Сувенірний магазин Білого дому випустив колекційну монету на честь захисників острова Зміїний. Коштує вона 100 доларів, замовити можна вже наразі, хоча відправка її почнеться з 30 вересня. До України та країн НАТО доставка безкоштовна.
А кількома тижнями раніше, на сотий день вторгнення Росії до України, відзначився Ватикан, який випустив срібну монету-медаль, присвячену українським біженцям. Важить вона 23 грами і коштує 50 євро.
І, нарешті, Центробанк Естонії випустив 2 євро, присвячені Україні та свободі. На них, як символ ніжності, зображено дівчину з птахом у руці. Дизайн розробила українська біженка Дарія Титова, нині учениця Естонської академії мистецтв. Вартість монети – 18 євро.
Якщо залишити осторонь естетичну та символічну складові випуску пам'ятних монет, то при такій їхній кількості кладно зрозуміти, яка з них у майбутньому цінуватиметься у колекціонерів, а яка – ні.
Як кажуть нумізмати, випуск монет, присвячених війні в іншій державі, – велика рідкість. Виняток становить банківське карбування, ну, наприклад, острови Ніуе. Тут нумізматику, як і філателію, поставлено на рейки бізнесу. Тому монети можуть бути навіть із чистого срібла, невеликого тиражу, але колекціонерам їх можна продати хіба що за ціною дорогоцінного металу.
- Якщо говорити про американську монету, присвячену острову Зміїний, то вона, безумовно, гарна. Але випущена приватною компанією, а не монетним двором США. Що має велике значення для колекціонерів, – пояснює «КП в Україні» наш постійний коментатор київський нумізмат Олексій Ч. – Тому якоїсь привабливості з погляду заробити на ній у майбутньому немає. Це, по суті, срібний виріб.
Компанія, яка випустила цю монету, молода. Тираж не вказано. Важко щось припускати щодо подальших перспектив.
- А ось монета-медаль Ватикану – це цікаво. Там уже випущено 3 тисячі екземплярів, і ще, можливо, докарбують приблизно таку саму кількість. Що загалом небагато як для тиражу. Але держава Ватикан сама по собі невелика, і такий тираж для неї просто величезний, – міркує наш експерт.
Нині за монету просять 50 євро – це розумна ціна. Але у потенціалі, запевняє експерт, її вартість точно ставатиме вищою.
- Тираж естонської монети 2 євро – 40 тисяч. Це теж не дуже великий тираж, можливо, ще докарбують. Що погіршує ситуацію з привабливості інвестування. У монети знижується унікальність, – розмірковує Олексій. – Проте монетні двори орієнтуються на попит. Згадайте нашу історію з марками, присвяченими острову Зміїний. Їх мільйон - а цінуються. Попит багато що вирішує.
Національний банк України також розпочав роботу над створенням першої пам'ятної монети, присвяченої героїчному опору російським загарбникам.
- Але питання у тому, що саме випустять. Можна продовжити серію 10-гривенних монет, яку розпочали ще кілька років тому, присвячену ЗСУ, аеропорту тощо. Якщо так, то там тиражі спочатку йшли по мільйону, тому що вони можуть ходити у побуті та є засобом платежу, – каже нумізмат.
Якщо ж, за словами нашого співрозмовника, випустять сувенірну монету номіналом у дві чи п'ять гривень у пластиковій капсулі, для колекціонерів такий варіант є кращим.
У будь-якому випадку, робить висновок експерт, тема війни на монетах зросла у попиті. Раніше монети, присвячені ЗСУ та викарбувані тиражем у 30 тисяч, роками не змінювалися в ціні, але нині до них з'явився певний інтерес.