Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Ковід не забутий: у світі з'явилися нові штами та нові вакцини

Ковід не забутий: у світі з'явилися нові штами та нові вакцини
Фото: REUTERS

«А чи був хлопчик?» - приблизно так останні чотири місяці ми реагуємо на згадку про коронавірус. Війна, що відсунула все на задній план, перевела COVID-19 у розряд «всесвітньої змови» незважаючи на те, що багато українців втратили близьких, багато хто перехворів, а хтось досі не може позбутися наслідків перенесеного вірусу.

Так, ми не бачимо тепер офіційної статистики, але іноді її озвучують чиновники, і виходить, що ми не перемогли ковід. А люди продовжують хворіти: за інформацією міністра охорони здоров'я Віктора Ляшка в інтерв'ю «Українській правді. Життя», на тиждень фіксується близько двох тисяч випадків, і більша частина хворих потребує госпіталізації. Люди звертаються по допомогу лише у найважчих випадках, бо не до того. А коронавірус тим часом продовжує ходу світом, «народжуючи» нові підвиди, піднімаючи хвилі та стимулюючи розробку вакцин.

Нові варіанти вірусу – «ухильники» та «загарбники»

У США, Ізраїлі, Європі, Британії та у Південній Африці наразі швидко поширюються варіанти «Омікрону» ВА.4 і ВА.5, яким епідеміологи пророкують цього літа повновладне «царювання». Причина - у відмінному уникненні антитіл, високому рівні заразності, здатності реінфікувати перехворілих і заражати вакцинованих.

Вперше виявлені у Південній Африці на початку цього року, ВА.4 та ВА.5 у травні викликали там хвилю захворюваності. Вона не була такою важкою, як попередня, і наразі йде на спад. Тоді вчені припускали, що ПАР постраждала від нових варіантів через те, що там не «погосподарював» варіант ВА.2 і населення просто не має імунітету. Але потім обидва нові варіанти розпочали "захоплення" Португалії, а потім і Британії, де й високий рівень імунітету після ВА.2, і застосування бустерних вакцин, а люди все одно знову масово заражаються.

Як повідомляє Guardian з посиланням на дослідження, опубліковані в журналі Science, інфікування «Омікроном», на жаль, не викликає сильної імунної відповіді, і ті, що перехворіли, легко заражаються повторно. Вчені припускають, що у процесі еволюції нові варіанти навчилися інфікувати клітини легень, як це було при вже призабутих "Альфі" і "Дельті".

«Омікрон», що прийшов їм на зміну, атакував верхні дихальні шляхи, а не легеневу тканину, що, ймовірно, і було причиною легшого перебігу хвороби. Тепер є ризик повернутися до небезпечнішої форми інфекції, хоча це зовсім не означає «обнулення» наших стосунків із коронавірусом. Щеплені та перехворілі на інші варіанти вірусу все одно матимуть захист, чого не можна сказати про невакцинованих.

Вакцинація малюків: дратівливість, але без міокардиту

До речі, про вакцини. Вже цього тижня в США почнуть щепити від ковіда найменших дітей від 6 місяців до 5 років. Застосування спеціальних вакцин Moderna та Pfizer було схвалено Управлінням санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів FDA.

Одна з учасників консультативного комітету FDA, епідеміолог Кейтлін Джетеліна, пояснила у своєму блозі особливості «малюкової» вакцинації і чому для свідомих батьків це гарна новина.

По-перше, у цій віковій групі і без ковіда спостерігається багато хвороб. Щодо коронавірусу, незважаючи на те, що його важкий перебіг у дітей менш поширений, ніж у дорослих, з початку пандемії у США загинуло від нього 479 малюків. У порівнянні з іншими хворобами, які можна попередити вакцинацією, це найвищий показник.

По-друге, діти до 5 років непросто переносили хворобу під час першої хвилі «Омікрону». За даними Центру з контролю та профілактики захворювань CDC, у цій віковій групі був найвищий рівень госпіталізацій серед усіх педіатричних груп. А кожна четверта дитина, яка потрапила до стаціонару, опинялася у реанімації.

По-третє, клінічні випробування продемонстрували безпеку вакцин. Побічні ефекти були мінімальними:

  • у віці від 6 до 23 місяців найчастіше спостерігалися дратівливість (65% у Moderna проти 44% у Pfizer) та сонливість (40% у Moderna проти 20% у Pfizer);
  • у віці від 2 до 5 років найчастіше фіксувався біль у місці ін'єкції (60-70% у Moderna проти 27% у Pfizer), після чого спостерігалася втома.

У процесі випробувань не було зареєстровано жодного випадку міокардиту, що є одним із найсерйозніших можливих побічних ефектів при вакцинації підлітків.

«Клінічні випробування були недостатньо масштабними, щоб зафіксувати таке рідкісне явище, – попереджає епідеміолог. – Але дані щодо дітей віком 5-11 років теж не показують жодних ознак небезпеки на відміну від хлопчиків віком від 12 років. Основна гіпотеза у тому, що міокардит у підлітків викликається підвищеним рівнем гормонів та генетикою. І це натяк на те, що міокардит не є проблемою для найменших дітей, але дані все одно уважно відстежуватимуться».

Ефективність із нюансами

Вперше для вакцинації дітей пропонуються дві МРНК-вакцини, між якими є відмінності і в дозі, і в кратності доз, і в результатах клінічних випробувань.

Вакцинація Pfizer: для дітей від 6 місяців до 4 років – вводяться три дози. Інтервал між першими двома – три тижні, між другою і третьою – два місяці. Одноразове дозування – 3 мкг, що становить 1/10 дорослої дози.

Moderna: для дітей від 6 місяців до 5 років – вводяться дві дози з інтервалом у чотири тижні. Одноразове дозування – 25 мкг, і це ¼ дорослої дози. Компанія вже почала тестувати третю дозу як бустер, про результати стане зрозуміло ближче до осені.

Щодо ефективності: вона доведена, клінічні випробування показали, що кількість антитіл після вакцинації можна порівняти зі старшою віковою групою 16-25 років, для якої ефективність вакцин перевірена та «працює». Але у випадку із малюками є свої нюанси.

Як зазначає Кейтлін Джетеліна, через різну кількість доз вакцини знаходяться не на одному ігровому полі. Moderna продемонструвала 31-51% ефективності проти хвороби після двох доз для дітей віком від 6 до 23 місяців. І 37-46% захисту для тих, кому від 2 до 5 років.

Тим часом Pfizer заявив про ефективність 80,3% після трьох доз. Але епідеміолог звертає увагу, що для найменших, до двох років, після другої дози захисний ефект був близький до нуля, тобто цій групі забезпечують безпеку тільки три дози.

Поки що, згідно з проведеними опитуваннями, кожна п'ята американська сім'я готова одразу ж вакцинувати малюка, щойно дадуть добро. Близько 40% батьків хочуть поспостерігати спочатку за чужими дітьми, приблизно стільки ж відкладають рішення про вакцинацію на випадок крайньої необхідності.

А В ЦЕЙ ЧАС

Не знімають маски лише китайські євреї

Два місяці з моменту скасування маскового режиму в закритих приміщеннях «ознаменувалися» в Ізраїлі попередженням МОЗ про можливість уже сьомої хвилі коронавірусу. Згідно з офіційною статистикою, на 20 червня в країні зареєстровано майже 55 тисяч хворих, кількість госпіталізацій стрімко зростає, включаючи і тяжкі випадки, останніми днями кількість нових хворих сягає 5-7 тисяч щодня.

За повідомленням news.israelinfo.co.il, що цитує гендиректора МОЗ Ізраїлю Нахмана Аша, «можна почати називати те, що відбувається, новою хвилею COVID-19». За словами чиновника, поки що система охорони здоров'я справляється із ситуацією, але треба подивитися на тенденцію найближчими днями. У разі погіршення обстановки у МОЗ обіцяють подумати про інші заходи, але сподіваються обійтися без особливих обмежень.

Поки ж як «заходи» знову відкриті коронавірусні відділення у лікарнях і рекомендовано, але не ставиться у обов'язок носити маски у закритих приміщеннях.

- Поки що ніяких особливих рухів не видно, пишуть, що нова хвиля, але жодних обмежень чи закликів вакцинуватися. Максимум на адресу населення – прохання надягати маски у транспорті, в магазинах, та й то лише для груп ризику, – розповів «КП в Україні» мешканець Тель-Авіва Георгій Покровський. – У лікарнях, аптеках та в закладах, пов'язаних з медициною, – само собою, але до цього всі давно звикли, у принципі маска із собою завжди є. Окремі особи, які носять їх на вулиці, трапляються, але це рідкість і, як правило, це китайські євреї, схиблені на коронавірусі.

Поки що ізраїльська влада сподівається на свідомість громадян і на те, що варіант «Омікрон»-штаму ВА.5 хоч і заразніший, але все ж таки «Омікрон». А отже, не повинен викликати тяжкого перебігу хвороби та високого ризику смертності. І знову ж таки, поки що більшість пацієнтів хворіють на ковід у легкій формі, а ускладнення у 90% випадків спостерігаються у людей старших за 60 років.

Але динаміка поширення, що пофарбувала у «червоний» практично всі міста Ізраїлю, може призвести до посилення карантинних заходів та «підбадьорення» вакцинальної кампанії, яка, за інформацією МОЗ, помітно сповільнилася. До того ж у країні все більше людей, які прищепилися понад півроку тому, а отже, не надто захищені. Наразі одну вакцину отримали 72% населення, дві – 66%, три – 48%, чотири – 9%.