У світі подорожей з'явився новий тренд – воркейшн. Це поняття поєднує у собі два англійські слова: work («робота») та vacation («відпустка»). Тобто воркейшн – це формат, який поєднує в собі роботу та відпочинок у незвичній для людини локації – в іншому місті чи іншій країні.
Треба сказати, що «вікно», а заразом і «двері» у воркейшн для багатьох відкрив коронавірус, який зробив віддалену роботу нашою повсякденністю. Я і сама у 2021 році чотири місяці жила та працювала в інших країнах – три місяці в Естонії та місяць у Грузії. Це дійсно круто, і хоча вдень доводиться працювати у звичайному режимі, щовечора з'являється відчуття, ніби перебуваєш у відпустці. А у вихідні взагалі можна планувати щось грандіозне.
Наприклад, в Естонії ми у вихідні за три місяці об'їздили всю країну, а в Грузії побували в Казбегі, Батумі, Кутаїсі, Боржомі, Мартвільському каньйоні, печері Прометея та у безлічі інших цікавих місць.
Міжнародна пошукова система momondo склала рейтинг найкращих країн для воркейшну на основі часових поясів, щоб допомогти українцям знайти ідеальне місце для віддаленої роботи та дозвілля з урахуванням робочого часу в Україні.
Цей рейтинг - це фактично путівник для тих, хто хоче влаштувати тимчасовий або довгостроковий офіс поза домом. Для складання рейтингу momondo проаналізував 111 країн на основі 22 факторів у шести різних категоріях: подорожі, ціни, здоров'я та безпека, віддалена робота, розваги та погода.
Найкращою країною для віддаленої роботи у світі була визнана Португалія. Вона отримала високі результати у всіх категоріях, включаючи прекрасний клімат, чудову погоду, велику кількість місць для відпочинку, низький рівень злочинності та відносно низьку вартість життя.
Португалія також пропонує візу для цифрових кочівників* - імміграційний інструмент, який гарантує власнику право проживати у певній країні протягом тривалого періоду, як правило, не підпадаючи під податкове законодавство відповідної країни.
А ще автори рейтингу відзначили політичну стабільність у країні, а також той факт, що багато місцевих жителів мають високий рівень володіння англійською мовою, що приваблює експатів.
До цих плюсів додам від себе відсутність виснажливої спеки влітку і дуже м'яку зиму. А ще океан, величезна кількість екологічно чистих пляжів, відмінна кухня і життя без стресу, що культивується місцевими жителями.
"Спокій тільки спокій!" - це цілком могло б стати їхнім девізом.
Іспанія, яка розташувалася на другому місці топа, має унікальну сукупність факторів, що роблять її особливо привабливою для цифрових кочівників з усього світу. Країна може похвалитися вражаючою кількістю коворкінгів та швидким інтернетом. Фрілансерам доступна віза, яка дає можливість жити та працювати віддалено з Іспанії протягом одного року.
Також тут приємні погодні умови, мало аварій на дорогах, бурхливе нічне життя та комфортне середовище для ЛГБТ-спільноти.
Важливим фактором, що помістив Іспанію на другий рядок рейтингу, стала велика кількість кафе та ресторанів на будь-який смак та гаманець. Величезну різноманітність страв в іспанському громадському харчуванні експерти пояснюють значними географічними та кліматичними відмінностями між узбережжям та внутрішніми областями Піренейського півострова, а також між північчю та півднем. Через це відрізняються не тільки продукти, що використовуються, але і способи їх приготування.
Багато хто не готовий розглядати Румунію як відповідну країну для життя і роботи, і, як виявилося, марно. У рейтингу momondo ця країна взяла "бронзу". Почесне третє місце Румунії вдалося зайняти насамперед завдяки дуже привабливим споживчим цінам: тут одні з найдешевших продуктів не лише у Європі, а й у світі.
Румунія загалом дуже хороша для бюджетних подорожей. Тут дешевий прокат автомобілів, низька середня вартість проживання в готелях, дешева довгострокова оренда квартир. А цифровим кочівникам припаде до душі швидкий інтернет та можливості для соціалізації завдяки тому, що багато місцевих володіють англійською.
Ще один істотний фактор, який говорить на користь вибору цієї країни для роботи, - віза для фрілансерів, яку місцева влада планує запровадити найближчими місяцями.
Маврикій став найкомфортнішою країною для віддаленої роботи та подорожей на Близькому Сході та в Африці. Країна отримала найвищий бал у регіоні завдяки високій швидкості інтернету та безкоштовній візі для цифрових кочівників.
Укладачі рейтингу зазначають, що Маврикій – безпечна, політично стабільна країна з гарною екологією та невеликою кількістю автомобільних аварій. До того ж тут м'який клімат та цілком прийнятний рівень цін.
Замикає п'ятірку країн для кращого життя та роботи Японія, яка має, на думку авторів рейтингу, взагалі дуже міцні позиції серед країн Азіатсько-Тихоокеанського регіону.
Тут найвища швидкість інтернету серед усіх країн, включених у дослідження.
Також Японія знаходиться на третьому рядку регіонального рейтингу в категорії «Здоров'я та безпека». Тут стабільна політична ситуація, чисте повітря та дуже низька кількість дорожньо-транспортних пригод.
До всього вищесказаного додайте багату культурну спадщину країни та широкий вибір розваг, що не дасть мандрівникам занудьгувати у вільний час.
Мальта посіла 6-е місце у світовому індексі, а серед суто європейських напрямків - 4-й рядок топу. У великій глобальній конкуренції вона випередила Коста-Ріку, Панаму, Чехію, Німеччину та багато інших країн.
Мальта добре зарекомендувала себе у категорії «Умови для віддаленої роботи», оскільки може похвалитися одним із найвищих показників за кількістю коворкінг-просторів, високим рівнем володіння англійською мовою серед місцевого населення та наявністю візи для фрілансерів.
Крім того, мандрівникам буде зручно та доступно досліджувати острів на машині, оскільки середні ціни на прокат автомобілів тут одні з найнижчих у світі.
Коста-Ріка обійшла всі країни Північної та Центральної Америки у рейтингу найкращих напрямків для віддаленої роботи. Вона стала першою серед інших країн регіону у категорії «Дозвілля» та другою у категорії «Здоров'я та безпека».
Автори рейтингу запевняють: Коста-Ріка відрізняється високою політичною стабільністю та толерантністю суспільства. Тут також є візи для цифрових кочівників, а рівень цін на продукти та послуги загалом досить низький.
PS Можливо, цей рейтинг допоможе деяким читачам, які були впевнені, що воркейшн – це не для них, переглянути свої позиції та переконання. Важливий момент: перед тим, як планувати подорож, обов'язково ознайомтеся з останніми обмеженнями на подорожі в місці призначення.
*Цифрові кочівники – соціальна категорія людей, яка використовує цифрові телекомунікаційні технології для виконання своїх професійних обов'язків, що дозволяє їм вести мобільний спосіб життя без відриву від роботи.
ДОВІДКА
momondo.ua - це міжнародна пошукова система, що порівнює пропозиції на авіаквитки, готелі та інші туристичні послуги. Головний офіс momondo розташований у Копенгагені, а сам сервіс працює у 30 країнах світу.