Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
5 травня
Завантажити ще

Настає важка зима. На нас чекає «коктейль» із п'ятої хвилі коронавірусу та нової епідемії.

Настає важка зима. На нас чекає «коктейль» із п'ятої хвилі коронавірусу та нової епідемії.
Фото: Енгін Акюрт з сайту Pixabay

До пандемії коронавірусу може приєднатися епідемія складного грипу. "Насувається п'ята хвиля Covid-19. Як вона поєднуватиметься з грипом? 18 місяців пандемії та заборон не пройшли безслідно для нашої імунної системи", - ставить питання професор медицини з Університету Східної Англії Пол Хантер у виданні Slate.fr.

Covid знизив природний імунітет до грипу

За його даними, минулої зими захворюваність на грип як у південній, так і в північній півкулях швидко знизилася і практично зникла незабаром після початку пандемії. Заходи фізичного дистанціювання, які використовуються для нерозповсюдження Covid, виявилися навіть більш ефективними у стримуванні грипу. Але це, у свою чергу, означає, що людству потрібно готуватися до того, що цього року грип буде особливо важким.

"У якомусь сенсі імунні відповіді на Covid і грип схожі. Зараження або відносно недавня вакцинація забезпечують хороший захист від подальшого зараження, але такий захист має тенденцію швидко сходити нанівець. З іншого боку, ранні повторні зараження зазвичай протікають безсимптомно або відносно легкої Але чим більше часу проходить між придбанням імунітету і повторним зараженням, тим більш серйозним ризикує стати наступне зараження", - пояснює експерт.

За словами професора Хантера, з початку 2020 року через низку локдаунів, обмежень на поїздки та роботи з дому люди жили ізольовано. Тому слід побоюватися, що заходи з контролю над Covid, які вживаються протягом 18 місяців, істотно знизили експозицію (захист, - ред.) населення до вірусів грипу, і у людей впав природний імунітет.

«А отже, коли грип повернеться, він може вразити більше людей і спричинити серйозніші захворювання, ніж у звичайний сезон. Те саме, ймовірно, буде справедливо і для інших респіраторних вірусів. Фактично це вже так і є: останнім часом у Великій Британії з'явилися численні повідомлення про особливо тяжкі простудні захворювання", - прогнозує Хантер.

Грип мутує швидше, ніж з'являється вакцина від нього

Крім того, він попереджає про загрозу появи нових мутацій грипу, для кожної з яких потрібна своя вакцина. Незважаючи на те, що зараз вже є ефективні вакцини проти грипу, які знижують ризик зараження та тяжкої хвороби, вони не настільки ефективні, як більшість сучасних вакцин проти Covid. До того ж їхня ефективність варіюється з року в рік. Віруси грипу мутують швидше, тому зрештою циркулюють кілька штамів, і вони змінюються щороку. "Якщо домінантний штам зимового вірусу не був включений при розробці нової вакцини, то її ефективність виявиться нижчою", - пояснює Хантер.

На його думку, специфіка зими, що насувається, буде такою: оскільки за останні 18 місяців було трохи випадків грипу, передбачити, які штами будуть домінантними цієї зими, стало важче ніж зазвичай. Таким чином, крім того, що ми самі через слабкий імунний захист виявляємося потенційно сприйнятливішими до грипу, існує більш високий ризик отримати менш ефективну вакцину.

Суспільство має погодитися на вакцинацію

Цієї зими збільшується ймовірність й іншої небезпеки – коінфекції, тобто одночасного зараження двома вірусами – ковіда та, наприклад, грипу. Коронавірус можна заразитися одночасно з іншою інфекцією - бактеріальною, грибковою або вірусною. Дослідження, в якому вивчалися пацієнти, які були госпіталізовані з приводу Covid, показало, що 19% з них також були носіями іншої інфекції. Виявлено, що пацієнти з коінфекцією помирають частіше, повідомляє видання Slate.fr.

"На початку пандемії, коли грип ще циркулював, британські вчені змогли порівняти результати людей, уражених лише Covid та одночасно інфікованих вірусами грипу та Covid. Люди з коінфекцією приблизно вдвічі частіше потрапляли в реанімацію, потребували вентиляції легень і вмирали, ніж ті, у кого був лише Covid", - каже професор Хантер.

Тому він пропонує поставитися найсерйознішим чином до вакцинації від грипу. "Через пряму загрозу, яку представляє грип, і збільшений тиск, який він чинитиме на санітарні служби, які, ймовірно, все ще зазнають труднощів у боротьбі з Covid, подвійно важливо, щоб громадськість погодилася на щеплення від грипу та на ревакцинацію від Covid, якщо їм запропонують цієї осені", - резюмує Пол Хантер.