Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
Завантажити ще

Директор ЧАЕС Валерій Сейда: Росіяни кажуть, пустіть на станцію знімальну групу, і ми що хочете привеземо

Директор ЧАЕС Валерій Сейда: Росіяни кажуть, пустіть на станцію знімальну групу, і ми що хочете привеземо
Фото: Григорій Константинов/facebook.com/solarchernobyl

Чорнобильська атомна станція продовжує працювати у стабільному режимі, але залишається під окупацією. Колективу вдалося провести часткову ротацію – на місця, що звільнилися, прибули 46 фахівців, добровільно погодившись замінити нескінченно втомлених товаришів.

До Славутича підвозять картоплю й молоко

Проте тринадцять працівників відмовилися від змінників, продовжують днювати та ночувати на станції не відходячи від робочих місць. Як розповів «КП" в Україні» директор ЧАЕС Валерій Сейда, причини відмови від ротації різні.

– Частина працівників живуть у селах Іванківського району, їм немає сенсу їхати до Славутича. Їхні будинки знаходяться зовсім в іншому, небезпечному напрямку і теж під окупантами. Частина людей живе у Києві, куди теж наразі від нас не дістатися. Декілька людей займають дуже відповідальні позиції, їм не знайшлося заміни, тож вони залишилися.

- Валерію Олександровичу, але ж у цих людей був вибір?

- Звичайно, був, але вони вирішили залишитися. Не могли покинути свої об'єкти, щоб не допустити збоїв у роботі обладнання.

Більшість сімей працівників ЧАЕС живуть у Славутичі. Це місто атомників було збудовано після Чорнобильської катастрофи замість померлої Прип'яті. Нині, як і багато інших міст, Славутич переживає труднощі війни.

Коли вибухом було пошкоджено лінію електропередач на Чорнобильській АЕС, Славутич залишився без світла й тепла. Наразі комунальні зручності повернулися, але почалися проблеми із продуктами. Валерій Сейда знає це не з чуток, бо сам перебуває у Славутичі.

– Тут же сім'ї наших співробітників, – каже директор ЧАЕС. – Дехто на свій страх і ризик їде з гумконвоями, але багато хто залишився. Продукти підвозять – картоплю, молоко. У місті печуть хліб. Почали видавати гуманітарну допомогу – стегенця, цукор, крупу, макарони.

Виплатити зарплату співробітникам ЧАЕС поки що немає можливості. Гроші є, але перебитий оптоволоконний кабель, без інтернету до рахунків не дістатись.

- Зараз шукають нагоду вирішити цю проблему. Сподіваємось, найближчим часом питання врегулюється.

Навіщо чуже, коли є своє

У нову зміну на ЧАЕС увійшли і кухарі. Їдальня на атомній – кореспондент «КП" в Україні» це неодноразово перевірив на собі – завжди славилася гарною кухнею.

- Валерію Олександровичу, є можливість підвозити продукти?

- Продукти ще є, нова зміна також прийшла з невеликим запасом. Тут росіяни постійно їжу пропонують... Кажуть, пустіть на станцію знімальну групу, і ми вам все, що хочете, привеземо.

- Не погоджуєтеся?

- Ні, звичайно. Кажемо, навіщо нам чуже, коли є своє.

– Добровольців на ротацію важко було набрати?

- Справа не лише у бажанні людей, справа у об'єктивній реальності. Через неї ми не змогли знайти змінників на деякі позиції. Наприклад, усі три змінники начальника служби фіззахисту покликані до тероборони. З Чернігова, довкола якого тривають бойові дії, не змогли виїхати кілька спеціалістів.

Зведення про стан справ на ЧАЕС Державна інспекція ядерного регулювання України систематично передає до МАГАТЕ. За останньою інформацією, досягнуто домовленості про організацію майбутньої ротації персоналу, який працює на об'єктах поводження з радіоактивними відходами. Є побоювання, що коли українські фахівці покинуть станцію, туди можуть зайти працівники "Росатому".

- Так, є вже кілька цивільних, які представляються працівниками "Росатому", – каже Валерій Сейда. - Ходять, дивляться, запитують. У роботу обладнання не втручаються.

Директор не припускає думки, що ЧАЕС залишиться без своїх спеціалістів. Для її співробітників це також фронт, на якому необхідно підтримувати ядерну та радіаційну безпеку, а також систему життєзабезпечення такого об'єкта.