивають на дикому пляжі під час спеки. Гдиня, Польща. Photo by Omar Marques/Getty Images

Люди відпочивають на дикому пляжі під час спеки. Гдиня, Польща. Photo by Omar Marques/Getty Images

Німеччина

До країни також прийшли екзотичні, не бачені раніше температури, які побили всі можливі рекорди. Німців ці «досягнення» не втішили, в тому числі і через те, що Німеччина мало оснащена системами кондиціювання повітря, – клімат дозволяв обходитися без них. У ці дні вони потрібні як ніколи.

Німеччина страждає ще від пожеж, що спалахнули через спеку, – у німецькій землі Бранденбург місцеві жителі покинули свої будинки через вогневу небезпеку. Їм на допомогу прийшла злива: зітхнули і жителі, і пожежники, яким цей перепочинок був вкрай необхідний - вони банально не встигали гасити вогнища, що виникали повсюдно.

На жаль, понад півтори тисячі німців, які не витримали цієї погодної аномалії та її наслідків, померли лише за другу половину червня. У липні до них додалося ще не менше ста людей.

Італія

Все та ж спека, ті ж лісові пожежі, знемагаючі італійці, що тримаються ближче до фонтанів або озер. Наприкінці червня температура повітря у центрі Риму досягла +40,8°. Від такої "духовки" на горі Мармолада - єдиному льодовику Доломітових Альп в Італії - відколовся гігантський шматок льоду. Лавина з льоду, каміння та снігу забрала із собою життя 11 туристів. У долині річки По і Тоскані оголошена сильна за останні 70 років посуха.

Норвегія

На початку липня Норвезький метеорологічний інститут попередив, що в деяких районах країни температура цього тижня може досягати +30-32°, але це явище буде короткочасним і вкрай обмеженим за місцем. Потім поступово повітря почне охолоджуватись.

Проте Національна телерадіокомпанія NRK попередила мешканців про вплив сильної спеки на психічне здоров'я, зокрема підвищення рівня самогубств та агресії.

Питання руба

Хто ж винен?

Питання, на яке ми, люди, чудово знаємо відповідь, але соромимося говорити вголос, воліючи використовувати визначення синоптиків – антропогенна діяльність. На жаль, зміна клімату – це не тільки природне явище, а й результат цілком людського втручання.

У Європейському центрі середньострокових прогнозів погоди (ЄЦСПП) кажуть: зміни клімату викликатимуть подібні хвилі спеки в Європі дедалі частіше. По всьому світу температура повітря в середньому на 1,1 градуса вище, ніж була наприкінці XIX століття, до викидів вуглекислого газу та інших газів, що вловлюють тепло.

Метеорологи організації AccuWeather вже дійшли висновку, що в Європі розгорнулася найсерйозніша хвиля спеки за понад 250 років, і температура в деяких країнах цілком може позмагатися з температурою у Долині Смерті — одному з найспекотніших місць на Землі. Там +47-48 ° - звичайне явище.

- Є побоювання, що період спеки затягнеться на 20 днів для багатьох місць - від Португалії до Центральної Франції та Південно-Східної Європи і може продовжитися до серпня, - повідомив метеоролог AccuWeather. Тобто варто приготуватися Угорщині, сходу Хорватії та Боснії, Сербії, південним регіонам Румунії та північної частини Болгарії. Втім, є надія, що північна половина європейського континенту має трохи охолонути до кінця цього тижня.

До речі

Але ж попереджали!

Ще у травні європейські синоптики, фахівці компанії Severe Weather Europe, що складають погодні графіки на підставі супутникових знімків та спостережень за поведінкою циклонів і антициклонів, відзначали глобальні температурні аномалії.

- Основне скупчення тепла показано над північною половиною США та півднем Канади. Придивившись до Європи, ми вже бачимо набагато теплішу, ніж зазвичай, погоду на більшій частині континенту. Температура поверхні вища за норму, особливо у центральних та західних регіонах. Тобто очікується, що в Європі літо буде спекотнішим, ніж у середньому, за винятком деяких частин північної та північно-західної Європи, - казали фахівці.

А що у нас?

Прогнозують, що до України у другій половині тижня прийде потепління. Аномальної спеки, на щастя, синоптики поки що не обіцяють. Найспекотніше буде на півдні країни та на Закарпатті.

Але загалом посуха і дефіцит опадів роблять літо-2022 для нас не дуже комфортним. У травневому звіті Глобальної обсерваторії посухи Служби управління надзвичайними ситуаціями Copernicus йдеться про те, що річки По і Дунай разом з їхніми притоками зіткнуться з серйозними наслідками дефіциту опадів. У компанії AccuWeater, яка також займається прогнозуванням змін клімату на планеті, вважають, що вздовж Дунаю цього літа буде сильна гідрологічна посуха. Можливо, в Україні з'явиться дефіцит води, зокрема й питної.

Новини по темі: Пожежі Спека Європа