Завантажити ще

Вода та війна: як підготуватися до її дефіциту та що потрібно для очищення

Вода та війна: як підготуватися до її дефіциту та що потрібно для очищення
Фото: t.me/novostiniko/15553

Якість води є одним з найважливіших факторів здоров'я людини - достатньо лише того факту, що із загальної кількості інфекційні захворювання, пов'язані з водою, становлять близько 80%. Особливо коли тривають бойові дії і ти не знаєш, коли і звідки чекати на нову небезпеку.

В умовах війни доступ до питної води обмежений або навіть неможливий через погіршення санітарно-гігієнічного стану територій, на яких ведуться бойові дії. Коли до зруйнованих обстрілами систем водопостачання додаються неможливість отримати медичну допомогу та нестача медикаментів, складається сприятлива ситуація для виникнення епідемій.

У надзвичайних умовах, в яких опинилися українці через війну, вода має особливе фізіологічне, гігієнічне та епідеміологічне значення. Як підготуватися до можливості її гострого дефіциту та убезпечити себе в умовах, коли питна вода недоступна, – у рекомендаціях, підготовлених кафедрою гігієни, екології та охорони праці Дніпровського державного медичного університету.

Як забезпечити себе водою у надзвичайних умовах

 1. Заздалегідь зробіть вдома максимальний запас, наповнивши всі ємності, що підходять для цього.
 2. Підрахуйте мінімальне споживання води на добу кожного члена сім'ї, щоб зрозуміти, на який час вистачить цих запасів (мінімальна фізіологічна потреба дорослого – 1-1,5 літра на добу).
 3. Позначте пріоритети у витраті запасу води, поставивши на перше місце задоволення фізіологічних потреб всієї сім'ї. Врахуйте тут приготування їжі, особисту гігієну, миття посуду.
 4. Продумайте і навіть запишіть схему багаторазового використання запасу води, не використовуючи дарма ані літра. Це означає, що вода після миття рук, чищення зубів, прання одягу, миття посуду повинна збиратися в окремій ємності та використовуватись, наприклад, для змивання в туалеті. Ці правила повинні чітко знати всіх члени сім'ї, особливо діти.
 5. Дізнайтеся заздалегідь, чи є неподалік домівки альтернативні джерела води – колодязі у приватному секторі, природні джерела, річки, озера, ставки. Продумайте логістику поповнення домашніх запасів води із них.
 6. Продумайте, як і куди можна збирати дощову воду, навіть якщо мешкаєте у багатоквартирному будинку.
 7. Пам'ятайте, що у найважчих обставинах ви повинні забезпечити фізіологічну потребу у питній воді хоча б на мінімальному рівні – 1-1,5 літра. Для цього може стати в нагоді вода, яку ви у звичайних умовах не стали б пити через сторонній запах, кольори, каламутність, неприємний присмак.
 8. У випадку, якщо ви не впевнені в епідемічній та токсикологічній безпеці води, яку доведеться пити, використовуйте елементарні способи очищення та знезараження (див. БУДЬ В КУРСІ).
 9. Зробіть запас антисептиків для рук, вологих гігієнічних серветок, щоб скоротити витрати води на гігієнічні потреби.
 10. У період жорсткого дефіциту води не вживайте продукти, що викликають спрагу: солоне, копчене, жирне, солодке, здобу, алкоголь. Під забороною соуси, кетчупи, продукти швидкого приготування, консерви, солодкі газовані напої, кава та напої з кофеїном. Пийте воду маленькими ковтками, затримуючи кожну порцію у роті. Мінімізуйте фізичну активність та потовиділення.

БУДЬ У КУРСІ

Методи очищення питної води

Для покращення показників безпеки та якості використовують освітлення і знебарвлення, знезараження, пом'якшення води.

Для очищення та освітлення ми можемо 2-3 години відстоювати воду, використовуючи потім лише 2/3 від загальної кількості та фільтрувати. Якщо спеціального фільтра немає, використовуємо підручні засоби: паперовий рушник, бинт або марлю, складені в кілька шарів, фільтр для кави, шматок тканини не дуже щільної фактури, що пропускає воду. Як фільтр підійдуть пісок, галька або деревне вугілля, загорнуті в тканину. Деревне вугілля при цьому не тільки очищає воду від механічного забруднення, але є і відмінним абсорбентом, і дозволяє знезаразити її.

Знезараження води проводиться фізичними та хімічними способами. Але якщо перші, окрім кип'ятіння, в основному використовуються на очисних спорудах, то другі підходять для знезараження невеликих обсягів води в екстремальних умовах. До хімічних способів належать хлорування, використання препаратів срібла, йоду та інших реагентів.

Ознаками зараження води є:

 • невластиві їй запахи, наприклад, запах гірчиці або часнику при отруєнні іпритом, гіркого мигдалю – при отруєнні синильною кислотою. На жаль, деякі типи отруйних речовин не змінюють зовнішніх характеристик і смаку води і виявляються тільки при хімічному аналізі;
 • жирні плями навколо джерела води, окремі краплі на її поверхні та на дні;
 • мертва риба у воді, земноводні, що загинули на території біля неї.

Що ми можемо зробити для знезараження?

1. Хлорувати воду таблетованими засобами.

Хімічні препарати, призначені для знезараження води у польових та домашніх умовах, безпечні для використання. Звісно, за умови застосування сертифікованих засобів – «Пантоцид», «Акватабс». Вони швидко та ефективно очищають воду, мають довгий залишковий бактерицидний ефект.

"Пантоцид": містить не менше 50% активного хлору, кожна таблетка містить 3 мг. Для знезараження води використовуються 1-2 таблетки на 0,5-1 літр води, що має постояти 30 хвилин.

«Акватабс»: випускається у вигляді таблеток із запахом хлору та різним його вмістом. Існує дозування 3,5 мг, 8,5 мг, 17 мг, 0,5 г, 1,67 г, 8,68 г, при розчиненні у воді виділяється 2 мг, 5 мг, 10 мг, 300 мг, 1000 мг, 5000 мг активного хлору відповідно.

2. Використовувати сильні окисники у невеликій концентрації.

Йод: в одному мл 5-процентного розчину йоду міститься 50 мг йоду. Для знезараження одного літра води достатньо 10-12 мг. Тобто потрібно взяти 1 мл 5-процентного розчину на 4 літри холодної води, витримати її у відкритій ємності 30 хвилин. Після закінчення цього часу у воді залишається йод, який нейтралізується аскорбіновою кислотою - 200 мг/1 літр. Можна використовувати і таблетовані форми йоду.

Перекис водню: для знезараження одного літра води потрібно 10 крапель перекису. Після додавання ємність потрібно струсити та витримати 10 хвилин.

Марганцівка: Достатньо 1-2 г перманганату калію на 10 літрів води. Або кілька кристаликів на 1 літр, колір розчину має бути слабо-рожевим.

3. Застосувати солі срібла.

Срібло має бактерицидну дію, та її перевага для знезараження води не лише у доступності методу. Солі срібла очищають воду від шкідливих бактерій, покращують її органолептичні властивості.

Щоправда, бактерицидна дія срібла немає тривалого ефекту, і за відсутності впливу його солей зростання і розмноження бактерій відновлюється. Крім того, для повноцінного ефекту потрібні великі концентрації срібла.

[h5_tt class="orange_h5_title" text="ДО РЕЧІ""

Термін зберігання кип'яченої води – три години

Пом'якшення води відбувається за допомогою кип'ятіння, яке ще й зменшує вміст легколетючих компонентів та частинок вільного хлору, знищує хвороботворні мікроби, віруси та збудників паразитарних хвороб. При кип'ятінні осідають колоїдні частки бруду, випадають в осад солі.

У кип'ятіння теж є свої правила: вода кип'ятиться протягом 2-5 хвилин, у крайніх випадках, якщо вона взята з брудного та підозрілого джерела, час кип'ятіння на повільному вогні збільшується до 15-30 хвилин. Після остигання кип'ячену воду потрібно перелити в чисту ємність, закрити кришкою і зберігати не більше трьох годин.

Готовий очищений розчин може зберігатися три доби, але обов'язково у щільно закритій скляній, пластмасовій або емальованій ємності при кімнатній температурі та поза впливом прямих сонячних променів.