Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
20 квiтня
Завантажити ще

У лікаря не був – отже, не хворів: кому і навіщо видається сертифікат про одужання від COVID-19

У лікаря не був – отже, не хворів: кому і навіщо видається сертифікат про одужання від COVID-19
Фото: Youtube канал "Дії"

Виявляється, для того щоб вільно відвідувати громадські місця або навіть подорожувати, не обов'язково пред'являти сертифікат про вакцинацію. «Правильна» довідка про те, що ви вже перехворіли на коронавірус, теж цілком згодиться, а в умовах загальної «червоної» зони, яка насувається, буде багато в чому корисний.

Але є нюанси – отримати такий сертифікат (і вже тим більше показувати його в «Дії») зможуть не всі одужалі.

Давайте розбиратися.

Що таке сертифікат про одужання?

Це один із видів COVID-сертифікатів, який видається недавно перехворілим і є рівнозначним сертифікату про вакцинацію або свіжозробленому ПЛР-тесту.

Що дає цей сертифікат?

Протягом трьох місяців з моменту одужання цей документ  дає можливість відвідувати громадські місця, як і сертифікат про вакцинацію. Відрізняються вони лише терміном дії. В умовах хвилі захворюваності «Омікроном», що розгорнулася, коли країна ризикує перейти в «червону» зону, сертифікат забезпечує свободу пересування і за максимальних карантинних обмежень.

Крім того, він дає можливість подорожувати в ті країни, для яких подібний документ є підставою для в'їзду. Україна вже подала запит на приєднання до Довірчої мережі Євросоюзу, що дозволить українцям подорожувати у більшу кількість країн. Зараз цифрові COVID-сертифікати про вакцинацію, одужання або результати ПЛР-тестування приймають 60 країн, які входять до мережі.

Чи покладено такий документ усім, хто перехворів?

Отримати його можуть не всі. Необхідно дотриматись двох умов:

  1. діагноз має бути підтверджений лікарем та внесений до електронної системи охорони здоров'я. Тобто пацієнт міг скільки завгодно складати тести і отримувати позитивний результат, лікуватися і одужувати, але якщо він не звертався до лікаря і даних про його хворобу немає в ЕСЗ, сертифікат він не отримає;
  2. сертифікат про одужання згенерується лише в тих, кому поставлено діагноз із моменту запуску функціоналу сертифіката, тобто з 8 листопада.

На підставі чого лікар оформляє діагноз COVID-19?

За наявності або позитивного ПЛР-тесту або експрес-тесту на COVID-19 антиген, який зроблений виключно в лабораторії. Тест на антиген, куплений в аптеці і зроблений вдома, не є підставою для встановлення діагнозу, як і тест на антитіла, як і вірусна пневмонія, зазначена у висновку КТ.

У «Діє» вже можна замовити не лише сертифікат про вакцинацію, а й одужання. Фото: Архів «КП»

У «Діє» вже можна замовити не лише сертифікат про вакцинацію, а й одужання. Фото: Архів «КП»

Коли сертифікат стає доступним і скільки діє?

Згенерувати документ у «Дії» можна на 15-й день після першого запису сімейного лікаря до електронної системи охорони здоров'я. Відлік ведеться від тієї дати, коли пацієнт вперше звернувся до лікаря або з готовим позитивним тестом, або з ГРВІ, яка виявляється ковідом, і виправляється діагноз після отримання тесту. Відраховувати дні від дати тесту неправильно, наприклад, якщо людина захворіла 1 лютого, тест здала 5-го, а до лікаря звернулася 10-го, то 15 днів відраховуються від 10 лютого.

Сертифікат діє протягом 90 днів з дня завантаження, після закінчення цього терміну рекомендована вакцинація від COVID-19.

Скільки разів видається?

Документ можна отримати не частіше двох разів на рік – мабуть, рідкісних «щасливчиків», які примудрилися перехворіти тричі, в МОЗ не враховували.

В якому вигляді та форматі можна отримати документ?

«Офіційно» перехворілі на коронавірус можуть отримати його як в електронному варіанті на порталі «Дія», так і в паперовому вигляді у сімейного лікаря.

Сертифікат буває двох видів, залежно від мети використання:

  • «внутрішній» – для використання всередині України в умовах «жовтого» та «червоного» рівнів епідемічної небезпеки. У ньому відображається фото, прізвище, ім'я та по батькові, дата народження, номер сертифіката та термін дії;
  • «Міжнародний» - для виїзду за кордон. Цей сертифікат приймають країни, що входять до Довірчої мережі е-здоров'я ЄС. Наразі їх 60, і в період терміну дії свого сертифікату про одужання українці можуть подорожувати в ці країни з огляду на всі вимоги, встановлені для в'їзду.

Як згенерувати сертифікат у «Дії»?

На 15-й день з моменту внесення інформації про хворобу ЕСЗ потрібно зробити це самостійно. 90-денний термін дії залежить від того, коли згенеровано документ. Якщо, наприклад, не на 15-й, а на 25-й день, то дійсний сертифікат буде вже 80 днів, а не 90.

Отже, на 15-й день після візиту до лікаря у додатку «Дія» потрібно: вибрати опцію «додати COVID-сертифікат», серед усіх наявних вибрати «сертифікат про одужання», погодитися на передачу медичних даних, перейти в опцію «отримати сертифікат». Після цього у розділі «Документи» з'явиться сертифікат про одужання.