«Житиму далі, коли закінчиться війна », - так зараз почуваються мільйони українців. За минулі місяці, на думку психологів, ми розділилися в цьому сенсі на три категорії :
Почуття, що неможливо жити, радіти літу, отримувати задоволення від природи, погоди, їжі чи чого завгодно, коли у твоїй країні йде війна, на жаль, багатьом знайоме. Про те, як повернути собі відчуття того, що життя у нас не можна вкрасти, і як подолати синдром відкладання «на потім», на вебінарі, організованому проектом psyFAQ, розповіла кризовий психолог, травмотерапевт Наталія Солянникова.
- 24 лютого розпочалася наша травмуюча історія, коли під загрозою опинилися наші життя, життя наших дітей, рідних, близьких та всієї країни. І психіці доводиться якось адаптуватися до цього, - пояснює кризовий психолог, травмотерапевт Наталія Солянникова. – І вона намагається зробити це за допомогою синдрому відкладеного життя, яке є певним сприйняттям реальності, при якому ми вважаємо, що справжнє життя буде колись потім, а зараз треба все відкласти та сховати у довгий ящик.
Він зараз часто звучить у моїх пацієнтів, люди його так звичайно не називають, а просто кажуть, що їм погано, що вони більше не можуть радіти, що в них якась внутрішня заборона задоволення. Як, наприклад, коли кожного разу думаєш, чи варто виставляти фотографію бузку в смартфоні. А життя за вікном продовжується, хочемо ми цього чи ні.
І в тому, що ми ставимо життя на паузу, нічого дивного, «відкладене» життя – це нормальний адаптивний захисний механізм. І все, що з нами відбувається, – нормальна реакція на ненормальну ситуацію. Інша річ, що ми ув'язаємо в цьому.
Зрозуміло, коли так відбувається в перші дні або місяць війни: ми ніколи не жили за таких обставин, ми зазнали шоку, гострого стресу, емоційних гойдалок. Але минуло вже сто днів війни, а відкладений механізм нікуди не подівся. І це, на думку психолога, не дуже гарна історія.
– Якщо спочатку це було нормально, то зараз виснажує психіку та шкодить, – попереджає експерт. – «От закінчиться війна», «спочатку я повернуся в країну/у своє місто/у свій будинок» - у цьому очікуванні ми живемо 24 години на добу більше трьох місяців, а це «ось-ось» не настає, і це важко. Небезпека синдрому відкладеного життя ще й у втечі від реальності. І треба чесно зізнатися собі, що вона поки що не змінюється, і ніхто не знає, коли це станеться. Тому настав час жити, і літо буде нашим, і у нас його ніхто не забере, незважаючи на те, що йде війна.
У синдрому відкладеного життя кілька симптомів. Окрім очікування того, що ось-ось щось зміниться, і майбутнього, яке невідомо коли настане, сюди відносяться:
За словами Наталії Солянникової, починати треба завжди із себе, і якщо допомагає тобі, можна ділитися з оточуючими.
- Насамперед потрібно себе стабілізувати. Після перших тижнів страху, тривоги, агресії, агресії, нескінченного питання «Що буде далі?» я виринула зі свого страшного емоційного стану і зрозуміла, що моїм близьким ще важче. І що я не допомагаю ні собі, ні сім'ї, ні країні тим, що зараз вою в подушку. І що потрібно себе стабілізувати та нормалізувати – це перший крок. І лише після цього з'явилася можливість доступу до радості та задоволень та повернення до себе життя.
Як стабілізувати: прості дихальні техніки, прогулянки, будь-яка робота з тілом – хоч зарядка, хоч масаж, усе, що допомагає привести його до норми.
Життя тепер поділено на 24 лютого і після нього. І наше завдання – поєднати ці дві половини, щоби з'явилося справжнє. І починати треба із простих рутинних дій. Наприклад, я, поїхавши до Львова, виходила щоранку, щоб купити хліб та випити чашку кави.
Необхідно знайти щось, що було до війни, і помістити це сьогодні, поєднавши «до» і «після». Купуйте чашку, схожу на вашу улюблену та залишену вдома. Раніше пили воду вранці – поверніться до цієї звички. Записували справи та плани у календар – робіть це знову. Нехай їх тепер не так багато, нехай вони не такі складні та важливі, просто поверніть звичні дії. Відмінний спосіб - готування чи в'язання, шиття, те, що ви вміли раніше, але до чого у мирному житті не завжди доходили руки. Все це дає опору, прибирає тривогу та відновлює.
Що повертає життя: почати робити те, що ви відкладали всі ці місяці. Це можуть бути курси, спілкування з друзями, знайомства з новими людьми, походи в басейн. Або давно заплановані покупки, хоч би як вам казали: навіщо новий диван, коли війна?
І коли ми знову почали приймати ванну, нехай навіть не отримуючи насолоди, а тільки щоб трохи розслабити тіло, потрібно пам'ятати: психіка адаптивна, і вона все одно прагне життя. І іноді потрібно навіть через силу намагатися додати собі життя через такі прості речі.
Ефективна проста практика "Що хорошого зараз?". Поставте собі це питання і подивіться навколо. Зацвіла орхідея, дивовижного кольору захід сонця за вікном, річку видно з балкона, липа почала пахнути – навіть деталі дають смак до життя.
Війна рано чи пізно закінчиться, хай ми й не знаємо коли. Але щоб настало майбутнє, нам треба повернутися в сьогодення, почати жити тут і зараз. Подбати про свій ресурс і подумати, якими ми дійдемо кінця війни. Тому що нам ще відновлювати країну, допомагати нашим воїнам, коли вони повернуться. Ми будемо потрібні нашим дітям, батькам та один одному. А минуле ми можемо оплакувати та розуміти, що це наша пам'ять, яка передаватиметься дітям. Але з цієї точки, що зараз, ми можемо почати жити.