28 вересня
Завантажити ще

Інакше дистанційка: 18 вимог до укриттів у школах

Інакше дистанційка: 18 вимог до укриттів у школах
Фото: Chris McGrath/Getty Images

Кабінет міністрів рекомендує розпочати навчальний рік у школах з 1 вересня. Але свої двері для школярів зможуть відкрити лише ті навчальні заклади, які пройдуть фільтри з безпеки .

«КП в Україні» звернулася за детальною інформацію щодо критеріїв перевірок навчальних закладів, зокрема укриттів, на предмет безпеки до Міністерства освіти та КМДА.

1. Скільки шкіл в Україні станом на 1 липня проінспектовані і зможуть розпочати 1 вересня очне навчання?

Попередню відповідь на це питання в Міністерстві обіцяють оприлюднити 5 липня.

- За дорученням прем’єр-міністра України в областях створено комісії, які перевіряють наявність і стан будь-яких укриттів у закладах освіти. Першу узагальнену інформацію щодо виконання поставлених завдань із показниками результатів проведеної роботи буде надано областями до Міністерства освіти і науки до 05 липня 2022 року. У подальшому така інформація буде надаватися щодекади, - повідомили на запит «КП в Україні» в прес-службі Міністерства освіти та науки.

2. За ким останнє слово, чи зможе школа 1 вересня прийняти учнів на навчання?

Як повідомили «КП в Україні» в Міносвіти, «впровадження освітнього процесу в приміщеннях закладів освіти за очною (денною) формою відбуватиметься за погодженням з обласними та Київською міською військовими адміністраціями».

3. Які вимоги висуваються до шкільних укриттів?

Згідно з чинним законодавством до таких укриттів висувається 18 (!) вимог. Про це повідомили в Департаменті муніципальної безпеки КМДА.

Ось ці вимоги:

 • Розміщуватись у підвальному (підземному), цокольному або першому поверхах.
 • Розташовуватись близько від місць проведення навчального процесу, а саме на відстанях, що забезпечують прибуття до захисних споруд впродовж 1-3 хвилин від отримання повідомлення про небезпеку (не більше 500 м). 
 • Не розміщуватись поруч з великими резервуарами із небезпечними хімічними, легкозаймистими, горючими та вибухонебезпечними речовинами, водопровідними та каналізаційними магістралями, руйнування яких може призвести до травмування або загибелі населення.
 • Не розміщуватись поруч з об’єктами оборонно-промислового комплексу.
 • Не зазнавати негативного впливу ґрунтових, поверхневих, технологічних або стічних вод.
 • Повинні бути забезпечені елетроспоживанням, штучним освітленням (електричними ліхтарями, свічками, гасовими лампами тощо), системами водопроводу та каналізації. За відсутності в об’єктах водопостачання і каналізації вони повинні мати окремі приміщення для встановленні виносних баків для нечистот.
 • Повинні бути забезпечені первинними засобами пожежогасіння (відповідно до встановлених норм для приміщень функціонального призначення).
 • Не мати великих отворів у зовнішніх огороджувальних конструкціях, наявні отвори (крім дверних) забезпечують можливість їхньої закладки (мішками з піском або ґрунтом, бетонними блоками, цегляною кладкою тощо).
 • Повинні мати не менше двох входів (виходів), один з яких може бути аварійним (у разі планування укриття місткістю до 20 осіб у ньому допускається наявність одного виходу).
 • Через приміщення не проходять водопровідні та каналізаційні магістралі, інші магістральні інженерні комунікації (за винятком внутрішньобудинкових інженерних мереж).
 • У приміщеннях не зберігати легкозаймистих, хімічно та радіаційно небезпечних речовин, небезпечного обладнання, що не підлягає демонтажу або не може бути демонтоване у термін до 12 годин.
 • Висота приміщень об’єктів, зокрема дверних отворів, становить не менше 1,7 м, а до виступаючих частин окремих будівельних конструкцій та інженерних комунікацій (за винятком дверних отворів) – не менше 1,4 м. Ширина дверних отворів становить не менше ніж 0,8 м. Перетинання дверних отворів будівельними конструкціями або інженерними комунікаціями не допускається.
 • Отвори при входах (виходах) закриваються укріпленими дверима із негорючих матеріалів (металевими або дерев’яними, оббитими залізом) або захисними екранами (кам’яними, цегляними або залізобетонними) висотою не менше 1,7 м.
 • Основні приміщення, призначені для укриття, мають вбудовану або природну вентиляцію.
 • Забезпечення вільного доступу осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення або є технічна можливість дообладнання для забезпечення такого доступу у термін до 12 годин.
 • Співвідношення розрахунку місткості площі основного приміщення на одну особу (1-1,5 кв. м на особу).
 • Об’єкт повинен перебувати у задовільному санітарному та протипожежному стані.
 • Біля вхідних дверей (найпростіше укриття) має вивішуватися табличка розміром 50x60 см. З написом «Місце для УКРИТТЯ».

4. Якщо у школі немає укриття, то хто має його знайти? Це прерогатива директора школи чи когось іншого?

Згідно з отриманим роз’ясненням Міністерства освіти, «визначення захисних споруд, розташованих у безпосередній близькості до місця знаходження закладів освіти, щодо можливості організації в них укриття» - це прерогатива обласних військових адміністрацій і КМДА спільно із територіальними органами ДСНС.

Також цим держорганам доручено допомогти школам:

 • Привести евакуаційні шляхи у відповідність до законодавчо визначених вимог, розставити покажчики руху та таблички біля входу до захисних та інших споруд, призначених для укриття.
 • Визначити та позначити маршрути руху школярів від закладів освіти до найближчих укриттів.
 • Забезпечити роботоздатність в укриттях систем водопостачання та каналізації.
 • Обладнати в спорудах захисту пунктів надання медичної допомоги із необхідним інвентарем і медикаментами.
 • Підключення таких споруд до мережі Інтернет.
 • Забезпечити справність локальних і об’єктових систем оповіщення з практичним запуском сирен, електронних інформаційних табло та інших технічних засобів.
 • Забезпечити навчальні заклади резервними та автономними джерелами енергопостачання.

5. Чи організують на початку року для школярів тренування щодо евакуації зі школи в укриття?

Так, такі навчання будуть. Їх проведуть працівники ДСНС. Також зі школярами проведуть бесіди щодо питань уникнення враження мінами та вибухонебезпечними предметами, а також правил безпечної поведінки в надзвичайних ситуаціях. Відповідні рекомендації команда Міносвіти напрацювала ще в березні цього року.

Новини по темі: бомбосховище освіта Школи