Завантажити ще

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги

Багато українських видавництв на період війни надали співвітчизникам можливість отримати безкоштовний доступ до електронних та аудіокниг. То ж є можливість не покидати читацьку спільноту. Цікаво, що в моменти потрясінь, для того щоб заспокоїтись, читачі обирають не мотивуючу літературу, а художню, яка допомагає згадати мирні часи та мріяти про те, що ми робитимемо після перемоги.

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги  фото 1

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги фото 1

Спитайте Мієчку

Євгенія Кузнєцова

ВСЛ, 2021

Ніжна, добра та заспокійлива історія двох сестер – Мієчки та Лілічки, які приїхали на літо в село до бабусі Теодори. Сюди їх привели власні проблеми: Лілічка загубилась у трьох шлюбах, а ще у неї двоє синів від різних чоловіків. У Мієчки, яка повернулась з-за кордону до будинку дитинства, теж не все слава богу з особистим життям.

А в старому будинку, поряд з мудрою 96-річною бабунею, є можливість розслабитись і відчути себе захищеною дитиною. І цьому навіть не заважають інші родичі, які теж ідуть в цю оазу спокою: ні вагітна двійнею індійська кузина, ні перший чоловік Лілічки, що спихнув на неї свою доньку, ні мама – стосунки між цими людьми лише підкреслюють нескінченність життя, з непорозуміннями та примиреннями. І все веде до головної думки: щоб там не було, а бути разом зі своєю родиною – найважливіше і найнадійніше, що може бути в житті.

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги  фото 2

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги фото 2

Чотири сезони

Стівен Кінг

Книжковий клуб «Клуб Сімейного Дозвілля», 2015

Коли навкруги тебе пітьма і випробовування, то зануритись з головою в книги короля горрору, як не дивно, чудова ідея. По-перше, на тлі війни навіть жахи не видаються страшними, а по-друге, майже всі книги Кінга (який, до речі, не лише підтримав Україну, а й заявив, що його книги не будуть більше перекладатись в РФ) закінчуються перемогою. Звісно, найчастіше ця перемога коштує дуже дорого, та вона того варта.

«Чотири сезони» - збірка, яка об’єднана власне лише ім’ям автора. Родзинка видання – роман «Рита Гейворт та втеча з Шоушенку». Історія про мирного бухгалтера Енді Дюфрейна, що засудили до в’язниці через вбивство, якого він не вчиняв. А Шоушенк, куди його направили, не просто в’язниця, а справжнє пекло з жорстоким наглядачами та іншими в’язнями, нелюдськими умовами. Все спрямовано на те, щоб зламати людську подобу. Та Енді Дюфрейн виявився надзвичайно сильним духом і запланував втечу. Скільки пішло на підготовку, який хитромудрий план він вигадав, та скільки сил йому це коштувало! Та найголовніше, що незважаючи на перепони, він не втратив гідності і не здався.

Також у збірці повісті «Здібний учень» (про те, як вплинуло на підлітка спілкування з колишнім нацистським злочинцем), «Тіло» (історія 4 школярів, які знайшли труп та вирішили таким чином стати відомими) та «Метод дихання» (серед містичних історій, що розповідають члени клубу, – одна про жінку, яка вирішила народити для себе).

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги  фото 3

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги фото 3

Таємниця старого Лами

Дорж Бату

ВСЛ, 2021

Україномовний письменник та журналіст бурятського походження, який переїхав до США та працює на НАСА, дуже популярний в Україні. Перші його книжки «Моцарт 2.0» та «Франческа. Повелителька траєкторій», а потім й «Франческа. Володарка офіцерського жетона» розповідали про дорослих. А «Таємницю старого Лами» можна віднести й до дитячої літератури – історія двох хлопчаків, учнів буддійської школи, один з яких сам Бату. Втім цікава книга буде й дорослим, адже тут переплетені елементи біографії автора, містики, історії, буддійського віровчення та детективу.

Хлопці дізнаються, що на одній з картин храму зображена таємнича карта с координатами якогось скарбу. Понад усе вони прагнуть розгадати загадку та відшукати заховане. Але для цього їм потрібно набратись мужності, щоб поспілкуватись з найзагадковішим жителем монастиря, сміливості та нахабства, щоб порушити купу монастирських правил, та мудрості, щоб крок за кроком наблизитись до бажаного. А оскільки зростали вони за радянських часів, сповнена пропаганди їх картина світу почала змінюватись, коли вони дізнались про репресії стосовно буддистів в 20-30 роках ХХ сторіччя.

Попри те, що у книзі згадується багато трагічних моментів, тут достатньо веселих історій, написаних с гумором та любов’ю, а відтак вона допоможе відволіктись від трагізму сьогодення.

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги  фото 4

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги фото 4

Лагідна війна

Джулія Беррі

Рідна мова, 2021

Іноді, щоб забутись та відволіктись, варто зануритись у фентезі. Химерне переплетіння магічного реалізму, реальних історичних подій Першої світової війни та давньогрецької міфології. Саме давньогрецькі боги – Аполлон, Арес, Афродита, Гадес - й розповідають цю історію. Історію чотирьох молодих людей. Джеймс, який мріє стати архітектором, та чорношкірий джазмен Обрі – мають воювати. Піаністка з Лондону Гейзел та сирота-біженка Колетт з чудовим голосом теж не залишаються осторонь – допомагають пораненим, волонтерять.

Авторка відводить багато місця й історичним подіям 1917 року, й зрозумілим нам зараз на власному досвіді почуттям: втраті близьких, жаху війни, її впливу на психіку. Та є місце й для світлого: дружби, самопожертви і, найяскравіше, кохання. Адже головна думка роману - що навіть війні не під силу подолати справжнє кохання.

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги  фото 5

Від Кінга до буддійського Лами: 5 художніх книжок для душевної рівноваги фото 5

Мій дід танцював краще за всіх

Катерина Бабкіна

Комора, 2019

Невеличкі оповідання, на кожне з яких піде 10-20 хвилин, об’єднані історіями п’яти родин. П’ятеро дітлахів з цих сімей знайомляться першого вересня 1992 року – перший рік незалежності. І залишаються друзями на роки. Історії їх рідних охоплюють проміжок від початку 20-х років минулого століття до початку війни на сході України. Ми дізнаємось, як через Голодомор закрився театр Леся Курбаса «Березіль» у Харкові, як дід одного з вищезгаданих дітей пройшов фізично неушкодженим всю Другу світову, та внутрішньо вона його не полишала, як виживали в 90-ті чи змушені були емігрувати.

Дванадцять оповідань, зазвичай лаконічні та при цьому дуже пронизливі. Не завжди добрі, не завжди світлі – вони про те, що родичів не вибирають, а їхні долі впливають й іноді калічать долі їх нащадків. При цьому ми розуміємо, як тісно наша історія відгукується в нас чи в наших друзях.

В ТЕМУ

Серед «заспокійливих» книжок, які допомагають повірити в те, що в світі попри все залишились гарні люді і добро обов’язково переможе, можна назвати майже всі твори шведського письменника Фредріка Бакмана (вийшли у видавництві #книголав):

  •  «Чоловік на ім’я Уве» (про самотнього буркотуна, який виявися геть не тим, ким здавався);
  • «Брітт-Марі була тут» (про покинуту чоловіком жінку, змушену шукати роботу і нове життя в іншому місті. А з її складним характером це геть непросто);
  •  «Моя бабуся просить їй вибачити» (бабуся вигадала для 7-річної Ельзи цілий новий світ, де завжди перемагає добро. Та після смерті старенької дівчинка знаходить її листи до тих, перед ким бабуся відчувала провину. І реальність починає проникати навіть у чарівний світ);
  • «Тривожні люди» (про те, як доведена до відчаю людина захопила в заручники 8 геть різних осіб, що прийшли на оглядини квартири під оренду).

Інші книжки Бакмана не такі надихаючі, хоча в мирний час, без сумніву, заслуговують на увагу.

Новини по темі: Книги