Завантажити ще

Календар вакцинації дітей у Польщі відрізняється від української: які щеплення потрібні

Календар вакцинації дітей у Польщі відрізняється від української: які щеплення потрібні
Фото: pixabay.com

У Польщі громадяни України, діти та молодь до 19 років мають право отримати безкоштовні щеплення відповідно до Програми профілактичної вакцинації. При цьому графіки щеплень в Україні та Польщі часто не збігаються, тому українським біженцям можуть знадобитися додаткові дози вакцин, особливо це стосується дітей. Про це інформує проект ЮНІСЕФ "Спільно", створений для допомоги українським сім'ям, які виїхали до Польщі.

- Якщо ваша дитина пропустила щеплення за графіком чи їх немає взагалі, надолужте їх за першої ж нагоди. Якщо у дитини немає документів, що підтверджують проходження нею щеплень, то її вважають невакцинованою. Тобто необхідно буде пройти весь курс профілактичних щеплень відповідно до польської програми, - зазначили фахівці.

Дітям з України віком до 19 років Міністерство охорони здоров'я Польщі рекомендує вакцинуватися від інфекційних захворювань відповідно до Індивідуального календаря щеплень (IKSz), розробленого сімейним лікарем.

Насамперед потрібно отримати вакцину від:

  • кору (вакцина MMR проти кору, паротиту, краснухи) дітей віком до двох років;
  • дифтерії, правця, кашлюку, поліомієліту;
  • гепатиту В;
  • COVID-19.

Документ має рекомендаційний характер для дітей з України, які перебувають у Польщі менше трьох місяців. Однак якщо вони будуть тут довше, то повинні мати усі профілактичні щеплення.

До того ж діти, які народжуються у Польщі, мають отримати захист від туберкульозу, гепатиту B та всіх інших захворювань згідно з Програмою профілактичних щеплень Польщі. Тут можна ознайомитись з офіційною інформацією Міністерства здоров'я Польщі щодо правил вакцинації дітей.

Польський календар щеплень дещо відрізняється від українського кількістю доз вакцини, схемами їх запровадження, а також містить обов'язкові щеплення, що не входять до списку гарантованих українською державою.

Основні відмінності календарів Польщі та України.

Туберкульоз

Польща: протягом першої доби після народження. Україна: на 3-5 добу життя.

Гепатит В

Польща: протягом першої доби після народження, у 2 та 7 місяців.

Україна: протягом першої доби після народження, у 2 та 6 місяців.

Дифтерія, правець, кашлюк

Польща: у 2 місяці, 3–4 місяці, 5–6 місяців, 16–18 місяців вводять по одній дозі інактивованої вакцини від дифтерії, правця та кашлюку з цільноклітинним компонентом кашлюку (DTP). А в 6 і 14 років вводять таку ж вакцину, але з ацелюлярним компонентом кашлюку (DTaP). У 19 років потрібно зробити двовалентну вакцину проти дифтерії та правця для дітей та підлітків, які мають протипоказання до щеплення коклюшною вакциною.

Україна: Щеплення в ранньому віці роблять вакциною АКДП — полівалентною вакциною, до складу якої входять дифтерійний та правцевий анатоксини для профілактики дифтерії та правця та кашлюковий компонент для профілактики кашлюку. У цьому випадку можна використовувати вакцини як з ацелюлярним (АаКДП), так і з цільноклітинним (АКДП) коклюшним компонентом. Це трикомпонентне щеплення допоможе сформувати імунітет відразу до трьох захворювань!

Щеплення для профілактики дифтерії, правця та кашлюку роблять за віком 4 рази: у 2 місяці (перше), у 4 місяці (друге), у 6 місяців (третій) та у 18 місяців (четвертий). Наступне щеплення, вакциною АДП, роблять у 6 років – це вже ревакцинація проти дифтерії та правця, оскільки така вакцина не містить кашлюкового компонента. Шосте щеплення роблять у 16 ​​років вакциною АДП-М (із зменшеним вмістом дифтерійного та правцевого антигенів). Надалі кожні десять років дорослий повинен оновлювати свій захист від дифтерії та правця.

Поліомієліт

Польща: у 3-4, потім 5-6 місяців життя, 16-18 місяців та у 6 років.

Україна: у 2, 4, 6, 18 місяців, а потім у 6 та 14 років.

ХІБ-інфекція

Польща: у 2 місяці, а потім протягом 3–4, 5–6 та 16–18 місяців життя.

Україна: у 2, 4 та 12 місяцях життя.

Кір, паротит, краснуха

Польща: у 13-15 місяців та у 6 років.

Україна: у 12 місяців та 6 років.

Пневмококи

Польща: 2, 4 місяці, а потім ще раз протягом 13–15 місяців життя.

Україна: календар не передбачає гарантованого державою обов'язкового щеплення.

Ротавірусна інфекція

Польща: 2-6 місяців життя.

Україна: календар не передбачає гарантованого державою обов'язкового щеплення.

Варто також зазначити, що польський календар щеплень відрізняється необхідністю вакцинуватися від ротавірусної інфекції та пневмококів. До того ж, є рекомендовані Міністерством охорони здоров'я Польщі:

  • безкоштовні вакцини: від грипу та вітряної віспи ;
  • платні вакцини: від менінгококової інфекції, гепатиту А, кліщового енцефаліту, вірусу папіломи людини.

Щоб отримати швидку, комплексну та зрозумілу інформацію щодо функціонування системи охорони здоров'я у Польщі, українці можуть зателефонувати за номером гарячої лінії Народного фонду здоров'я (НФЗ): 800190590 (дзвінки безкоштовні). Гаряча лінія працює 24 години на добу протягом семи днів на тиждень, а також у святкові дні.

Крім того, пацієнти можуть звернутися на гарячу лінію НФЗ за допомогою електронної пошти: [email protected], чату або відеодзвінка з перекладачем мови жестів.