26 червня
Завантажити ще

Українці у Греції: робота для біженців є, але треба знати англійську мову

Українці у Греції: робота для біженців є, але треба знати англійську мову
Фото: twitter.com/dgatopoulos

Греція стала однією з багатьох країн, яка простягла руку біженцям з України. Наші співгромадяни добираються туди автобусами та літаками, адже грецька влада забезпечила режим сприяння, суттєво знизивши, а то й прибравши взагалі оплату за квитки українцям. У Греції також заявили, що готові надати робочі місця біженцям – переважно у туристичному секторі.

Гарне дешевим не буває

– Компанії готові приймати наших громадян, можна влаштуватися працювати у готелях, маючи статус тимчасового захисту, – розповідає українка Софія Кравченко, яка мешкає у Греції. – Але одразу можу попередити – умови праці не найзвичніші для нас і зарплата буде значно меншою за ту, що отримують греки. Тобто жити і харчуватися можна в готелі або роботодавець винайме житло неподалік, але якість житла буде бажати кращого. Наші біженці, які цікавилися вакансіями у готелях, розповідають: 8-годинний робочий день, але вихідний – один. Зарплата – від 600 до 1000 євро. Багато це чи мало, кожен вирішує сам. В принципі, я б погодилася: якщо є житло та харчування, то можна навіть відкладати. Але головна умова – знання англійської. Для покоївок у готелях - хоча б на мінімальному рівні, а от працівникам барів, офіціантів, хостес треба знати його на пристойному рівні, щоб спілкуватися з гостями.

Також, за словами Софії, українці можуть працювати у магазинах, кафе та ресторанах, у спа-центрах. Хто хоче – роботу завжди знайде, – упевнена вона. Сама Софія працює майстром нігтьового сервісу в салоні краси в Салоніках.

- Зарплата невелика, але рятують чайові. Вистачає, щоб винаймати невелику квартиру, нормально харчуватися та одягатися, - розповідає вона.

Україну в Греції підтримують. Так, з нагоди Дня Європи, президентський палац в Афінах підсвітили у кольорах українського прапора. 9 травня, 2022 рік.

І попереджає: наразі у Греції назріває криза, зростає інфляція, дорожчає нерухомість. Якщо біженці вирішать знімати будинок чи квартиру, то у діапазоні 300-400 євро (навряд чи хтось зможе дозволити собі заплатити більше) їм запропонують невеликі квартири «квадратів» на 40 на цокольному поверсі, практично без меблів та з видом на стіну сусіднього будівлі. Це так звані «варіанти для студентів» – передбачається, що молодь цілком може спати на надувних матрацах, а надмірності у вигляді столів та стільців необов'язкові. Від 600 євро і вище квартира буде зручніша, і вікна виходитимуть хоча б на вулицю.

Україну у Греції підтримують. Так, з нагоди Дня Європи Президентський палац в Афінах підсвітили у кольорах українського прапора. 9 травня, 2022 рік.

Україну у Греції підтримують. Так, з нагоди Дня Європи Президентський палац в Афінах підсвітили у кольорах українського прапора. 9 травня, 2022 рік.

Без мови нікуди

Наразі, за приблизними даними уряду Греції, в країні знаходяться близько 250 тисяч українських біженців.

Вся країна, від молодих до літніх, сяк-так говорить англійською. Багато туристів з усього світу, тому нікуди від англійської не подітися.

Майже половина вже отримала дозвіл на проживання та дозвіл на роботу. Хтось вирішив знайти себе не у турбізнесі, а в сільському господарстві – грекам завжди потрібні робочі руки на полях та у садах. Є вакансії домробітниць і доглядальниць, але знову ж таки – потрібне знання хоча б англійської, а краще – грецької.

.

- Цікаво, що вся країна, від молодих до літніх, сяк-так розмовляє англійською. Причому це не одна з офіційних мов Греції. Просто багато туристів з усього світу, тому нікуди від англійської не подітися. Греки розмовляють на ній зі смішним акцентом, але загалом усе зрозуміло. Та й Google-перекладач допомагає, - розповів Артем, українець, який живе у Греції.

Англійську чи грецьку знати треба, тому в країні багато мовних курсів, у тому числі і безкоштовних, особливо для біженців. Із пільг також безкоштовні сім-карти місцевих операторів зв'язку для телефонних дзвінків та із запасом інтернету на 10 Гб. Щоправда, видаються вони лише на три місяці, потім доведеться платити за мобільний зв'язок та доступ до інтернету.

8 травня 2022, Афіни. Жінки протестують проти війни в Україні з нагоди Дня пам'яті та примирення. REUTERS/Louiza Vradi

8 травня 2022, Афіни. Жінки протестують проти війни в Україні з нагоди Дня пам'яті та примирення. REUTERS/Louiza Vradi

Доведеться працювати

Греки привітно допомагають українцям, одночасно намагаючись видертися з безодні внутрішньої кризи. Як уже було сказано, інфляція почала з'їдати зарплати громадян, на 10-20% подорожчали продукти харчування, а бензин наближається до 3 євро за літр.

Тому працюють усі, і розраховувати на велику допомогу українцям, які отримали статус тимчасового захисту, не доводиться. Максимум може видаватися сума у 200-300 євро на сім'ю на продукти, але про повноцінну допомогу не йдеться.

Кажуть, що в Греції все є, але забувають додавати, що для цього треба працювати. Тоді все і буде.

- Можна приїхати за біометричним паспортом на 90 днів, можна отримати тимчасовий притулок терміном на рік – кожен обирає, як йому краще. З моїх знайомих мало хто отримав тимчасовий захист на рік, люди мріють повернутися додому, але поки що у їхніх містах страшно жити. Жінка з двома дітьми з Херсона наразі набуває статусу, живе у житлі, яке надано Міністерством міграції та притулку – щось на кшталт хостелу в муніципалітеті Сінтики, на кордоні з Болгарією. Шукає роботу, бо накопичень, на які можна жити, вона не має. Повернутися до окупованого Херсону вона не може, - розповідає Софія Кравченко. – Ще були знайомі, вони чомусь не змогли влаштуватися у Греції на роботу та поїхали до Італії. Знаєте, кажуть, що у Греції все є, але забувають додавати, що для цього треба працювати. Тоді все і буде.