Завантажити ще

В очікуванні війни: як сьогодні живуть Маріуполь, Краматорськ та Сєвєродонецьк

В очікуванні війни: як сьогодні живуть Маріуполь, Краматорськ та Сєвєродонецьк
Фото: instagram.com/oliinyk_pilot

Кремль визначився: щоб мати можливість виправдовувати продовження ескалації на Донбасі, Москва визнала фейкові республіки "Л/ДНР" в адміністративних кордонах Донецької та Луганської областей України. Тобто під загрозою вторгнення Росії опиняються всі території краю, які перебувають під контролем ЗСУ. А це той самий Маріуполь, Краматорськ чи Сєверодонецьк.

Жителі цих міст уже вийшли на мітинги сказати своє «Ні» амбітним планам Путіна. Докладніше про те, що зараз там відбувається, у нашому репортажі.

Маріуполь: «Люди нервують, але загалом життя нормальне»

- Звичайно, усім тривожно: на пальцях можна перерахувати кількість кілометрів до лінії фронту. Особливої паніки серед городян я не помітила. Але знову ж таки, як її побачиш? Якщо людина злякалася, вона тихо придбає квиток, сяде в поїзд і поїде, – розповідає «КП" в Україні» мешканка Маріуполя на ім'я Марина. - Нещодавно проїжджала повз залізничний вокзал - все спокійно, ніхто каси не штурмував. Біля автовокзалу – тиша. Подумалося: «Щось людей тут мало. Невже всі злякалися та сидять по хатах?» Приходжу додому, відкриваю Facebook – виявляється, всі на набережній сидять: у яскравий сонячний день люди пішли до моря отримувати вітамін D.

Наша співрозмовниця намагається не панікувати і не метушитися передчасно. Навіть горезвісну валізку не збирала. А ось документи та гроші всі ці 8 років війни у неї лежать в одному місці, щоб у разі потреби одразу їх взяти та швидко покинути будинок. Для дівчини останні заяви Кремля, по суті, нічого не змінили: вона й так жила за два кроки від справжньої війни.

- Сьогодні чоловік, як завжди, поснідав і поїхав на роботу. Дитина пішла до школи. Ніхто з них поки що не дзвонив і не кричав: «Все пропало, треба щось робити!», - продовжує Марина. - Учора ввечері ходили із сім'єю до супермаркету. Людей - не більше і не менше, ніж звичайно. Продуктів також. Ніхто нічого з полиць не згрібає і все поспіль не скуповує. Касири із запитаннями «А ви не знаєте, що та як?»,  знаючи, що в мене чоловік служить у ДСНС, а я журналіст, не чіплялися.

А ось з водою та світлом перебої у Маріуполі трапляються нерідко, але цю подію дівчина не пов'язує з військовими діями.

- У нас ще з часів Радянського Союзу не вирішили цієї проблеми. Плюс останнім часом були віялові відключення. Але навряд чи через аварії. Підозрюю, що вони проходили по всій Україні, – каже вона.

Маріуполь сьогодні не тремтить від пострілів, хоча, можливо, Марина їх не чує: наша співрозмовниця живе на Правому березі міста, далі від лінії розмежування.

– Вибухи може чути Лівий берег, його мешканці писали про віддалені «бахи». Ми в центрі міста не спостерігаємо руху військової техніки, хоч через будинок від мене є велика вулиця.

А ось місцевий депутат Олександр Мироненко канонаду чув, втім, люди все одно зберігають спокій.

- Ви знаєте, ситуація в місті, дякувати Богові, далека від паніки. У нас гуркотіло в ніч із п'ятниці на суботу, з 4-ї до 6-ї ранку. Суцільна канонада, тремтів увесь район. З того часу тихо. Діти з понеділка вийшли до школи після карантину, і місто продовжує жити мирним життям, – запевняє Олександр Мироненко. - Зрозуміло, що йдуть обговорення політичної та воєнної ситуації, люди нервують. Але в цілому життя нормальне, спокійне. Якихось яскравих змін не відбулося. У моєму колі знайомих усі йдуть на роботу, зберігають спокій та сподіваються, що далі війна не піде. Тому що люди вже звикли до думки, що «ЛДНР» – там, а ми - тут. Як був із ними кордон – в'їзд туди закритий, так він і залишився. Для пересічного громадянина нічого не змінилося. Принаймні поки що.

Люди в Маріуполі вийшли на акцію

Люди в Маріуполі вийшли на акцію

Краматорськ: «Ціни на квартири не знижуються»

Загалом спокійно, але тривожно у Краматорську. Тут, на відміну від приморського Маріуполя, люди не чують жодних «бахів»: від міста до прифронтової зони – 70 кілометрів.

– У нас все тихо. Паніки немає, техніка вулицями не їздить. Люди працюють у звичному режимі. Ніхто не їде. Хтось, можливо, і боїться, але до паніки не доходить. Зі змін лише оголошення з приводу вступу до тероборони, - розповів нам співробітник Краматорської міської ради Ігор Юськов. - Очікування чогось є, тривога теж, але, гадаю, такі настрої у кожного українця присутні. В цілому, місто живе звичайним життям, зі світлом та водою проблем не виникало.

Ще один мешканець Краматорська розповів, що у його місті рідко буває тихо. Але з іншої причини.

– Коли кажуть, що у Краматорську не стріляють, це трохи лукавство. У Краматорську – військовий полігон. У нас завжди шумно. Але це військові навчання. До них наше місто давно звикло. Як і до вертольотів, і до військової техніки, оскільки ми маємо кілька добровольчих частин. Для краматорчан це звичайні будні. Хоча люди все одно хвилюються, але ціни на квартири, як було у 2014-2015-х роках, ніхто не скидає.

Від Краматорська до прифронтової зони – лише 70 км. Тим не менш, у місті спокійно. Фото: twitter.com/Kramatorsk_Post

Від Краматорська до прифронтової зони – лише 70 км. Тим не менш, у місті спокійно. Фото: twitter.com/Kramatorsk_Post

Сєвєродонецьк: «Панікують лише іноземці»

– У нас досить тихо. А ось тиждень тому було досить голосно. Я живу у Сєверодонецьку з 2017 року і ще не чув, щоб так стріляли, - розповідає місцевий житель на ім'я Іван.

За його словами, ситуація в місті дуже різна. Плани людей змінюються залежно від політичних поглядів. Одні готові залишатися незалежно від обставин і збирають тривожні валізки, інші планують їхати, якщо ситуація почне загостюватися ще більше.

- Я і на вулицях чув розмови, мовляв, треба їхати! Хтось казав, що з цього міста, хтось – одразу з країни. Однак ніхто не бігає по колу і не кричить: "А-а-а-а-а-а-а-а!" До такого рівня паніки люди ще не дійшли. Хвилюються більше через невизначеність, – продовжує наш співрозмовник. - Хоча я чув, що сусідній магазин побутової техніки згортається та переїжджає до іншого міста. Але це скоріше виняток із правил.

Він вважає, що доки не розпочнеться ворожий наступ, у місті все будуть жити та працювати у звичайному режимі.

- Проблем зі світлом та водою не виникало. Ось обстріляли Луганську ТЕС. Ще кілька років тому це було єдине джерело енергопостачання для нашого міста. Якби її пошкодили тоді, то ми всі сиділи б і без світла, і без води. На щастя, тепер нас зв'язали з єдиною енергосистемою України, тому у Сєвєродонецьку світло та вода є у всіх, – продовжує хлопець.

За словами Івана, на останні новини місцеві реагують по-різному.

– Серед працівників міжнародних гуманітарних організацій (ОБСЄ, ООН та інших) була скажена паніка! Багато хто поспішив поїхати. Але відкрию вам секрет. Є у нас тут «симпатики" Росії, але навіть вони не хочуть війни. Усі розуміють, що Крим – це одна історія, а те, що відбувається у Луганську та Донецьку, то просто катастрофа – і економічна, і гуманітарна, – закінчив наш співрозмовник.

Обстріл Луганської ТЕС не викликав особливих проблем із водою та електрикою у мешканців Сєверодонецька. Фото: Press service of the Ukrainian State Emergency Service/Handout via REUTERS

Обстріл Луганської ТЕС не викликав особливих проблем із водою та електрикою у мешканців Сєверодонецька. Фото: Press service of the Ukrainian State Emergency Service/Handout via REUTERS