Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Європа з 1 липня: які пільги скасують, а які виплати залишать

Європа з 1 липня: які пільги скасують, а які виплати залишать
Фото: andrzej_b з Pixabay

Після чотирьох місяців російсько-української війни гуманітарна допомога для біженців у Європі стала скромнішою. Найпотужнішу хвилю українців взяла на себе Польща. Офіційна Варшава зробила все, що могла, але зараз розмірковує, як країні жити далі.

Так, з 1 липня уряд Польщі припинить виплату 40 злотих (понад 266 грн) на добу своїм громадянам за кожного біженця, який у них проживає. Таке рішення пов'язане із бажанням стимулювати українців самостійно шукати роботу та житло.

За словами заступника глави МВС Польщі та уповноваженого уряду у справах біженців Павла Шефернакера, безпритульних чи безробітних українців у Польщі не буде. Влада продовжить допомагати найбільш вразливим категоріям громадян.

- Ми переконані, що багато людей у Польщі здатні стати незалежними та адаптуватися. Для деяких пільги буде розширено - інвалідів, вагітних жінок або багатодітних, - сказав Шефернакер.

Що зміниться у Польщі

  • Транспортна компанія PKP Intercity з 1.07.2022 скасовує безкоштовний проїзд для біженців з України в усіх напрямках.
  • З 1 липня банки Польщі надаватимуть податковим органам дані про кількість відкритих рахунків та обороти своїх клієнтів. Раніше доступ до такої інформації податківці могли отримати виключно у рамках відкритої кримінальної справи. Тепер нові правила стосуватимуться як юридичних, так і фізичних осіб, включаючи іноземних громадян. Такий захід актуальний, якщо платник податків приховує доходи або веде незареєстрований бізнес.
  • Прикордонна служба та національна інспекція праці посилять контроль за роботодавцями: після початку російсько-української війни у Польщі значно побільшало порушень.

Також зміняться вимоги до працевлаштування українців – раніше громадяни України могли працювати у Польщі без дозволу на роботу, роботодавцю було достатньо повідомити про нового співробітника у службу зайнятості протягом 14 днів з моменту прийняття на роботу біженця. З 1 липня роботодавці зобов'язані надавати інформацію про робочий час працевлаштованих українців та зазначати розмір їхніх зарплат.

Зазначимо, що в Польщі за номером PESEL зі статусом UKR, що дає право на виплати та пільги, звернулося понад 1,2 млн українських біженців. Понад 500 тисяч із них - люди працездатного віку. Близько 50% із цього числа вже знайшли роботу у Польщі.

Що зміниться?

  • Поляки й надалі зможуть отримувати компенсацію 40 злотих за кожного біженця, якщо вони дали притулок у своїх будинках неповнолітнім дітям без батьків або опікунів, вагітним, багатодітним жінкам та інвалідам.
  • Одноразова допомога у 300 злотих, щомісячна допомога 500 злотих на дитину, безкоштовна медична допомога у державних медустановах та можливість здобувати безкоштовну освіту залишаться без змін.
  • Новоприбулі біженці все ще можуть розраховувати на 4 місяці безкоштовного розміщення та харчування.
  • Також з 1 липня у Польщі можна подати заявку на одноразову допомогу 300 злотих для учнів шкіл. На неї мають право біженці з України із PESЕL UKR, якщо дитина відвідує польську школу.

Особистий досвід

Доступне житло залишилося лише у маленьких містах

Знайти житло у Польщі непросто. Вільні квартири та кімнати, які й раніше були у дефіциті, сьогодні вдень з вогнем не знайдеш.

Працівники інформаційних центрів рекомендують звернути увагу на готелі та хостели. У критичній ситуації можна звернутися до місцевого уженду: там вам підкажуть адресу найближчого табору для біженців. Як і раніше, у таборі можна переночувати і безкоштовно поїсти.

Щоб прояснити ситуацію з житлом для біженців, ми зателефонували до Українського дому у Варшаві. Нам повідомили, що у разі проблем із житлом можна залишити заявку на сайті Українського дому – волонтери почнуть підшукувати квартири серед поляків, які готові розмістити у себе українців. Однак, якщо житло знайдеться, потрібно мати на увазі – йдеться про маленькі міста та села і, у кращому разі, про 2-місячний термін безкоштовного проживання.

– У великих містах знайти житло нереально, – пояснюють ситуацію співробітники Українського дому у Варшаві. - Можна залишити заявку на пошук житла у нас, проте це слід зробити не раніше ніж за 3-4 дні до виїзду з місця проживання.

Однак, незважаючи на складнощі, багато наших співвітчизників готові подолати всі труднощі.

– Хоч які складнощі виникнуть, все одно краще поки що залишатися у Польщі. Вже встигла влаштувати дитину до місцевої школи – не хотілося б втрачати це місце, важливо закінчити курси польської мови, - каже співрозмовниця, яка виїхала із Києва. - Незважаючи на втому, ми дуже вдячні Польщі за допомогу. Так, з житлом складно, але над головою не літають ракети, і я не хвилююся за безпеку дитини. Це вже багато! Плюс дуже рятує допомога 500+ злотих на дітей.

Перший час працював пункт видачі гуманітарної допомоги, де можна було взяти необхідні продукти харчування і знайти одяг, що бракує. Це було дуже актуально з огляду на те, що гривні тоді ніхто не міняв. Звичайно, до літа допомоги значно поменшало: всі втомлюються від війни. Але дякую за те, що вона була! Ми й самі не хочемо бути обузою для поляків, які й так для нас багато зробили.

А як в інших країнах

Болгарія: Настав час інтегруватися в суспільство

З настанням літа у Болгарії скоротили розмір компенсації на українських біженців із 40 (637 грн) до 15 (238 грн) левів на добу. Крім того, з початком туристичного сезону біженцям довелося покинути готелі, куди заселяли українців спочатку. Після цього багато хто повернувся додому.

Ті, хто залишився, мають звільнити державні бази протягом 1-2 місяців. Передбачається, що за літні місяці люди зможуть знайти роботу та інтегруватись у суспільство, заявив міністр туризму Христо Проданов. До речі, переважна більшість біженців, що залишилися в країні, орендують житло або живуть у болгарських сім'ях.

Швейцарія: Отримав допомогу – сиди у країні!

У Швейцарії можуть відкликати статус захисту українських біженців, якщо вони виїжджають до України більш як на 15 днів на квартал. Крім того, анулювати статус захисту можуть у тому випадку, якщо громадяни України, які втекли від війни, поїхали до іншої країни на 2 та більше місяців.

Також Швейцарія не надаватиме статусу захисту, якщо людині її вже надали в іншій шенгенській державі.

Чехія: 5000 крон отримають новачки та ті, кому потрібно

Допомогу у 5000 крон (6300 грн) тепер зможуть отримати лише ті біженці, які залишились без житла та харчування. Крім того, щоб отримувати виплати, важливо жити в Чехії.

На виплату 5000 крон можуть розраховувати всі біженці з візою про тимчасову допомогу. Допомогу можна отримувати ще 5 місяців, але для цього необхідно підтвердити, що у вас немає ні роботи, ні власності у цій країні.

Крім того, тепер держава оплачуватиме медстрахування не рік, а лише 150 днів. Передбачається, що цього часу достатньо, щоб біженець зміг влаштуватися на роботу. Згодом страхові внески замість нього має сплачувати роботодавець. Це правило не торкнеться дітей, пенсіонерів та інвалідів.