Завантажити ще

Технологія дипфейк: відрізнити підробку практично неможливо

Технологія дипфейк: відрізнити підробку практично неможливо
Фото: businessinsider.com

Український Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки повідомив про те, що окупанти можуть спробувати проведення інформаційної атаки, запустивши відео фейкового звернення президента України Володимира Зеленського.

«Уявіть, що бачите у телевізорі Володимира Зеленського, який робить заяву про капітуляцію. Ви бачите його, ви чуєте його – отже, це правда. Але це неправда. Це технологія дипфейк», - пояснюють у відомстві.

Давайте розберемося у тонкощах цієї технології.

Технологія з комп'ютерних ігор

Що таке дипфейк? Якщо максимально простою мовою, то це методика підробки тривимірного зображення, що рухається, за допомогою штучного інтелекту. Технологія відносно нова,  прийшла до нас зі світу комп'ютерних ігор.

– Це американська розробка. Вона призначалася насамперед для створення 3D-персонажів у комп'ютерних іграх. Але потім її почали використовувати і для створення фейків, – каже виконавчий директор ТОВ "Лабораторія комп'ютерної криміналістики" Сергій Денисенко.

[quote_kp type="inr_right" text="Сергій Денисенко: Відрізнити підробку практично неможливо. І це дуже велика проблема, тому що звичайні люди, які довіряють виключно телевізору і не перевіряють інформацію з інших джерел, можуть натрапити на такий трюк".]

Для фейкового відео необхідна підробка голосу. Така технологія існує вже близько 10 років. Тому підробити голос людини, особливо публічної, того, хто постійно виступає на людях і ці записи у вільному доступі, не проблема.

Що ми маємо? Грубо кажучи, комп'ютерного персонажа, на якого надягають обличчя реальної людини, а потім змушують його рухатися. І рухатися реалістично, фейку надають цілком реальної людської міміки. А підроблений голос додатково переконує нас у справжності того, що відбувається у відео.

[/quote_kp]

– Відрізнити підробку практично неможливо. І це дуже велика проблема, тому що звичайні люди, які довіряють виключно телевізору і не перевіряють інформацію з інших джерел, можуть натрапити на такий трюк, - вважає Сергій Денисенко.

У випадку, коли в деяких регіонах країни наразі може пропадати прямий ефір на ТБ, теоретично є ризик, що росіяни можуть запустити відеофейки. Щоб дезорієнтувати людей, посіяти паніку, схилити війська та тероборону до здачі зброї, підірвати морально-бойовий дух.

Що ж робити

Слід розуміти, що наша держава не здається. Про жодну капітуляцію не йдеться. Наразі ЗСУ завдають ударів по окупантах у всіх стратегічних напрямках. Будь-яке повідомлення сумнівного характеру варто оцінювати максимально критично, від кого б воно не було і хоч би як виглядало.

- Не поспішайте одразу щось робити. Дайте собі час та перевіряйте інформацію, – радить наш співрозмовник.

Якщо повідомлення фейк – вже в найближчий термін в інтернеті, соцмережах, на тому ж ТБ з'явиться спростування запущеної ворогами підробки. Дотримуйтесь спокою та перевіряйте інші наявні у вас джерела інформації.