Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
19 квiтня
Завантажити ще

Спалах дитячого гепатиту: невідоме походження та тяжкий перебіг хвороби

Спалах дитячого гепатиту: невідоме походження та тяжкий перебіг хвороби
Фото: Маріо Віллафуерте/Getty Images

Інфекції, на жаль, не дають розслабитися: нові ризики, викликані війною, «старий» коронавірус, який затих, але не зник. А на додачу виникають у світі спалахи, здавалося б, відомих, але при цьому незрозумілих хвороб: то мавпяча віспа, то загадковий «безпричинний» гепатит, що становить реальну небезпеку для дітей раннього віку. Розбираємось, що про нього відомо.

Що таке гострий гепатит?

Це гостре запалення печінки, викликане або інфекцією, або пов'язаними з інфекцією чинниками. Основними видами гострого вірусного гепатиту є гепатити А, В і С, вірусні гепатити D та Е зустрічаються набагато рідше. Але нинішньому спалаху хвороби Всесвітня організація охорони здоров'я наприкінці квітня дала робоче визначення як «Гострий, тяжкий гепатит невідомого походження у дітей».

Хвороба вражає дітей різного віку - від немовлят до 16-річних підлітків, більшість хворих - пацієнти до 10 років. Гострий гепатит характеризується агресивним перебігом, у деяких випадках викликає необхідність пересадки печінки. Досить активно поширюється: з 10 випадків, зафіксованих на початку квітня у Шотландії, до півтисячі у середині травня більш ніж у 20 країнах світу. В Україні офіційно зареєстрованих випадків поки що немає, але в сусідній Польщі, на жаль, загадкову хворобу вже виявлено. Лідерами за кількістю хворих є Великобританія та США, спалахи відзначені й у Європі – Нідерландах, Ірландії, Німеччині, Бельгії, Данії, Італії.

У чому дивність хвороби?

Основна частина хворих – діти до 10 років, причому у кожного десятого хвороба протікає у дуже тяжкій формі. При цьому вважається, що гострий гепатит рідко зустрічається у дітей раннього віку.

Крім того, основна причина гепатиту – вірусна інфекція. Але найпоширеніші віруси (гепатиту А, В, С, D та Е) не були виявлені в жодному з випадків.

Серед інших відомих причин виникнення гепатиту – прийом деяких ліків, аутоімунні захворювання, отруєння токсичними речовинами. Проте зв'язку з ними не було знайдено. І що дивно, жертвами незрозумілої хвороби стають абсолютно здорові діти.

І, нарешті, як фактор виникнення спалахів хвороби не підтвердилися і міжнародні поїздки, і зв'язки з іншими країнами. Таким чином, етіологія гострого тяжкого гепатиту за півтора місяці його поширення так і не прояснилася.

Як виявляється недуга?

Розвиток гострого гепатиту невідомого походження починається з симптомів шлунково-кишкової інфекції: біль у животі, діарея, блювання, зневоднення. За повідомленням ВООЗ, така клінічна картина є найбільш характерною для дітей до 10 років. На пізніших етапах – жовтяниця та аномальне підвищення ферментів печінки, що свідчить про її запалення чи пошкодження. Лихоманки у більшості хворих не спостерігалося.

Близько 90% пацієнтів віком від 1 місяця до 16 років потребували госпіталізації, а від 10 до 14% - трансплантації печінки. На жаль, відомо і про кілька випадків смерті.

Що могло спричинити захворювання?

Поки що ВООЗ розглядає як основну причину спалахів аденовірус, виявлений у більшості зареєстрованих випадків. Щоправда, із застереженням, що він неповністю пояснює тяжкість клінічної картини. Аденовірусна інфекція найчастіше викликає респіраторні захворювання, але, оскільки має понад 50 типів, може стати причиною інших хвороб. Наприклад, запалення шлунка та кишечника – гастроентериту, кон'юнктивіту або циститу. А аденовірус типу 41, зафіксований у хворих, як правило, проявляється лихоманкою, блюванням, діареєю, найчастіше в компанії з респіраторними симптомами. Виникнення гепатиту може бути ускладненням від аденовірусу, але є надзвичайно рідкісним явищем, що виявляється у дітей із ослабленою імунною системою. У нинішньому ж спалаху клінічна картина інша, набагато важча, і на гепатит хворіють абсолютно здорові діти.

Водночас "за" аденовірус як причину хвороби виступає зростання аденовірусних інфекцій у тому ж Сполученому Королівстві, яке лідирує за кількістю хворих. Причому найчастіше їх виявляють у зразках фекалій. Про збільшення циркуляції аденовірусу повідомляють і Нідерланди.

Але поки що вчені допускають і інші причини виникнення, проводячи тестування на додаткові інфекції, токсини, хімічні речовини.

Чому так «підбадьорився» аденовірус?

На думку експертів ВООЗ, пандемія коронавірусу відсунула інші інфекції, які, звичайно, нікуди не поділися, але останні два роки циркулювали на низькому рівні. Відповідно, до їхнього повернення імунна система дітей виявилася не готовою, що і стало причиною підвищеної сприйнятливості до аденовірусної інфекції. Хоча відповіді на запитання, чому це призводить до хвороби печінки, вчені поки що не мають.

А ось версії, що й аденовірус міг змінитися, є: британські вірусологи припускають, що світ може мати справу з новим аденовірусом. Не виключають і те, що гострий гепатит може бути спровокований поєднанням інфекцій аденовірусу та SARS-CoV-2.

Чи може бути винний COVID-19?

Зараження коронавірусом було виявлено у менш ніж 20% випадків гострого гепатиту у дітей, але прямий взаємозв'язок між ними не знайдено. Хоча експерти не скидають із рахунків і той факт, що у багатьох країнах, де спостерігаються спалахи нової хвороби, SARS-CoV-2 активно циркулює.

Крім того, є припущення, що перенесений раніше коронавірус навіть безсимптомно разом з аденовірусом може викликати проблеми з печінкою. Ми ще не встигли забути, що ковід вражає її клітини та жовчні протоки, порушуючи функцію печінки.

У чому впевнені вчені щодо ковіда – зв'язку між вакцинацією проти нього та клінічною картиною гепатиту немає. Практично всі хворі діти у різних країнах світу були щеплені.

Що робити батькам?

Поки в країнах, де відмічені спалахи гострого гепатиту, досліджують, розслідують і намагаються зрозуміти причину виникнення хвороби, ВООЗ рекомендує дорослим дотримуватись звичайних заходів щодо захисту дітей від вірусів: стежити за правильним і регулярним миттям рук і навчити елементарної респіраторної гігієни при кашлю та чханні. Ковидні хвилі вщухли, і про найпростіші правила безпеки ми благополучно забули – тепер час згадати.

Ще один момент: не проґавити початок хвороби. Оскільки гострий гепатит протікає, як правило, без підвищення температури, лікарі радять уважно стежити за симптомами гепатиту – болем у животі, діареєю, блюванням, пожовтінням шкіри та білком очей.

Новини по темі: Здоров'я Діти вірус гепатит