22 грудня
Завантажити ще

Політики – про Кравчука: «Леонід Макарович пішов із вірою в нашу перемогу»

Політики – про Кравчука: «Леонід Макарович пішов із вірою в нашу перемогу»
Фото: leonid-kravchuk.com.ua

Українці поспішають висловити слова співчуття та скорботи щодо смерті першого президента України Леоніда Кравчука. Його згадують на високій ноті як першого лідера незалежної України, мудрого керівника, який нехай не уникнув помилок, - і визнають: те, чим є Україна зараз – заслуга саме його, Леоніда Макаровича Кравчука.

– Леонід Макарович знав, чого варта свобода. І всім серцем хотів для України миру. Я впевнений, що ми це реалізуємо. Досягнемо нашої перемоги та нашого світу, - заявив президент України Володимир Зеленський у вечірньому зверненні 10 травня. Зеленський назвав Кравчука не просто політиком чи історичною фігурою, а людиною, яка вміла знайти мудрі слова та сказати їх так, щоб почули всі українці.

П'ятий президент України Петро Порошенко у повідомленні на своїй сторінці у соцмережах зазначив, що «історія не знає умовного способу, але з цього правила є винятки. Свідомий перехід Леоніда Кравчука на державницькі позиції зіграв не останню роль у проголошенні незалежності. Свою владу він використав задля досягнення цієї великої мети. А потім вигадав, як у Біловезькій пущі поховати Радянський Союз».

Порошенко наголосив, що ніхто не знав, яка жорстока боротьба чекає на українців, щоб захистити «своє право бути українцями».

«Немає жодного сумніву, що Леонід Макарович пішов із вірою в нашу перемогу. Так само, як немає сумнівів у тому, що ми переможемо і ще більше зміцнимо нашу Україну», - резюмував екс-глава держави.

Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак зазначив, що він був особисто знайомий із Леонідом Кравчуком, чим справді пишається. «Леонід Макарович був мудрим патріотом України, по-справжньому історичною фігурою у досягненні нашої Незалежності, –додав Єрмак.

Колишній прем'єр-міністр та спікер Верховної ради Володимир Гройсман навів цитату Леоніда Кравчука: «Росія вже воює 150 років своєї історії, і будь-яке рішення сприймає не через виконання міжнародних норм чи правил поведінки, визначених у цивілізованому світі, а діє за схемою – сила має бути головніше. І це особливо видно на прикладі України з моменту створення незалежної держави. Тому ми маємо бути готові до будь-яких сценаріїв».

"Світла пам'ять", - з сумом констатував Володимир Гройсман.

Мер Києва Віталій Кличко був трохи багатословнішим. Він подякував Леоніду Кравчуку за «любов до України, за вашу мудрість та сміливість».

«Він казав, що лідером людини роблять три речі: талант, сильний характер та знання. Все це було властиво Леонідові Макаровичу, який увійшов в історію нашої суверенної держави як перший її законно обраний лідер. На його частку випали бурхливі для нашої країни часи, непрості та історичні рішення, становлення української незалежності. За свою незалежність та свободу ми боремося і сьогодні. У жахливій війні проти російського загарбника, котрий хоче реставрувати імперію. Але ми збережемо суверенітет та волю, які досягли понад 30 років тому. Ми не відступимо і переможемо!

Народний депутат України, екс-спікер Верховної Ради Дмитро Разумков повідомив, що смерть Леоніда Кравчука є великою втратою для всієї України.

«Внесок Леоніда Кравчука у становлення нашої держави важко переоцінити. Саме під час його керівництва парламент ухвалив Акт проголошення незалежності України. Саме Леонід Макарович не побоявся і першим узяв на себе керування великою країною у непрості часи початку 90-х. його життя було наповнене різними знаковими подіями та рішеннями. Але він до останнього залишався вірним своїй країні і прагнув своїм досвідом та знаннями зробити наше життя кращим. І це йому вдавалося», – розповів Разумков.

Голова Верховної Ради України Руслан Стефанчук заявив, що повідомлення про смерть Леоніда Кравчука – жахлива новина. «Бракує слів, щоб описати тяжкість цієї втрати», - нарік Стефанчук.

Він згадав, що на початку знайомства з першим президентом України разом із ним готував книгу з української державності. А потім разом працювали вже над відстоюванням цієї державності на рівні парламенту. То була людина високого інтелекту, витримки, життєвих достоїнств. Він порівнював життя з полем і вважав, що гідно жити – отже, щодня викорчовувати бур'ян, щоб росли квіти. На Українському полі він посіяв Незалежність…» – розповів голова ВР.

Колишній заступник голови Центрвиборчкому України Андрій Магера наголосив, що, «попри своє комуністичне минуле ідеолога КПУ, незважаючи на багато помилок у 1992-1994 роках і після президентства, Леонід Макарович назавжди залишиться в історії України як Перший Президент… Нам усім треба бути вдячними Леоніду Кравчуку за майстерне петляння у темі підписання нового союзного договору, що нав'язується Москвою, за розвал Радянського Союзу, за підписання Біловезьких угод».

Андрій Магера впевнений, що в пантеоні великих державних діячів України поряд із Михайлом Грушевським, Симоном Петлюрою, В'ячеславом Чорноволом та іншими має бути Леонід Кравчук.

«…Він не тримався за посаду та заклав основи нашої демократії. Він багато помилявся. Його було за що критикувати, але не сьогодні. Сьогодні я хочу подякувати українцеві Леоніду Макаровичу Кравчуку», - написав народний депутат України Микола Княжицький.

«Хто б що про нього зараз не говорив, але відновлення Незалежності України та проголошення Акту Незалежності – головна справа його бурхливого та непростого життя», - зауважив екс-нардеп України Олег Ляшко.

А нині чинна народна обраниця Юлія Тимошенко нагадала, що Леонід Кравчук став президентом у дуже непростий час.

«Невідомо було, куди йти, за що братись і як вибудовувати молоду державу. Цьому не вчили в жодному університеті. На його велику честь, він пройшов свій шлях гідно. Багато в чому Україна здобула становлення та визнання саме завдяки його позиції, його політиці, його державній мудрості. Фактично до останніх своїх днів, незважаючи на поважний вік та хвороби, Леонід Макарович продовжував працювати заради України, вболівав за країну всім своїм великим серцем», - наголосила Тимошенко.

Олексій Арестович, позаштатний радник керівника Офісу президента України Андрія Єрмака з питань стратегічних комунікацій у сфері нацбезпеки та оборони додав, що кожен має право на свою оцінку Кравчука як історичної та політичної постаті.

«Для мене він залишиться людиною, з якою я пропрацював рік. І весь цей рік він бився за інтереси України, не шкодуючи себе. У цій боротьбі у ньому завжди було видно першого президента України, який привів нас до Незалежності. Світла пам'ять, Леоніде Макаровичу», - написав Арестович.

Екс-глава «Укрзалізниці» Войцех Балчун також зазначив, що мав честь бути знайомим із Леонідом Кравчуком. «Він завжди піклувався про УЗ і підтримував наші реформи, навіть якщо деякі з них суттєво відрізнялися від українських стандартів», - нагадав Балчун.

Народний депутат України, голова партії «Слуга народу» Олена Шуляк також додала, що Кравчук був першою людиною на пострадянському просторі, яка передала владу демократичним шляхом. «Він був мудрим і розважливим. Ми охороняємо, оберігаємо, захищаємо ту країну, яку завоювало нам славне покоління 1991-го. І так робитимемо завжди. Життя влаштоване так, що люди йдуть – навіть найкращі. Але країна та держава залишаються: нам, нашим дітям та нашим онукам».

А ось колишній генеральний прокурор України Юрій Луценко чесно зізнався : Леонід Макарович Кравчук дуже часто мене розчаровував. Але всі кон'юнктурні помилки Хитрого Лисиці відходять на задній план перед заслугами Першого Президента, який між крапельками зовнішніх та внутрішніх викликів мав мужність розвалити імперію зла та проголосити Незалежність України. За це щиро шаную»…

Новини по темі: Леонід Кравчук Втрати