Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Наші в Японії: Для українських біженців кардинально пом'якшили міграційну політику

Наші в Японії: Для українських біженців кардинально пом'якшили міграційну політику
Фото: facebook.com/ukrainians.japan/community

Розташована так далеко від України Японія не залишилася осторонь нашого лиха і дала притулок кілька тисяч українських переселенців, пом'якшивши свої суворі міграційні правила. Якщо до березня цього року японці дозволяли біженцям в'їзд у країну тільки за наявності поручителів, родичів або знайомих, що живуть в Японії, то з 18 березня ця норма стала менш строгою. Наразі громадяни України в'їжджають у країну практично вільно, отримують річну візу тимчасового захисту, що дозволяє їм працевлаштуватися.

Японці дуже активно допомагають українцям, як кажуть – щиро. Постійно трапляються оголошення про безкоштовні послуги для біженців – від стрижки до масажу, перекладу документів до безкоштовних перевезень. Волонтерські центри відкриті по всій країні, а уряд та виконавчі органи досить оперативно вирішують питання з житлом для українців: прибулих розміщують на два тижні в готелях, а потім підшукують житло, що підходить.

Виняткове ставлення до українців

До порятунку українських біженців підключилися різноманітні благодійні фонди. Так, наприклад, фонд Nippon Foundation виділяє допомогу для влаштування на новому місці проживання у розмірі 500 000 ієн (3800 доларів) на сім'ю, а також для покриття витрат на проживання у розмірі 1 млн ієн (7600 доларів) на особу на рік протягом 3 років (за умови, що максимальні річні виплати на одне домогосподарство не перевищать 3 млн. єн). До речі, середня зарплата в Японії – від 310 тис. ієн (2700 доларів) та порівняно з цими цифрами допомога для біженців досить непогана, на рівні мінімалки.

- Потрібно знати законодавство та менталітет японців, щоб зрозуміти, на який безпрецедентний крок вони пішли! - Зазначає житель Японії Асахіро Оничі. – Кількість біженців у Японії, які набули статусу, до цього року обчислювалася навіть не сотнями, а десятками людей. Іноземцям було важко знайти роботу, вивчити мову, біженці переважно перебували в центрах утримання мігрантів, а умови там самі розумієте які… Для України було зроблено величезний виняток, пом'якшення законодавства. Префектури виділяють державне житло для евакуйованих, пропонують допомогу побутовою технікою, продуктами, одягом, багато пропозицій з працевлаштування. Усюди декларується солідарність із Україною, і слова не розходяться зі справою.

Україна стала першою країною, починаючи з 1945 року, кому Японія надала військову допомогу. Джерело: t.me/japan_in_details

Україна стала першою країною, починаючи з 1945 року, кому Японія надала військову допомогу. Джерело: t.me/japan_in_details

«Японію знала лише з аніме»

Українці добираються до Японії з Польщі. Щоправда, евакуаційних рейсів, організованих японським урядом, мало, а власним коштом летіти дуже накладно і довго – вартість квитка з Кракова чи Варшави починається від 20 000 грн. Рейси з пересадками і тривають від 14 до 18 години. Не всі готові робити таку стомливу подорож, але ті, хто наважився, запевняють: ставлення японців до українців перевищує всі незручності шляху.

– Я приїхала до Японії з Польщі, а до Польщі евакуювалася з Харківської області, – розповіла нам 25-річна українка Ірина Хомченко (ім'я змінено), яка зараз мешкає у місті Томіока. – У Польщі залишилися мама та молодший брат, а мені допомогла вилетіти з Кракова японська жінка-волонтер. У Польщі багато японських добровольців, які допомагають і з розселенням, і з евакуацією.

Ірина каже: все, що вона знала про Японію – так це трохи зі шкільного курсу географії та мультфільми аніме. Чому вона рушила з Польщі в чужу за менталітетом і культурою країну, Ірина сама не знає. Каже, після пережитого обстрілу розуміти важко. Японка запропонувала – Ірина погодилася.

- Мабуть, подумала тоді, що гіршого вже не буде, бо гіршого вже нікуди, - усміхається українка.

У Томіоці Ірину поселили в будинку, який уряд Японії підготував колись для іноземних студентів – тут вони жили на карантині після приїзду до країни під час коронавірусу. Зараз живе Ірина та ще кілька людей.

- Нам допомагають усі – і уряд, і люди, але все впирається у незнання мови, тому нам доволі важко, – зізнається українка. – Сяк-так ми спілкуємося з японцями, а один з одним – російською чи українською. Нестача мовної практики позначається не найкращим чином. Ми ходимо на безкоштовні курси мови, але поки що особливих успіхів немає. Японська мова особлива: трохи довше протягнеш голосний звук - і вже інше слово виходить, вже люди тебе не розуміють.

Мітинг на підтримку України у Японії. Фото: facebook.com/ukrainians.japan/community

Мітинг на підтримку України у Японії. Фото: facebook.com/ukrainians.japan/community

Біженців приймають у сім'ях

У префектурі Гумма, де знаходиться Томіока, цю проблему знають та шукають рішення. Втім, місцеві жителі, схоже, вже знайшли: кілька сімей написали префекту листа, в якому запропонували… розібрати українських переселенців по сім'ях, щоб ті змогли вивчати мову та культуру Японії в оточенні носіїв. Ірина вже познайомилася з родиною місцевого жителя на прізвище Сато, потоваришувала з його дружиною та доньками.

- Ми ходимо в магазини, у парк, у кіно, і мені допомагають освоювати мову: наприклад, вказують на продукти і кажуть, як вони називаються японською. Діти Сато-сан розповідають мені дитячі лічилочки, ми дивимося мультфільми, а зі старшою донькою вже ходили у гості до її друзів по університету. Дружина Сато-сан вчила мене готувати сябу-сябу - страву з тонких скибочок яловичини та овочів, - розповіла Ірина.

За словами дівчини, вона навіть побоюється, що через рік, коли буде закінчено статус тимчасового захисту, вона вже настільки «зросте» до Японії, що не зможе повернутися ні до Польщі, де залишилися її рідні, ні до України.

- Це, звичайно, трохи мучить мене. В Україну повертатися поки що нікуди – будинок зруйнований обстрілами, жити там неможливо. У Польщі моя сім'я, але в них теж закінчиться статус – і їм теж треба щось робити. Може, у нас у країні закінчиться війна і дадуть житло тим, у кого вдома постраждали? Тоді ще можна буде повернутись нормально. Але якщо в Японії вдасться знайти роботу та винаймати житло, то, напевно, повернення я відкладу, - міркує українка.

Зараз у Японії думають над тим, як просити для українських переселенців провіз домашніх тварин. Джерело: t.me/JapanforUkrainians/3

Зараз у Японії думають над тим, як просити для українських переселенців провіз домашніх тварин. Джерело: t.me/JapanforUkrainians/3

Допомога невелика, але на життя вистачить

Чи можна українським біженцям прожити у Японії на допомогу? Поки що, згідно із законодавством, уряд виплачує соціальну допомогу українським біженцям протягом півроку після оформлення заяви на отримання коштів. Також українцям додатково покриватимуть витрати на уроки японської мови та на медичну допомогу.

Українцям, які живуть у готелях, зараз виплачується допомога у розмірі 1000 ієн (близько 8 доларів) на день на одну дорослу людину та 500 ієн (приблизно 4 долари) на дитину до 12 років. Витрати харчування покриваються окремо.

Якщо з готелів українські біженці вирішать переїхати в нове житло, яке надаватимуть підприємства та муніципалітети, щоденні виплати зростуть до 1200 єн (9 доларів) на одну дитину до 12 років та 2400 єн (18,5 доларів) на одну дорослу людину.

Також урядом Японії передбачено одноразову допомогу у розмірі 160 тисяч ієн (1200 доларів) на одного українця віком від 16 років та 80 тисяч ієн (620 доларів) на кожного біженця до 16 років. Цю фінансову допомогу можна буде отримати одразу після переїзду з готелю до нового житла.