21 грудня
Завантажити ще

Реакція світової спільноти на російське вторгнення до України: НАТО скликає віртуальний саміт, ПАРЄ – термінове засідання

Реакція світової спільноти на російське вторгнення до України: НАТО скликає віртуальний саміт, ПАРЄ – термінове засідання
Фото: REUTERS/Ів Герман

У зв'язку з повномасштабною військовою агресією Росії проти України світові інституції 24-25 лютого мають намір провести екстрені засідання, саміти. На порядку денному – ситуація в Україні.

24 лютого

Сьогодні о 16.00 Чеська Палата депутатів скликає позачергову сесію щодо ситуації в Україні. Про це на своїй сторінці у Фейсбуці повідомив речник Верховної Ради Руслан Стефанчук.

"Як окреслила голова Палати депутатів Чехії Маркета Пекарова Адамова, «ваша-свобода – це наша свобода. Російська агресія проти вас є агресією і проти нас. Це атака на цінності та принципи, які ми поділяємо". Дякую Чеській Республіці за підтримку народу України та її зусилля, спрямовані на збереження державного суверенітету та цілісності", - написав Руслан Стефанчук.

25 лютого

НАТО – віртуальний саміт

- Ми збираємо віртуальний саміт НАТО на завтра (25 лютого), щоб ухвалити рішення про подальший шлях, - заявив генсек НАТО Йєнс Столтенберг. Через терміновість деякі члени Альянсу братимуть участь у саміті в режимі онлайн, а частина безпосередньо прибуде до Брюсселя.

Очікується, що це відбудеться у розширеному складі. Північноатлантичний союз вирішив надіслати сигнал двом країнам-партнерам.

- Фінляндія та Швеція – близькі партнери НАТО, і ми почули від них чіткий сигнал, що хоча зараз вони не подають заявку на членство в Альянсі, але вони проти підписання будь-яких угод з РФ, які б закрили можливість розширення НАТО в майбутньому. Для них це можливість для самовизначення, право обирати свій шлях і потенційно в майбутньому також претендувати на членство в НАТО, - пояснив Столтенберг. - Я запросив Фінляндію та Швецію на віртуальний саміт НАТО. Окрім Швеції та Фінляндії, у ньому братимуть участь також президенти ЄС.

ПАРЄ- термінове засідання

Голова ПАРЄ Тіні Кокс скликав на 11:00 термінове засідання Спільного комітету, в якому беруть участь представники кожного уряду-члена Ради Європи та відповідна кількість представників Асамблеї.

- Цей напад є явним порушенням принципів і цінностей, за які виступають Рада Європи та її держави-члени. Воно вимагає рішучої та консолідованої відповіді з боку нашої Організації. Тому я скликаю термінове засідання Спільного комітету Комітету міністрів та Парламентської асамблеї Ради Європи для координації нашої погодженої реакції на цю безпрецедентну кризу в Європі. Я також пропоную Бюро Асамблеї прискорити нашу другу частину засідання з метою негайного розгляду ситуації та її наслідків. – сказав Тіні Кокс.

Саміт президентів формату "Бухарестської дев'ятки"

У Варшаві має відбутися саміт президентів формату "Бухарестської дев'ятки", на якому обговорять ситуацію навколо України та ситуацію в Центральній та Східній Європі.

- Дії Росії в регіоні викликають велике занепокоєння. Ми вважаємо, що рішення президента Путіна є загрозою не лише для України, але й для всього нашого регіону, зокрема, для східного флангу НАТО й цілого Європейського союзу. Ми не можемо допустити, щоб унаслідок зовнішнього тиску стався розкол між державами-членами. Основна мета президента Путіна – показати слабкість ЄС та НАТО, які є символами стабільності та безпеки у світі. Ми повинні сказати чітке "стоп" неоімперській політиці Росії. Боротьба йде не лише за Україну, але й за нову архітектуру безпеки у світі, про яку ми всі маємо дбати", - наводить слова президента Польщі Анджея Дуди «Європейська правда».

1 березня

Європарламент – позачергові дебати

Європарламент проведе першого березня позачергові пленарні дебати щодо ситуації в Україні. Про це стало відомо за підсумками Конференції президентів Європейського парламенту.

- Конференція президентів найрішучіше засудила напад Росії на Україну. Україна є незалежною та суверенною державою, а її територіальна цілісність не підлягає обговоренню. Вторгнення є невиправданим та незаконним. Це загроза європейській та регіональній стабільності, а також світовому порядку, що ґрунтується на правилах. Атаку спрямовано. на нашу модель демократичного суспільства. Це не може залишитися без відповіді, - сказано у спільній заяві Президента Європарламенту Роберти Метсоли та лідерів парламентських груп.