Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Правила роботи ТРЦ під час війни: рекомендації ДСНС України

Правила роботи ТРЦ під час війни: рекомендації ДСНС України
Фото: facebook.com/respublikapark

Ракетний обстріл кременчуцького ТЦ «Амстор», внаслідок якого загинуло, за офіційною версією, 19 осіб, змусив ДСНС та власників торговельно-розважальних центрів переглянути правила роботи у воєнний час.

«КП в Україні» поговорила із заступником начальника управління заходів цивільного захисту ДСНС Олегом Стоволосом про те, що саме слід було б змінити в роботі наших ТРЦ, аби зробити їх безпечнішими у сучасних реаліях.

Після трагедії у Кременчуці вже переінакшили правила роботи деякі столичні торгові центри. Вони закриватимуться на час повітряної тривоги, повідомляючи про це по внутрішньому радіо, і пропонуватимуть відвідувачам пройти до найближчого укриття. Деякі з них мають власні сховища.

Змусити ТРЦ працювати за правилами складно

– Прийняти рішення про функціонування ТЦ може військова чи місцева адміністрація, – пояснює Олег Стоволос. - Заборони для роботи ТЦ, якщо вони не мають укриттів, не існує в законодавстві. Ми розробили низку рекомендацій, як ми бачимо функціонування таких об'єктів, та передали їх військовій адміністрації КМДА.

Поки що документи ще на розгляді. Після затвердження їх відправлять керівникам торгових центрів, а вони вже ухвалюватимуть рішення про те, як далі їм функціонувати.

- Законодавчо призупинити діяльність ТЦ, які не мають укриттів, у ДСНС немає повноважень. А забезпечити будівлю укриттями – відповідальність балансоутримувача, – розповідає Олег Стоволос.

Після трагедії у Кременчуці багато ТРЦ змінили правила роботи. Фото: State Emergency Service of Ukraine/Handout via REUTERS

Після трагедії у Кременчуці багато ТРЦ змінили правила роботи. Фото: State Emergency Service of Ukraine/Handout via REUTERS

Що пропонується змінити?

Фахівці ДСНС проаналізували небезпечні ситуації (обстріли, пожежі тощо), що вже виникали в ТРЦ, і дійшли висновку, що варто дотримуватися принципу «запускати стільки відвідувачів, скільком є можливість забезпечити безпеку».

– Тому ми вважаємо, що експлуатацію торгових центрів, у яких відсутні будь-які укриття, треба заборонити. У будівлі відвідувачам немає можливості забезпечити безпеку, а виганяти їх на вулицю – не найкраща ідея, - упевнений наш речник.

Що стосується інших торгових центрів, де є найпростіші укриття або паркінги, то допускати у торгові центри лише таку кількість людей, яку можна розмістити в цих укриттях.

При цьому на входах хтось має контролювати приблизну кількість: якщо можуть укрити 500 осіб, то щоб у центрі й було не більше 500 осіб.

- Також важливо, щоб у систему оповіщення інтегрували повідомлення про тривогу. І має звучати інформація, куди йти в укриття. А в будівлі слід розмістити покажчики, – каже Стоволос.

Але якщо з дорослими відвідувачами все зрозуміло, то як бути з дітлахами, яких батьки залишили на дитячому майданчику? З одного боку, наявність дитячого майданчика дозволяє ТРЦ залучити більшу кількість відвідувачів. А з іншого – коли пролунає сигнал тривоги, як вихователі зможуть за короткий час знайти батьків та роздати їм дітей? Відповіді, що робити у такій ситуації, поки що немає.

ТРЦ – ласа мета для рашистів. Столичний

ТРЦ – ласа мета для рашистів. Столичний "Ретровілль" післе влучання ракети. Фото: Photo by Christopher Furlong/Getty Images

Люди повинні пам'ятати про небезпеку

Згідно з рекомендаціями ДСНС, персонал ТРЦ має допомагати відвідувачам евакуюватися. А вся діяльність на території ТРЦ повинна припинятись, щоб не провокувати покупців затримуватися, купуючи умовну сукню.

- Але знов-таки, прямої норми щодо зупинення діяльності магазинів та штрафів за невиконання цих приписів немає. Механізму покарання ТРЦ, який не переймається безпекою відвідувача, немає, - каже експерт.

Але головне, наголошує Стоволос, це особиста відповідальність кожного. Не варто нехтувати правилами безпеки і присвячувати увесь день прогулянкам по ТРЦ. Так ви не лише врятуєте собі життя, а й полегшите роботу рятувальників.