22 грудня
Завантажити ще

7 правил ведення війни, які цинічно порушує Росія в Україні

7 правил ведення війни, які цинічно порушує Росія в Україні
Фото: facebook.com/UkrainianLandForces

На війні також є свої правила, які закріплені у багатьох міжнародних конвенціях. Ось тільки для російської армії і безпосередньо президента РФ Володимира Путіна правила не писані. У війні, яку Росія розв'язала проти України 24 лютого, окупант геть-чисто ігнорує міжнародне гуманітарне право.

"КП" в Україні" вивчила, які основні правила ведення війни порушила Росія за 12 днів активних бойових дій.

Правило 1

Військові атаки можуть бути спрямовані лише проти військових об'єктів

Такий чіткий припис встановлено Четвертою Женевською Конвенцією. А це означає, що сторони, які беруть участь у військових діях, не мають права обстрілювати цивільні об'єкти: школи, дитячі садки, університети, лікарні, театри, собори, будинки мирних жителів.

Російська армія цього правила не дотримується. І промовистий тому доказ – розбомблені та розстріляні українські міста Харків, Буча, Ірпінь.

Правило 2

Не можна використовувати силу та зброю проти мирних жителів

Та сама Четверта Женевська конвенція каже, що стріляти можуть лише військові один в одного. Застосування сили проти мирного населення – табу! За розстріли цивільних – трибунал.

Російські військові гатять у все і у всіх, що й кого бачать навколо себе. На мирних жителів не зважають. Їх намагаються використати як живий щит.

Правило 3

Надання медичної допомоги

На будь-якій війні потрібно надавати медичну допомогу, потребують її мирні громадяни чи військові (байдуже, з якого табору – свій чи ворог). Міжнародні конвенції вказують, що коли військовий на полі бою побачив пораненого, він повинен віднести його у безпечне місце та надати першу медичну допомогу, викликати лікарів.

Російська сторона ігнорує це правило: кидають навіть своїх поранених та втікають. Блокують дороги, щоб до мирних жителів не змогла доїхати швидка допомога. Через бомбардування і обстріл пологових будинків українські жінки змушені народжувати у підвалах - наражати на небезпеку своє життя і життя діток, які тільки-но побачили цей світ.

Правило 4

Забезпечення режиму тиші та створення гуманітарних коридорів

У світовій історії було чимало воєн. Але практично на кожній війні гармати протягом дня мали замовкнути хоча б на короткий час, щоб з поля бою забрати поранених та вбитих, створити гуманітарний коридор для евакуації мирного населення з гарячих точок, підвезення гуманітарних вантажів, роботи аварійних служб.

Нічого з перерахованого вище російські окупанти не забезпечують. Евакуація мирних жителів із Ірпеня, Бучі, Маріуполя неодноразово зривалася. Російські війська роблять все можливе, щоб населені пункти, які їм вдалося тимчасово захопити, опинилися в епіцентрі гуманітарної катастрофи. Громадян ставлять перед вибором – або здаєтеся і віддаєте місто нам, а натомість отримуєте від нас «гуманітарну допомогу», або сидите у підвалах без їжі, води, тепла та світла. А тих, хто намагається допомогти мирним громадянам, цинічно розстрілюють, як це сталося із мером Гостомелю Юрієм Приліпком.

Ірпінь. Ворожі війська не дозволяють евакуюватися цивільним. Люди змушені ховатися від обстрілу під руїнами мосту. REUTERS/Carlos Barria

Ірпінь. Ворожі війська не дозволяють евакуюватися цивільним. Люди змушені ховатися від обстрілу під руїнами мосту. REUTERS/Carlos Barria

Правило 5

Заборона на обстріл автомобілів зі спецзнаками

Автомобілям Червоного хреста, швидкої допомоги, преси, аварійних служб – навіть на війні «зелене світло» та вільна смуга. Але росіянам не властива гуманність. Вони обстрілюють швидкі, журналістів, більше того, нерідко захоплюють машини швидкої, щоб хитрістю прорватися через блокпости.

Правило 6

Заборонено використовувати зброю, яка може спричинити зайві страждання

Відповідно до Протоколу III Конвенції про конкретні види звичайної зброї, вогнемети прямо не заборонені на полі бою за умови, що поле бою знаходиться далеко від мас мирних жителів.

- Ми бачили розгортання Росією в Україні систем термобаричного артилерійського озброєння, і ми занепокоєні тим, наскільки вони можуть бути широкими, - заявив міністр оборони Великобританії Бен Уоллес 3 березня.

У грудні 2008 року в Дубліні 93 держави підписали Конвенцію з касетних боєприпасів, яка повністю виключає їх застосування у бойових діях. У березні російська армія скидала на Харків саме касетні бомби, розстрілювала житлові квартали реактивними снарядами з касетними боєприпасами із реактивних систем залпового вогню (РСЗВ) БМ-27 "Ураган" та БМ-30 "Смерч".

Правило 7

Захист жертв війни

Воюючі сторони повинні надати особливий захист жінкам та дітям як найуразливішій частині населення. Чи забезпечують таку допомогу українські військові? Безперечно! Чи забезпечують такий захист російські вояки? Ні! Навпаки, цинічно розстрілюють евакуаційні автомобілі, залізничні колії, якими люди хочуть вибратися з пекла активних бойових дій. За перші 10 днів війни від обстрілів російської армії в Україні загинули 38 дітей та постраждала 71 дитина.