Завантажити ще

Українці у Туреччині: Нам тут співчують, але грошей не вистачає, скоро повернемося додому

Українці у Туреччині: Нам тут співчують, але грошей не вистачає, скоро повернемося додому
Фото: Бурак Кара/Getty Images

Одна річ – поїхати до Туреччини на відпочинок, та інша – прибути до цієї країни як біженці від війни. Як кажуть ті, що поїхали, відчуття змінюються: якщо з перших кроків у стамбульському аеропорту туристів огортають млість та умиротворення, а в готелі єдина проблема – які фрукти спробувати на сніданку, то біженці ламають собі голову над тисячею завдань, які потребують негайного вирішення: де жити? За що? Як довго? Українці розповіли «КП в Україні», як рятувалися від війни серед стамбульських тюльпанів та чому збираються повернутися.

Оплата – борщем

В Івано-Франківську сирени повітряної тривоги звучать трохи рідше, ніж у Києві чи Харкові, але вони є. І жителі міста досі не вірили, що до них долетять ракети окупантів.

- Ми не вірили доти, доки не грюкнуло кілометрів за два від нашого будинку. Ми сиділи в коридорі під стіною майже годину. Маленький син страшно злякався, ми ледве заспокоїли його, і чоловік сказав: "Вам треба поїхати". Ми були в повному розпачі та нерозумінні: легко сказати «поїхати» – а що для цього треба робити, куди йти? Це ж не в турагентстві путівку оформити: прийшов, замовив, сплатив та поїхав – а їхати самим чи шукати перевізників. Але, як-то кажуть, на ловця і звір біжить: зателефонувала подруга, яка супроводжувала гуманітарний рейс із Стамбула в Україну, і запропонувала виїхати з нею в автоколонні. Ми сплатили, умовно кажучи, тільки бензин і вирушили до Туреччини через Румунію та Болгарію, - розповіла нам колишня донеччанка, а зараз мешканка Івано-Франківська Світлана Петриченко.

Добре, що вона могла працювати віддалено. Інакше, каже, було б вкрай складно виживати: за кілька місяців до війни Туреччину охопила інфляція, подорожчали продукти, злетіли ціни на нерухомість. Наприклад, в Анталії житло подорожчало майже вчетверо.

- Зняти житло у Стамбулі нереально: воно дуже дороге й у дефіциті, а жити безкоштовно у готелях, які власники надали деяким біженцям, ми не могли, адже виїжджали самостійно, а не у складі груп. Нас урятувала наша подруга, яка виділила нам кімнату у своїй квартирі, яку сплачує її роботодавець. Кімната велика, світла, і в ній видно шматочок Босфору, – ділиться наша співрозмовниця. – Наша героїчна подруга відмовилася від будь-яких грошей в оплату житла, тому я «плачу» їй гарячими борщами та печеними власноруч пирогами.

На ринках Стамбула продукти представлені удосталь. Ціни тільки

На ринках Стамбула продукти представлені удосталь. Ціни тільки

Про тюльпани та водіїв

За даними генерального консульства України у Стамбулі, Туреччина прийняла понад 70 тисяч наших співгромадян. Їм дали притулок мало не в кожному місті.

- У Стамбулі багато наших, а в Анталії – ми зустрічали і харківських, і київських жителів. Практично всі приїхали хтось до родичів, хтось до знайомих, хтось знайшов у соцмережах пропозицію пожити безкоштовно. Просто їхати сюди без знайомств не варто: тут навіть картку на проїзд у громадському транспорті не купиш без турецьких документів. Добре, якщо купить твій друг і тобі не доведеться ходити пішки.

Про міський транспорт Стамбула Світлана говорить із легкою посмішкою:

- Порівняно з турецькими водіями та пішоходами наші – просто зразок поведінки та дотримання Правил дорожнього руху! Тут хто як хоче, так і їздить, і ходить. На світлофорі може бути тричі зелене світло для пішоходів – автомобілі будуть їхати. Тож треба піднімати руку і зупиняти цей потік машин… Хоча й не факт, що всі зупиняться. Загалом, ми пораділи, що в нас в Україні з цим якось кращі справи.

Натомість пробки на дорогах, каже Світлана, нагадують столицю її батьківщини – начебто й не виїжджали нікуди. У Стамбулі є багато видів громадського транспорту і навіть два метро – підземне і надземне (метробус), крім звичних автобусів і трамваїв. І все одно на дорогах пробки.

– З рідного ще ми виявили тюльпани – дуже багато тюльпанів скрізь, різнокольорових, великих. У мене біля будинку завжди ростуть тюльпани, це такий нам привіт із батьківщини. Вони буквально рятували нас, коли ми відчайдушно не розуміли, як же тут жити, в Туреччині : ні мови, ні законів не знаємо, навіть назву вулиці, де ми живемо, вимовити нормально не можемо... А налюбувалися тюльпанами – і від серця відлягло. Господи, нехай ця назва турецької вулиці стане нашою найбільшою проблемою!

Акція протесту проти вторгнення Росії в Україну у Стамбулі, Туреччина, 22 квітня 2022 року. Фото: REUTERS/Murad Sezer

Акція протесту проти вторгнення Росії в Україну у Стамбулі, Туреччина, 22 квітня 2022 року. Фото: REUTERS/Murad Sezer

Величезної допомоги чекати не варто

Із житлом визначилися, зі школою для дитини теж – син Світлани продовжив навчання у своїй іванофранківській школі в онлайн-режимі. Робота українки дозволяє їй оплачувати всі нагальні потреби, хоча з колишньою «розкішшю», наприклад, з модним манікюром, стрижкою або з візитом до косметолога вона вирішила поки що почекати.

- З'явився страх безгрошів'я, тож вирішила спочатку щось відкласти у скарбничку, у НЗ, а потім уже заробити і на косметолога. Усі жіночі радості у Стамбулі – задоволення дороге, - розповідає українка.

Що ж до оформлення документів, то ікамет (посвідчення особи іноземця, який проживає в Туреччині) наша співрозмовниця вирішила не оформляти – подумала, що їй він не потрібен, тому що не планує залишатися в країні більше 90 днів (саме стільки українці можуть перебувати в країні по країні) безвізу).

- Можна подати документи на міжнародний захист (статус біженця) терміном на рік, і за півроку вже отримати право працевлаштовуватися в Туреччині. Але цей статус має багато обмежень, наприклад, щодо пересування країною, до того ж остаточно статус надається лише через 6 місяців після подання заяви. Весь цей час не можна покидати провінцію, де ви мешкаєте. Якщо треба повернутись в Україну протягом цього терміну, то статус анулюється, - розповідає колишній кримчанин Сергій Акімов.

Він також додав, що у Туреччині біженцям не варто розраховувати на велику допомогу, як, наприклад, у Німеччині.

- Гроші можуть дати лише на предмети першої потреби – одяг, взуття. Вся соціальна допомога зосереджена у соціальному фонді – треба шукати його філії у регіонах. Особливих привілеїв біженцям нема. До Туреччини таки треба їхати зі заощадженнями або з постійним доходом, тут і так уже втомилися від біженців із Сирії. Хоча до українців ставляться дуже добре, співчують, переживають. Ми купуємо продукти на ринку, то торговці знають, що ми з України, кричать: Hello, Ukraine, розпитують, що там удома. У центрі Стамбула часто відбуваються мітинги на підтримку України, людей приходить багато. Не можу сказати, що турки втомилися від українських біженців – а подібні висловлювання я часто чую з інших країн… Просто Туреччина зараз має дуже багато своїх проблем – та ж інфляція та зростання цін, і вони зайняті більше власним життям. Але й не забувають допомагати.

- Ми не збираємося жити тут довгий час, за місяць, швидше за все, повернемось, - зазначає Світлана. - Ми вдячні за гостинність, але нам є куди повернутися, дякувати Богу. Думаю, що активні бойові дії вже не будуть йти поруч із нами і можна буде жити більш-менш нормально. Ну і зізнаємося чесно: по грошам не витягуємо ми тут.

Напередодні літнього сезону, як розповіли нам наші співрозмовники, турецькі готелі зіткнулися з небаченою дилемою: все частіше туристи, бронюючи номери, уточнюють, чи не будуть їх сусідами росіяни - і при ствердній відповіді туристи відмовляються від проживання в цьому готелі. Тому турецькі готельєри в роздумах: або піднімати туристичний бізнес, що впав після коронавірусної епідемії, без участі туристів з РФ (а вони становлять значну частку відпочиваючих у цьому сегменті), або вітати всіх, але позбутися відпочиваючих з «недружніх» Росії країн. Поки що вирішили для початку підняти ціни на відпочинок, а ближче до літнього сезону – визначитися остаточно.