Що в магазинах із продуктами? Відповідь це питання хвилює багатьох. З ажіотажним попитом перших днів торгівля здебільшого впоралася, хоча ситуація сильно відрізняється навіть у районах столиці, не кажучи вже про різні регіони України. У той час як в одних районах у магазинах шаром покотити, в інших усі полиці заповнені, а на касах – диво! - Можна розплатитися карткою.
«Молочний альянс працює для вас, - написав 24 лютого на своїй сторінці в соцмережі співзасновник холдингу «Молочний альянс» Олександр Деркач. - У звичайному режимі. Навіть сьогодні. «Яготинське» на полицях є та буде».
‚Подібні повідомлення, звісно, обнадіюють, але чи все так гладко? Очевидно, що за два вкрай нервові дні торгівля ґрунтовно почистила свої склади. І тепер виникає друге, не менш важливе насущне питання: чи збережуться продуктові поставки в магазини і чи варто запасатися про запас?
Постачальники продуктів коментують це питання обережно та анонімно: паніку роздмухувати не хочеться, але відверто брехати за таких умов вони не готові.
За словами наших співрозмовників, постачання припиняються до районів бойових дій, але у спокійних регіонах працюють нормально. Втім, де вони ці спокійні райони?
Друга велика проблема пов'язана з тим, що торгові мережі розраховуються через 100 днів. В умовах, коли на валютному ринку панує повна невизначеність, постачальники побоюються, що зараз відвантажать товар за ціною з розрахунків 30 грн за долар, а за три-чотири місяці отримають гривні за курсу 60.
Торгові мережі прискорюватися і розраховуватися з постачальниками оперативніше поки що не планують, тому ситуація з продуктами, на жаль, може погіршитися.
Про це ж у розмові з «КП в Україні» розповів фахівець із логістики. За його словами, проблеми з доставкою будуть з об'єктивних причин і деякі компанії просто не зможуть працювати. Тому, каже фахівці, невеликий запас продуктів удома необхідний, але тут ключове слово – невеликий. Не варто купувати крупи мішками, а консерви – ящиками.
КОНКРЕТНО
Окреме питання – що саме купувати. Тут кожен має орієнтуватися на свої смаки. Але загалом експерти радять купувати те, що, по-перше, якийсь час можна зберігати без холодильника, по-друге, що можна їсти, не готуючи. Це можуть бути готові до вживання м'ясні та рибні консерви, печиво, батончики, хлібці, упакований у фабричну упаковку сир, горіхи тощо.
Що стосується продуктів, що швидко псуються, то їх краще купувати або в мінімальних кількостях, або не купувати взагалі. З досвіду останніх двох днів багато хто помітив, що їсти хочеться рідко і в цілому на тлі стресу часто все одно, що є - котлету або шматок хліба.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ
Роблячи продуктові запаси, не варто забувати про воду. Тут є два великі ризики – може призупинитись очищення води або подача води в цілому. У будь-якому випадку на балконі буде корисніше поставити кілька каністрів з питною водою, ніж переносити туди все без розбору з прилавків сусіднього магазину.