2 сiчня
Завантажити ще

Як шахраї наживаються на війні: найпопулярніші схеми та як захиститися

Як шахраї наживаються на війні: найпопулярніші схеми та як захиститися
Фото: t.me/nbu_ua

Українці починають повертатися до своїх домівок на звільнених територіях, але на їхньому горі намагаються нажитися шахраї, виманюючи гроші. Про це попередив Національний банк України та розкрив кілька нових шахрайських схем.

  1. "Платне розмінування"

Одним із способів обману людей стали так звані послуги платного розмінування.

- Зловмисники ходять будинками на Київщині та представляються піротехніками ДСНС. Аферисти пропонують за гроші провести обстеження приміщень на наявність вибухонебезпечних предметів, а також "надають послуги" платного розмінування, - розповіли  в НБУ.

Як уберегтися? Українцям нагадують, що всі роботи з розмінування проводяться працівниками ДСНС безкоштовно згідно з планом та в порядку черги.

Тому впускати шахраїв у свої будинки та платити їм гроші не можна. Більше того, про них обов'язково слід повідомити поліцію за номером "102".

2. Звільнення з полону за гроші

Ще про один сценарій шахрайства – "звільнення з полону за гроші" – розповіли у командуванні морської піхоти. Жертвами шахраїв стають рідні та близькі військовослужбовців.

- Зловмисники дзвонять родичам захисників із прихованих номерів та пропонують за грошову винагороду сприяти звільненню з полону військовослужбовця. Також шахраї намагаються нібито з метою уточнення дізнатися про особисті дані українських захисників, - зазначили в банку.

Як уберегтися? Важливо знати: представники командування морської піхоти або інших органів військового управління чи державних установ не збирають гроші. Також наголошується, що питання звільнення військовополонених перебувають лише у компетенції органів державної влади. Ніякого збору коштів із членів сімей та близьких не відбувається.

3. "Виплати всім жителям України"

Шахраї роблять розсилки, в яких йдеться нібито про виплату матеріальної допомоги вимушеним переселенцям. У таких повідомленнях зазвичай міститься посилання на сайт, на якому можна оформити заявку на отримання допомоги.

- Коли людина переходить за посиланням, шахрайський ресурс пропонує ввести персональні дані та дані про платіжну картку для зарахування коштів. Якщо особа вказує зазначену інформацію про себе та свою карту, шахраї отримують введені дані і надалі використовують їх для присвоєння грошей з картки, - попереджають у кіберполіції.

Як приклад такого шахрайського SMS наводиться наступне: "Дорогі брати і сестри!!! З сьогоднішнього дня ми починаємо виплати всім жителям України незалежно від місця знаходження та соціального статусу. Усім дорослим виплати становлять: захисникам України - 5000 гривень, жінкам - 4000 гривень, дітям - 3000 гривень”.

Як уберегтися? Українцям слід пам'ятати, що не можна переходити на посилання з таких повідомлень, оскільки вони ведуть на шахрайський сайт. І загалом не можна переходити за посиланнями від незнайомців.

Усю інформацію щодо можливих виплат допомоги від держави слід шукати на офіційних джерелах держустанов. Також слід звертати увагу на правильність назви сайтів, на які переходите та де вводите свої персональні дані.

Адреси справжнього та шахрайського сайту можуть бути схожі - за винятком одного або кількох символів.

"Якщо все ж таки необхідно перейти на сайт установи, адресу якої ви отримали у розсилці, то краще введіть у пошуковій системі назву необхідного сайту і лише потім переходьте на веб-ресурс", - додали у кіберполіції.

Раніше в СБУ розповіли, що російські окупанти намагаються зменшити опір українців усілякими способами, зокрема й у мережі. Для цього ворог запускає нові фейки та фейкові чат-боти.