21 листопада
Завантажити ще

Самодопомога для гіпертоніка: як підтримувати тиск в умовах війни

Самодопомога для гіпертоніка: як підтримувати тиск в умовах війни
Фото: Олексій Булатов

Стрес може викликати загострення будь-якої серцево-судинної патології, а з огляду на те, що війна триває майже два місяці, стрес став уже хронічним, і для таких пацієнтів ситуація серйозно посилилася.

Друга особливість воєнного часу для серцево-судинних пацієнтів – відсутність медичної допомоги. І якщо вузького фахівця нині складно знайти навіть у великих містах і там, де немає бойових дій, то що говорити про людей, які живуть на окупованих територіях чи під обстрілами. Проблемою є і доступність ліків. Багато сердечників зіткнулися з тим, що потрібних препаратів немає або не вистачає, а ті, що є в аптеках, не допомагають.

Гіпертонія влучно «стріляє» по мішенях у нашому організмі

90% скарг від пацієнтів наразі стосуються підвищеного тиску - тривалого, постійного, що регулярно виникає і важко знижується, з показниками вище 130/80.

Кардіолог наполягає: навіть якщо за таких умов людина почувається нормально, потрібно починати лікуватися не чекаючи появи скарг на погане самопочуття.

Кардіолог Ганна Солощенко. Фото: Особиста сторінка у соцмережі

Кардіолог Ганна Солощенко. Фото: Особиста сторінка у соцмережі

- Кожну секунду підвищеного тиску у нас відбуваються незворотні ушкодження судин та внутрішніх органів, – попереджає кардіолог. - У кардіології є поняття «ураження органів-мішеней», тобто гіпертонія – досвідчений стрілець, який стріляє по мішенях у нашому організмі. До них відносяться квадратні кілометри судин, які постачають кров'ю всі органи та системи, серце, головний мозок, нирки, очі, статеві органи. Все це уражається, навіть коли людина добре почувається при підвищеному тиску.

Існують два види підвищеного тиску: є гіпертонічна хвороба та симптоматична артеріальна гіпертензія.

Гіпертонія – спадкова хвороба, для якої немає причин в організмі, що виникає у певному віці за «відповідних» обставин. Усунути причину гіпертонії медицина поки що не може, тому тут один спосіб підтримки – щоденний прийом пігулок, що не дозволяє тиску підніматися вище 130/80. Із загальної кількості пацієнтів із підвищеним тиском таких людей 95%.

П'ять відсотків мають симптоматичну артеріальну гіпертензію, яка виникає, коли є якесь захворювання, наприклад, звуження ниркових артерій або ендокринні патології, і одним із симптомів хвороби є підвищений тиск. У таких пацієнтів дуже високі показники – 180, 220, інтенсивні кризи та нечутливість до звичайних ппігулок, до тих п'яти груп препаратів, які мають у своєму арсеналі кардіологи.

Як запобігти підвищенню тиску

В умовах війни, коли швидка може і не приїхати, а до лікаря не дістатись, важливо не допускати високих показників. Для цього щодня в один і той же час – це важлива умова незалежно від цифр та прийому їжі - потрібно пити антигіпертензивні препарати. Це дозволить навіть при гострому стресі скоротити кількість криз і зробити їх м'якшими.

Якщо препарати приймаються, а тиск не знижується

Це означає, що лікування, прописаного лікарем, замало. У таких випадках потрібно або збільшити дозу ліків, або додати другу чи третю речовину. Самі кардіологи зазначають, що препарати, які допомагали до війни, часто «не працюють».

Пацієнти, які не мають можливості проконсультуватися з лікарем, починають самі посилювати дозу, не звертаючи уваги на те, що існує максимальна добова доза, перевищувати яку небезпечно. Як дізнатися, яка вона для конкретних ліків?

Для цього потрібно зайти на сайт compendium.com.ua, де є всі офіційні інструкції до препаратів, зареєстрованих в Україні. Знайти свій препарат, інформацію про його максимальну добову дозу та зіставити цю цифру з тією, яка вийшла після збільшення дозування.

- Перевищення добової дози збільшує ризик побічних ефектів та перевантажує орган, який відповідає за виведення препарату, – печінку або нирки. Сучасні ліки безпечні - навіть якщо ви все життя приймаєте ліки від тиску, вони не зашкодять печінці та ниркам. Але лише за умови неперевищення максимальної дози.

На тому ж сайті потрібно звернути увагу і на кратність прийому ліків - дотримуватися її теж важливо. Крім препаратів, що діють 24 години, є й ті, що «працюють» 12 годин, наприклад, популярний Еналаприл. І приймати його раз на добу, як це робить багато хто, неефективно.

Якщо не випив пігулку вчасно

Ганна Солощенко: Кожну секунду підвищеного тиску у нас відбуваються незворотні пошкодження судин та внутрішніх органів.

Препарати від тиску потрібно приймати в один і той же час щодня – це закон. Адже попередити підвищення тиску набагато простіше, і для цього потрібні менші дози, ніж знижувати високе. І якщо ліки п'ються раз на добу, це повинні бути 8-а або 9-а ранку, що чітко дотримуються.

Час може бути будь-яким, головне - щоб між прийомами були 24 години, а не 26 або 27.

Якщо ж пацієнт забуває, «запізнюючись» на годину або дві, концентрація активної речовини, яка підтримує нормальний тиск, знижується. І ви начебто згадали, випили пігулку, але її вже недостатньо.

Чи можна регулювати дозування залежно від показників тиску

Багато хто, вимірявши його вранці, вирішує пити сьогодні цілу пігулку або половину, або півтори. Це категорично неправильно, каже кардіолог. Ще один «гіпертонічний закон» – доза має бути постійною і не залежати від тиску. На нього впливає безліч факторів: у горизонтальному положенні ми або у вертикальному, працюємо чи відпочиваємо, який наразі емоційний стан, який атмосферний тиск на вулиці.

При зміні дози препарат виводиться, змінюється постійна концентрація. І якщо до цього додалася, наприклад, зміна погоди, через яку підвищився артеріальний тиск, отримуємо гіпертонічний криз. З ним починають боротися «важчими» ліками, тиск падає, щоденний препарат не п'ється, бо тепер «ніби й не треба». І ці "американські гірки", які ми самі собі влаштовуємо, просто вбивають судини.

Правила зниження тиску

Приймаєте ви постійно ліки чи ні, чи правильно ви це робите – від гіпертонічного кризу не застрахований ніхто. Особливо на тлі стресу, тривоги, погодних «гойдалок», які наразіу нас відбуваються.

- Гіпертонічний криз – це різке підвищення тиску, що перевищує звичне, – пояснює кардіолог. - Певної цифри, яка вказує на те, що це криз, немає, якщо, звичайно, це не 220-240. Для гіпотоніків, що живуть із тиском 60/90, він може статися і за 125/85. У будь-якому випадку криз може супроводжуватися масою неприємних симптомів. Це головний біль, шум у вухах, запаморочення, похитування під час ходьби, біль у очах, навіть непритомність. У грудях може відчуватися стискання, нестача повітря, біль у серці.

Перше правило - у разі гіпертонічного кризу не пити поспіль усі таблетки, що є в аптечці, або ті, що ви приймаєте щодня. Тобто не збільшувати нормальну дозу своїх антигіпертензивних препаратів.

Для зняття кризу використовуються ліки короткої дії під язик, які не підходять для постійного щоденного застосування (див. ШВИДКА ДОПОМОГА).

Друге правило: при гіпертонічному кризі не можна знижувати тиск дуже різко, це може призвести до інсульту, оскільки при стрімкому падінні погіршується кровопостачання головного мозку. Оптимальний показник зниження – 40 мм ртутного стовпа, не більше. Після прийняття ліків потрібно лягти, заспокоїтись. Спокій при купіруванні криз надзвичайно важливий. І якщо людина прийняла таблетку, лягла і продовжує боятися, що тиск не знизиться, що стане ще гірше, потрібно дати їй ще й заспокійливе – Корвалол, Корвалмент, Карвелес, будь-які краплі.

Третє правило: вміти чекати. Ліки не подіють в одну секунду, але не треба судомно пити все підряд, щоб прискорити процес. Інакше з 220 тиск впаде до 110, а це смертельно небезпечно. Почекати потрібно 15-20 хвилин, потім переміряти тиск і з холодною головою вирішувати, потрібно ще щось додавати чи ні.

Швидка допомога для гіпертоніка: що приймати

Працюючи 3-4 години, ліки короткої дії мають перевагу давати ефект практично одразу.

Це може бути каптопрес - сильний комбінований препарат. Ми кладемо його під язик і розсмоктуємо, тому що немає часу чекати, поки він всмокчеться через шлунково-кишковий тракт, якщо його ковтатимемо.

Якщо до високого тиску додається ще й прискорений пульс вище 80, підійде Анаприлін у дозуванні 10 або 20 мг.

Сильним засобом як невідкладна допомога є краплі Фармадипін. Кардіолог радить бути обережними: при перевищенні рекомендованого дозування вони можуть спричинити тахікардію. І якщо замість 3-5 крапель випити 10, можна збити тиск сильно і різко.

Можна прийняти Доксазозин у дозі 2 або 4 мг під язик. Кардіолог рекомендує завжди починати з меншої дози, прийняти додаткову завжди можна з часом.

Якщо криз тривалий, а швидку викликати неможливо, можна додати і будь-який сечогінний препарат, який виведе зайву рідину, зменшить об'єм циркулюючої крові  і знизить тиск.

Якщо нічого з перерахованого вище не допомагає і тиск не знижується, можна внутрішньом'язово ввести Магнезію - 5-10 мл.

Як підвищити тиск

Симптоми, властиві підвищеному тиску, можуть виникнути і при зниженому. Тому дуже важливо при появі спершу виміряти показники, а вже потім пити таблетки. І якщо говорити про надмірно низький тиск, то, на жаль, немає безпечних препаратів, щоб його підняти.

Ганна Солощенко: Якщо ви в аптеці просите підібрати заміну ліків, то заздалегідь з'ясуйте діючу речовину.

- 90 на 60 не є небезпечним тиском для нас, якщо, звичайно, цей показник не впав із 220, - попереджає кардіолог. - І піднімати його немає особливої необхідності, за винятком випадків, коли людина, яка звикла жити з високим тиском, через це погано почувається. Тоді можна випити гарячий солодкий міцний чай або негарячу міцну каву. Будь-які препарати, що мають у складі кофеїн, наприклад, Цитрамон. Можна взяти під язик щось солоне, оскільки сіль підвищує тиск. Випити води більше за свою звичну норму.

Як підібрати препарат без лікаря

Перше правило гіпертоніка - правильно підібраний препарат, який приймається правильно.

Якщо гіпертонія дебютувала наразі, коли ви не можете потрапити до лікаря, шукайте в інтернеті у соцмережах контакти кардіологів, багато з яких консультують онлайн.

Якщо вашого звичного препарату немає в аптеці, а проконсультуватися з лікарем ви не можете, доведеться допомагати собі самому.

- Якщо ви прийшли з коробочкою від своїх ліків до аптеки і просите підібрати заміну їм, не завжди фармацевти роблять це коректно, тож краще підготуватися, - радить Ганна Солощенко. - На упаковці великими літерами пишеться торгова назва, а маленькими, нижче, – речовина, що діє. І з цією речовиною ще багато фармкомпаній випускають свої препарати. І якщо ваших таблеток від тиску Енап в аптеці немає, ви просите будь-який наявний еналаприл (діюча речовина). Звичайно, у тому ж дозуванні, що ви приймали завжди.

Складніше з комбінованими препаратами, коли в одній таблетці три медикаменти. У цьому випадку ми шукаємо окремі ліки на основі кожної із трьох діючих речовин. І замість однієї пігулки п'ємо три.