21 листопада
Завантажити ще

Ризики продажів онлайн: як не залишитись і без товару, і без грошей

Ризики продажів онлайн: як не залишитись і без товару, і без грошей
Фото: Фотомікс від Pixabay

Якщо років десять тому інтернет-торгівля викликала у наших співгромадян побожний жах, то зараз купити-продати, клацнувши кілька разів мишкою, – нам раз плюнути. В інтернеті продають дитячі комбінезони, комп'ютери, автомобілі, квартири та навіть бізнес-центри.

Як підрахували популярні інтернет-майданчики для онлайн-продажів, минулого року найпопулярнішими запитами «купити-продати в інтернеті» були айфони, "Нінтендо", "Плейстейшн", а також дивани та куртки. І чомусь ще трактори.

Ми із задоволенням продаємо за дрібний прайс  туфлі. які перестали подобатися, але ще міцні та акуратно ношені, брючки, з яких виросло наше немовля, коляски, велосипеди, телефони, скатертини, сервізи та килими. Іноді, злегка соромлячись, виставляємо на продаж дивні новорічні подарунки – светри з оленями, невикористані феєрверки (від гріха подалі), безглузді шапки з величезними помпонами… Із задоволенням торгуємося за автомобіль і доглядаємо нові квартирки.

Загалом, зрозуміло, що ми освоїли цей вид торгівлі та від душі вдосконалюємось у ньому. Проте разом із нами вдосконалюються і шахраї, які постійно думають, як би видурити в довірливих українців гроші, нічого не даючи натомість. Схем "розводів" безліч, але в цілому вони зводяться до одного: переведення грошей з картки довірливого клієнта на карту шахрая.

Ми, українці, вважаємо за краще користуватися перевіреними «дошками оголошень» в інтернеті і з побоюванням ставимося до тих, хто недавно з'явився. І це правильно – вони вимагають особливої настороженості, бо можуть виявитися «одноденками». Зберуть гроші та відчалять у невідомому напрямку.

У рейтингу улюблених сайтів для оголошень (у тому числі й купівлі-продажу) українці назвали OLX, «Безкоштовно», Shafa, «Оголоша» та інші. Потрапити в обійми нечистих на руку ділків можна скрізь, портали оголошень активно намагаються захистити своїх користувачів від махінацій. Яких стає дедалі більше.

Схема шахрайства №1: «Поговоримо у вайбері?»

Маріупольчанка Дар'я Соломіна виставила оголошення про продаж дитячого взуття – куплені у фірмовому магазині в Німеччині черевики стали малі синові.

- Не минуло й години, як я виставила фотографії черевиків на порталі оголошень і вказала свій номер для зв'язку, як мені написала в вайбер жінка з мого міста. Мовляв, хочу купити, ціна влаштовує… Я надіслала їй реквізити карти, і тут – опля! - дамочка попросила мене вказати cvv-код моєї банківської картки - мовляв, це нові правила порталу оголошень. Тут у мене з очей спала завіса: по-перше, який cvv, його заборонено розголошувати, до того ж на угоді продажу він не потрібен. По-друге, жодний портал не порушуватиме закон такими «новими правилами». По-третє, спілкування покупців та продавців завжди відбувається у спеціальних додатках самих порталів, а не у вайбері, телеграмі, фейсбуці… О, здається, мене хочуть кинути на гроші! До побачення, дамочка, угода закрита.

Черевики сина я продала того ж дня адекватній жінці, з якою ми домовлялися безпосередньо на сайті, і їй вистачило для переказу грошей лише номеру моєї картки.

Висновок: спілкування продавців та покупців має відбуватися лише у вбудованих чатах майданчика оголошень. Так залишаться свідчення та докази, якщо раптом розпочнеться обман. Зі зовнішніх месенджерів інформацію легко видалити.

Схема шахрайства №2: «А я гроші вже переказав»

Киянка Марія Кисленко має свою історію. На продаж вона виставила диван – вирішили з чоловіком оновити гарнітур у вітальні. Диванчик старенький, але добротний, вичищений і вимитий виставили за суто символічною ціною.

- У нас була одна умова: самовивіз. Оплачуєте, приїжджаєте за диваном та відвозите. Ціна була просто смішна, ми й не думали, що через такі невеликі гроші можна розгорнути цілу схему обману, - розповідає Марія. - Нам зателефонував молодик, сказав, що диван йому потрібен у квартиру, яку він здає. Уточнив за розмірами, за кольором, станом – все було нормально. Взяв номер карти, сказав, що зараз перекине гроші і за годину під'їде. Ми зраділи, що так швидко!

Буквально за п'ять хвилин дзвінок – «Я вам переказав гроші, їду». А у нас жодних повідомлень із банку, жодних смс про надходження коштів на картку. Зателефонували до банку – ні, кажуть, жодних транзакцій не було. Тут уже й покупець під'їхав, почав нас квапити, і сказав, що гроші можуть йти між рахунками до трьох робочих днів. Ми розгубилися, а він тисне на нас, мовляв, треба швидше вантажити диван.

Показав у телефоні якесь смс про списання грошей з рахунку, але ми не зрозуміли: що за гроші, чиї рахунки, чиї карти?.. Він навіть когось набрав, дав нам слухавку, там підтвердили, мовляв, була операція з переказу грошей, але три робочі дні і таке інше. Я вже було повірила, готова була віддати цей диван, а чоловік закусив вудила і сказав, що ніяких диванів, доки грошей не буде. Чоловік посварився на нас і поїхав. Ми потім ще кілька днів до банку дзвонили. Немає там ніякого «відділу моніторингу транзакцій» і самих транзакцій на нашу карту теж не було. Диван ми сусідам віддали, якраз на дачу.

Висновок: гроші з карти на карту приходять практично миттєво (звичайно, якщо йдеться не про багатомільйонні суми), так що фраза «я вам переказав, але треба почекати, а мені терміново їхати» - це пастка для наших жалісливих громадян, які погоджуються увійти у становище і залишаються без своїх речей, і без грошей.

Схема шахрайства № 3: «Пройдіть за посиланням – підтвердіть оплату»

- О, це було незабутньо! - Згадує одесит Григорій Функлер. – Це був мій перший досвід продажу на сайті оголошень. Мені друзі привезли з-за кордону чудову альпіністську куртку. Але я трохи погладшав за зиму і банально в неї не вліз. Прикро було жахливо! Але на куртці залишався цінник, тобто підтверджувалося, що вона нова і надягалася лише один раз. Я виставив її на вебсайті.

Куртка специфічна, для професіоналів, недешева, тож чекав я довго. Але зателефонували, запитали, поторгувалися, я навіть трішки скинув ціну – і начебто вдарили по руках. Все б нічого, але...

Покупець повідомив, що вже переказав мені гроші на рахунок, і попросив мене підтвердити оплату. Для цього треба пройти за посиланням, яке він мені скинув, ввести туди дані картки, її номер, термін дії та код – і начебто я підтверджую чесність цього покупця.

Але хлопці не врахували, що мені 32 роки, я працюю в IT-сфері та подібні схеми виманювання грошей знаю чудово. Я косив під дурня, повідомляючи, що ввів номер карти та тризначний код, а мій співрозмовник нервував, бо йому на карту мої гроші не приходили. У результаті мені набридло витрачати час, я сказав, що обманювати людей недобре - і вислухав у відповідь порцію матюків за те, що, бачите, це я даремно витратив час «покупця».

Висновок: за жодними посиланнями переходити нікуди не треба! Зараз на дошках оголошень в інтернеті є навіть опції для оплати, тому навіть у банкінг можна не заглядати. Якщо дуже хочеться пройтися - перевіряйте адресний рядок і тим більше не вбивайте абикуди свої банківські реквізити.

Схема шахрайства №4: «Предоплату, будь ласка»

Це один із найпоширеніших видів шахрайства. Продавці просять перевести їм передоплату на банківську картку (а краще – повну оплату) та чекати на посилку з товаром. На жаль, чекають не всі.

- Дуже прикро нас «кинули» на дитячих іграшках. Набір із ляльок ціною 500 гривень для доньки. Ми перевели ці гроші - і на цьому спілкування закінчилося, оголошення про продаж іграшок видалено, автор зник із сайту. Може, перереєструвався під новим ім'ям... Ми написали на підтримку порталу оголошень, нам обіцяли, що розберуться, але, мабуть, поки що руки не дійшли, - розповідає мешканець Києва Олександр Гулик. – Я чув, люди потрапляли і на більші суми, на тисячі та десятки тисяч гривень. Отже, ми видихнули, що всього 500 – і вже заспокоїлися.

Із цієї ж схеми виростає ще одна – «Підтвердіть броню товару». Грошима, зрозуміло. Мовляв, черга стоїть уже до обрію, але вам, шановний покупець, ми готові забронювати наш товар лише за 300-400 гривень. Потім скажемо, куди приїжджати та забирати. Чи варто говорити, що після переказу броні оголошення зникає разом із продавцями?

- У мене було щось схоже, тільки звучало трохи інакше. «Підтвердіть, що ви гарантовано купите у мене цю річ (а йшлося про мобільний телефон). Раптом ви передумаєте, а я людям відмовлятиму і не зможу продати товар». Я говорю: «А як підтвердити?» - «Ну переведіть мені зараз терміново 200-300 гривень, це буде вашою гарантією покупки. Увечері залишок суми – і я тоді зранку відправлю телефон доставкою». Я подумала і кажу: «Не подобається мені ця схема, якісь гарантії, ще й виражені в грошах…» Продавець щось мені пояснювала, але я вже не слухала. Скільки разів купувала-продавала на цих сайтах ніколи нічого подібного не було. Так, звичайно, прямо черги стоять за їхніми мобільними телефонами! – усміхається мешканка столиці Олена Литовченко.

Висновок: якщо продавці наполягають на передоплаті, броні, гарантії - це 99% шахраї. Тримайтеся від них подалі!

Схема шахрайства № 5: "Сайт, та не той"

Дуже часто постраждалі від рук шахраїв звинувачують себе в неуважності та безладності. Стверджують, що їх буквально зачаровують впевнені голоси «продавців» та «покупців», які вміло пояснюють, чому їм треба терміново отримати товар і де затрималися переведені ними гроші.

- Мені здавалося, що я вже розумна, адже кілька разів продавала на інтернет-майданчиках всяку дрібницю, отже, досвід є. Вирішила продати дзеркало – величезне, у рамі, у класичному інтер'єрі виглядає просто супер, а у нашому «хрущовському» мінімалізмі – не дуже, - каже мешканка Вінниці Альона. – Мені написала у чаті цього сайту панночка, яка захотіла купити дзеркало. Взяла реквізити картки. Я попросила її скинути мені скан чека оплати. Вона сказала: "Звичайно" - і скинула. Але не у вбудований чат майданчика-оголошень, а в мій телеграм, який був прив'язаний до номера мобільного телефону. Якось я не звернула на це уваги, а покупець попросила підтвердити на сайті оплату. Мовляв, їй треба задля позитивного рейтингу. І кинула мені туди ж у телеграмі посилання, мовляв, щоб не шукати на самому сайті – ось одразу вихід на сторінку. Я впевнено пішла за посиланням, там попросили ввести номер картки, щоб система точно підтвердила, що було здійснено оплату. Все здавалося мені логічним: і введення номера картки, і терміну її дії та – тадам! - cvv-номеру... Але ж у мене скан чека про оплату!

А потім пискнула смс із банку. Я думала, це прийшли гроші. Нічого подібного – це знялися гроші, що в розмірі сильно перевищують вартість дзеркала. Своїми руками я віддала невідомій тітці 5000 гривень. Та й чек при детальному розгляді виявився просто підробкою з фотошопу.

Висновок: переходи на сторонні сайти, навіть якщо вони дуже схожі на реально існуючі, загрожують несанкціонованим зняттям грошей. Уважно подивіться: відмінність хоча б в одній літері або цифрі від назви реального сайту – це не друкарська помилка веб-дизайнера, а цифрова пастка для найбільш наївних і довірливих.

ВАЖЛИВО

Основні правила інтернет-торгівлі

- Дані банківської картки, особливо тризначний cvv-код на звороті, необхідні лише для операції купівлі. Якщо ви продаєте – від вас потрібен лише номер та ПІБ.

- Післяплати – це дуже добре. Краще, ніж надсилання грошей з картки у невідомість. Втім, більшість продавців та покупців на сайтах – зазвичай нормальні чесні люди.

- Якщо вас починають квапити продавці або покупці (відправити, сплатити якнайшвидше) - видихайте, зупиняйтеся. Поспіхом нічого робити не треба.

- Жодної передоплати! Ні гривні. Або нормально, або ніяк. Жодної броні! Просто знайдіть іншого продавця. По-справжньому ексклюзивні речі продаються на аукціонах у Лондоні за мільйони, а не в інтернеті за 100 гривень.

- Підключіть нарешті послугу смс-інформування із вашого банку. Ви точно знатимете, прийшли вам гроші чи ні. Багато банків дублюють свої смс в інших месенджерах, наприклад, у вайбері, так що не пропустите.

- Про шахраїв повідомляйте відразу: на портал оголошень та в кіберполіцію. Якщо не хочете «витрачати час, все одно їх не знайдуть» - будьте готові до того, що вас обдурять ще раз. І можливо – вже знайомі вам особи.

 

Новини по темі: Шахраї Интернет