Завантажити ще

Епідеміолог: З вірусом грипу Cambodiа ми не стикалися – можуть бути сюрпризи

Епідеміолог: З вірусом грипу Cambodiа ми не стикалися – можуть бути сюрпризи
Фото: Alexandr Litovchenko із сайту Pixabay

Зміст

До середини зими прогнози вчених щодо можливості складного епідемічного сезону через грип не виправдалися. За даними Центру громадського здоров'я, показники захворюваності на ГРВІ та грип поки що майже на 40% нижчі від епідемічного порога і на 7% менші за минулорічні, а випадки грипу нечисленні. І це все добрі новини.

Від нового штаму у нас імунітету ще немає

Погані новини в тому, що за останній тиждень кількість хворих на респіраторні вірусні інфекції різко збільшилася. У середньому по регіонах приблизно на 30-40%, і у загальній структурі майже половина хворих – це діти. За статистикою обласних Центрів контролю та профілактики хвороб МОЗ, госпіталізації маленьких пацієнтів у регіонах «підскочили» на 50-80%.

Епідеміолог Олена Кузьменко. Фото: most-dnepr.info

Епідеміолог Олена Кузьменко. Фото: most-dnepr.info

– Епідемічного порогу ми ще не досягли, але темпи зростання за останній тиждень досить значні, – підтверджує епідеміолог Олена Кузьменко. - Особливо це помітно за зростанням захворюваності серед дітей, які з 10 січня повернулися до шкіл після канікул. Але через ковід все, як і раніше, непередбачувано, і говорити зараз про можливість і терміни епідемії грипу важко.

До речі, сюрпризи можуть бути від новачків. Серед чотирьох штамів грипу, анонсованих ВООЗ у цьому епідсезоні – Victoria, Cambodia, Washington та Phuket, – невідомо, чого чекати від Cambodia. За словами епідеміолога, він – свіжий, 2020 року, на території України ніколи раніше не циркулював.

І якщо популяційний імунітет проти «старих» штамів ми маємо, то проти Cambodia ми беззахисні, тому потрібно вакцинуватися. Тим більше, що ситуація посилюється і новим зростанням захворюваності на COVID-19, і швидкою зустріччю з «Омікроном», і нерозумінням, як «вистрілить» грип.

І якщо за порятунок потопаючих надійніше відповідати самим потопаючим, програма-мінімум – вакцинація від ковіда та грипу+посилення захисних заходів. Тих самих, про які в Україні безпечно майже забули: маски, антисептики, дистанція, провітрювання, дотримання правила «захворів – сиди вдома». І дітей це особливо стосується, адже вони є активними рознощиками не тільки ковіда, а й грипу, який для них самих набагато небезпечніший за будь-який коронавірус.

Чим заражаємось, крім грипу?

Група гострих респіраторних вірусних інфекцій, які мають різних збудників, є досить великою. Взимку це аденовіруси, риновіруси, бокавіруси, віруси парагрипу. За даними Центру громадського здоров'я МОЗ, якщо порівнювати з першою половиною січня 2021 року, кількість позитивних випадків, пов'язаних із ними, нині більша за майже 8%.

Крім того, у 2022 році вже зафіксовано понад 300 випадків тяжкої гострої респіраторної інфекції, яка особливо небезпечна для дітей віком до 5 років.

У чому схожість із COVID-19 та відмінності від нього?

І грип, і ковід є респіраторними захворюваннями, які поширюються подібним чином від людини до людини, можуть протікати у тяжкій формі та призводити до смерті. Здатні протікати безсимптомно і широко поширюватися ще до появи виражених симптомів.

Групи ризику для обох захворювань теж багато в чому однакові: це люди старше 60 років, пацієнти з хронічними захворюваннями будь-якого віку (найнебезпечніші при цьому хвороби органів дихання, нирок, печінки, серцево-судинні та неврологічні порушення, ендокринні патології), люди з пригніченою імунною системою, вагітні та породіллі. І, звичайно, професійні групи ризику - медпрацівники, продавці, водії громадського транспорту, педагоги, всі. хто працює у багатолюдних місцях.

Ще один важливий аспект подібності COVID-19 та грипу - у схожості  симптомів, тому такі зручні для діагностики експрес-тести на грип, хоча в Україні вони використовуються не надто активно. При обох захворюваннях можуть спостерігатися: підвищення температури, озноб, лихоманка, слабкість, почуття втоми, кашель, головний і м'язовий біль, задишка та утруднене дихання, діарея, блювання, нежить та закладеність носа, біль у горлі, втрата смаку та нюху.

При цьому, на відміну від грипу, діагноз при ковіді ставиться тільки за результатами тестування. Коронавірус може викликати більш серйозні, великі та тривалі наслідки. Він швидше розповсюджується і довше триває, хворий довше може бути небезпечним для оточуючих.

Яких запобіжних заходів дотримуватися?

Подібність до ковіда проявляється і в способах недопущення грипу. Насамперед це вакцинація та всілякі медико-санітарні заходи:

 • триматися подалі від людей, як мінімум - дотримуватися дистанції півтора метра;
 • намагатися уникати закритого та погано вентильованого простору;
 • носити маску;
 • не торкатися обличчя, особливо носа і очей;
 • регулярно обробляти руки антисептиком, частіше мити їх із милом;
 • частіше провітрювати приміщення - і вдома, і на роботі;
 • при кашлі або чханні прикривати ніс і рот серветкою або робити це в зігнутий лікоть;
 • протирати та дезінфікувати поверхні та предмети загального користування.

Чи не пізно вакцинуватись?

За словами Олени Кузьменко, щеплюватися від грипу можна протягом всього епідсезону, але треба враховувати, що для вироблення антитіл потрібно 14 днів. Тому, наприклад, якщо ви зібралися в країну, де грип вже активно циркулює, щеплення потрібно робити заздалегідь. Щодо протяжності епідсезону грипу та ГРВІ, в Україні він триває з 40-го тижня 2021 року до 20-го тижня 2022 року.

Так що ті, хто ще роздумує, саме час зробити щеплення від грипу: в умовах нової хвилі, що вже стартувала, і особливостей «Омікрону» краще не ризикувати. Адже якщо піде таке навантаження на медсистему, яке спостерігається в Британії, США, Данії, буде не до хворих на грип.

Важливо пам'ятати, що вакцина має бути актуальною для цього сезону. Її вірусний склад щороку оновлюється залежно від циркулюючих штамів. І в епідсезоні 2021/22 вона захищатиме від чотирьох варіантів вірусу

, - попереджає епідеміолог 

Ефективне щеплення протягом року, тому якщо ви прищепилися в жовтні, а спалах трапився в березні, вам не загрожує ні тяжкий перебіг хвороби, ні її негативні наслідки.

Кому щепитися від грипу в першу чергу?

Усім, хто входить до групи ризику, а це люди похилого віку, вагітні, пацієнти з діабетом, астмою, серцево-судинними хворобами, патологіями органів дихання, маленькі діти та дорослі, які доглядають за немовлятами - чи то батьки, чи то співробітники дитячих будинків та стаціонарів.

Щеплення робиться дітям з 6-місячного віку, але новонароджені до пів року ризикують отримати серйозні ускладнення після грипу. Тому так важливо, щоб дорослі довкола них були вакциновані.

Крім того, зробити щеплення повинні:

 • жінки, які планують вагітність;
 • пацієнти з ВІЛ та онкологією;
 • люди, які страждають на ожиріння, неврологічними захворюваннями, спадковими метаболічними розладами,
 • люди, що мають в анамнезі інсульти, розумову відсталість, ДЦП, епілепсію.

Як довго інфікований грипом небезпечний для оточуючих?

Навіть при легкій формі хворий не повинен контактувати з іншими людьми, доки виявляються хоч якісь симптоми. У середньому це 7-10 днів. У дітей та людей з пригніченим імунітетом «заразність» може тривати довше.

Крім того, людина може бути заразна і за 1-2 дні до появи симптомів, але тут, на жаль, не вгадаєш.

Чи можна захворіти, якщо перемерз?

При зараженні і грипом, і ГРВІ головне – контакт із інфікованою людиною. Якщо його не було, захворіти не вдасться. При ослабленій імунній системі може статися застуда, але не більше.

Чим не потрібно лікуватись?

Насамперед не призначати самостійно ні собі, ні рідним противірусні і тим більше антибіотики. Дітям, вагітним, літнім та при ослабленому імунітеті побічні ефекти такої самодіяльності небезпечні подвійно. До того ж, це втрата дорогоцінного часу. У МОЗ наполягають: антибіотики, імуномодулятори, препарати інтерферонів не рекомендуються для лікування дітей. Ефективність вітамінів, антигістамінних та рослинних препаратів не доведена. Різні сиропи від кашлю та комбіновані ліки від застуди взагалі протипоказані дітям молодшого віку.

Щодо всенародної любові до антибіотиків, вони повинні призначатися, і відбувається це лише у разі виникнення бактеріальної інфекції як ускладнення на тлі грипу.

Коли збити температуру?

Дорослим рекомендується робити це при показниках 38. 5, дітям - при 38 градусах. Для цього слід використовувати парацетамол (не більше 4000 мг на добу для дорослих) або ібупрофен (не більше 12 000 мг на добу для дорослих). Дітям до 2 років: ректальні супозиторії на основі обох препаратів (до 30 мг/кг на добу); з двох років – таблетки, сиропи або суспензії (до 30 мг/кг на добу).

Не рекомендується збивати температуру за допомогою ацетилсаліцилової кислоти, це може спричинити печінкову недостатність та енцефалопатію.

Якщо температура нижча за критичні показники, краще застосовувати фізичні способи охолодження: вологе обтирання, багато пити.