Україна переступила 100-денну позначку війни з Росією. Кремль наказав своїм ЗМІ не акцентувати увагу на цій цифрі, щоб росіяни менше замислювалися, чому так довго і навіщо триває так звана спецоперація.
Водночас рашистські пропагандисти продовжують свою роботу у вигадуванні різноманітних фейків.
За інформацією Центру протидії дезінформації, який функціонує при РНБО, протягом тижня, що минає, російські ЗМІ активно тиражували меседж про те, що Україні загрожує голод. Мовляв, в Україну не завозяться продукти, і незабаром магазинні полиці спорожніють, країна провалила посівну, продукти обміняли на зброю від Заходу.
Перше. Дефіциту продуктів не передбачається.
- Після вторгнення РФ Україна налагодила нові логістичні системи постачання продуктів, тому закуповувати продукти, які мають обмежений термін придатності, немає сенсу. Не створюйте штучного дефіциту. Через війну у східних регіонах можливі перебої з постачанням деяких видів продуктів, - зазначили у ЦПД.
Друге. Із посівної все не так погано.
– Україна під час посівної-2022 вже засіяла основними сільгоспкультурами 9,9 мільйона га земель, що становить 68,7% запланованих на поточний сезон 14,4 млн га, – повідомили у ЦПД.
Третє. Зерно на зброю ніхто не міняв.
– Україна має достатні запаси зерна, щоб задовольнити внутрішній та світовий попит як мінімум до кінця 2022 року, а то й до кінця 2023 року, – заявив радник президента з економічних питань Олег Устенко.
– Між Україною та країнами-партнерами відсутня домовленість про обмін зерна на зброю, – наголосили у ЦПД.
Російські ЗМІ смакують анонсований Володимиром Зеленським закон про особливий статус громадян Польщі в Україні, який нібито «легалізує захоплення України поляками».
«Громадяни Польщі, якщо вірити витокам із Києва, зможуть працювати в Україні суддями, служити в армії та спецслужбах, будуть допущені до державної таємниці», - йшлося у пропагандистських ЗМІ.
- На сьогодні немає жодних офіційних підтверджень щодо можливості громадянам Польщі у разі затвердження такого закону обіймати в Україні адміністративні та державні посади. Конкретні положення українського законопроекту розробляє МЗС України, – заявляють у ЦПД.
Те, що Польща підтримує Україну і ми їм за це вдячні, зовсім не означає, що ми віддаємо їй суверенітет. Фото: Ukrainian Presidential Press Service/Handout via REUTERS
На російських пропагандистських телеканалах «крутять» сюжети про те, як у «звільнених» Маріуполі та Херсоні настав мир, спокій, благодать.
«На честь Міжнародного дня захисту дітей у Херсоні діти вперше у спокійній обстановці малювали на асфальті, а у Маріуполі відзначили шкільним футбольним турніром», - повідомляє про російські наративи ЦПД.
Реалії життя в окупованому Маріуполі не такі райдужні, як на «блакитному екрані». Через відсутність централізованого водопостачання та каналізації, розкладання тисяч тіл під завалами, катастрофічний брак питної води та їжі в місті існує небезпека підхопити холеру, дизентерію чи кишкову паличку.
«Ранок Маріуполь зустрічає чергами по питну воду. Яка майже не придатна для споживання без кип'ятіння. Яке неможливе в умовах приготування їжі виключно на багатті», - повідомив у своєму Телеграм-каналі радник мера Маріуполя Петро Андрющенко.
У Росії її продовжують приховувати цифри втрат особового складу. Більше того, вже заявляли, що російські солдати в Україні взагалі не гинуть.
«Росія практично перестала зазнавати втрат під час спецоперації в Україні. Це результат зміни підходу до ведення бойових дій», - заявив голова Комітету Держдуми з оборони Андрій Картаполов. За його словами, станом на березень був лише 1351 загиблий.
Як повідомляє Генштаб ЗСУ, станом на ранок 3 червня в Україні знищено 30950 російських солдатів.
Дані генштабу на 3 червня: 3950 ліквідованих російських солдатів. 2 червня було 3850. t.me/generalstaff_ua
Популярним у російських ЗМІ став меседж про те, що незабаром Херсонська область увійде до складу Росії.
"Херсонська область стане повноцінним суб'єктом РФ вже найближчим часом, а коли в регіоні проведуть референдум, як мінімум 60-70% населення проголосує за входження регіону до складу Росії", - заявив колаборант, "глава" Херсонської області Костянтин Стремеус.
Радник голови МВС Віктор Андрусів заявляє, що найближчим часом Путін точно не проводитиме жодних референдумів на окупованих територіях, а тим більше приєднуватиме їх до РФ.
- Кремль влаштував пінг-понг окупованими територіями Запорізької та Херсонської областей. За останній місяць ми постійно чуємо суперечливі новини щодо долі цих регіонів. То їх приєднають до Криму та створять одну Таврійську губернію, то у них буде референдум за незалежність, то до кінця року з ними нічого не робитимуть. У чому ж насправді план Путіна? – міркує Андрусів. - План Путіна – торгувати цими територіями. Це просто гра, суть якої показувати, що може все ускладнити чи спростити. Вже очевидно, що ключове реалістичне завдання, яке стоїть перед російською армією, - вийти на межі Луганської та Донецької областей. Інші території не входять у цей план. Тому це просто набір для торгів із врегулювання ситуації після виходу на межі областей. Так чи інакше, мій прогноз простий: нічого з цими територіями до завершення війни не відбуватиметься.
Улюблена тема російських пропагандистів щодо американських біолабораторій на території України тимчасово відійшла на другий план. Нині актуально лякати росіян тим, що Україна готувалася створювати ядерну бомбу. А все необхідне для цього – запаси урану та плутонію – зберігала на Запорізькій АЕС.
- Це фейк, - запевняють у ЦПД.
– На Запорізькій АЕС ні уран, ні плутоній не зберігалися та не зберігаються, зберігається лише паливо – тепловиділяючі зборки, які є на всіх АЕС світу. Також на ЗАЕС у спеціальному сховищі зберігається відпрацьоване ядерне паливо, що не є ядерною зброєю. А з 4 березня Запорізька АЕС перебуває під контролем російських військ, які не допускають цього об'єкта фахівців МАГАТЕ.