Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Аграрні експерти: Ціни на полуницю, вишню та черешню можуть приємно здивувати

Аграрні експерти: Ціни на полуницю, вишню та черешню можуть приємно здивувати
Фото: Синиця Олександр/УНІАН

Війна внесла свої корективи у продовольчі настрої українців та у ціноутворення. Ось недавно підслухав розмову двох киянок:

– У нас на базарі полуниця впала до 50 гривень. Черги за нею кілометрові. А так по 70 гривень.

– Як по 70? Та скрізь у магазинах вона по 110!

Розкид цін трохи бентежить: та й не зрозумієш, буде полуниця ще дешевшати чи ні? Чи вистачить її на всіх? А черешні? Мелітопольської через окупацію на ринках не передбачається. Із цими запитаннями «КП в Україні» звернулася до аграрних експертів.

На підході нові поставки

Президент Української плодоовочевої організації Тарас Баштанник. Фото: facebook.com/taras.bashtannyk

Президент Української плодоовочевої організації Тарас Баштанник. Фото: facebook.com/taras.bashtannyk

- Цього року полуниці раннього та середнього врожаю немає. Традиційно вона надходила на ринки України із теплих Херсонської та Миколаївської областей. Точно сказати складно, але ризикну припустити – це 30% усього ринку, – каже президент Української плодоовочевої організації Тарас Баштанник. – Нині у продажу ягода, вирощена в Одеській та Закарпатській областях. Минулими вихідними її справді продавали по 90–110 гривень за кілограм. Вважаю, половину ціни з'їдає логістика.

Але, за словами нашого експерта, вже на підході врожай ягід, вирощених у центральній частині країни, на заході України та Волині. Полуниці стає дедалі більше, що позначиться і на зниженні її ціни.

- Можна стверджувати: дефіциту полуниць в Україні не буде, особливо свіжої ягоди. Скільки піде у переробку, на джеми чи варення, залежить від оптової ціни та від погоди: без втрати товарного вигляду на ринки не встигають довезти, тож здають на заводи, – пояснює Тарас Баштанник.

Тарас Баштанник: Дефіциту полуниці в Україні не буде, особливо свіжої ягоди.

Експерт схиляється до зниження ціни на полуницю в середньому до 60-70 гривень, з яких приблизно половину отримають фермери-виробники.

Для них прибуток можливий навіть нижчий, ніж минулого року, адже наразі собівартість явно зросла, подорожчали оренда полів, пакування врожаю тощо.

Черешня не морквина - імпортну не завозитимуть

Говорячи про обсяги майбутнього врожаю черешні, Тарасу Баштаннику поки що важко назвати конкретні цифри, але ціну на неї прогнозує, як і на полуницю, 60-70 гривень. Розраховувати на імпортну, схоже, цього року не доводиться: надто складна доставка, що зробить ягоду «золотою». До того ж черешня не належить до категорії необхідних продуктів борщового набору. Це якщо моркви не вистачає, то її справді треба імпортувати.

- Щодо вишні, вона в основному йде на переробку. Населення купує її у свіжому вигляді набагато менше, – каже експерт. - Сади цієї ягоди залишилися не лише на півдні, а й повсюдно по Україні. Напевно, вишня росте у кожному домогосподарстві країни. А враховуючи непогані погодні умови, гадаю, проблем із урожаєм цієї ягоди не буде.

Не можна забувати і про зниження доходів населення, що впливає на ринок загалом .

Учасник Економічного дискусійного клубу Олег Пєндзін. Фото: ФБ Олега Пендзіна.

Учасник Економічного дискусійного клубу Олег Пєндзін. Фото: ФБ Олега Пендзіна.

- Приблизно у цей час рік тому можна було купити імпортні і вишню, і черешню. Коштувала черешня божевільні 600-700 гривень за кілограм. І шукала свого покупця. Наразі нічого цього немає, ніхто не привезе, розуміючи, що українці не мають можливості платити такі гроші, - каже член Економічного дискусійного клубу Олег Пендзін. – Але не переживайте – буде і вишня, і черешня, нікуди вони не подінуться. Черешня, як правило, першою їде із Закарпаття. Так, південь наразі захоплено, але є Одеська область, Миколаївщина.

Перший урожай черешні очікується у середині червня, і, за словами співрозмовника, спочатку ціна буде «кусатися». Але потім все прийде до розумного знаменника.

- Динаміка однозначно така: щойно черешні підуть до Києва з усіх регіонів – ціна впаде одразу. Опісля підуть вишні, – продовжує Олег Пензін. – Але зараз дуже складно будувати прогнози щодо цінової ситуації: незрозуміло, скільки коштуватиме паливо.

Але і тут може зіграти свою роль купівельна спроможність українців. Усі розрахунки за цінами, обсягами споживання, внутрішнім ринком у минулому робили на 40 мільйонів населення.

- Хоча реально знали, що у нас 37 мільйонів, а то й 34. Заберіть від них 6,4 мільйона біженців, які виїхали від війни до Європи. Вишні, черешні, полуницю – для кого все купували? Для дітей. І якщо врахувати, що найбільша частка мігрантів – це жінки з дітьми, то ринок ягід та його структура попиту змінилися, – міркує експерт.

Олег Пензін: Як тільки черешні підуть до Києва з усіх регіонів – ціна впаде одразу. Опісля підуть вишні.

На його думку, овочі та фрукти цього року не будуть надзвичайно дорогими. Більше того, продавці, швидше за все, знижуватимуть ціну практично до рівня прямої собівартості, щоб реалізувати увесь товар.