Array ( [0] => 2829 [1] => 2836 [2] => 2850 [3] => 2860 [4] => 2871 [5] => 2883 [6] => 2890 [7] => 2898 [8] => 2921 ) 1
0
28 березня
Завантажити ще

Хрещення-2022: купаємось в ополонці правильно

Хрещення-2022: купаємось в ополонці правильно
Фото: Архів "КП"

Важко пояснити, чому свято Водохреща та купання в крижаній ополонці настільки взаємопов'язані, адже за церковними канонами достатньо набрати освяченої води для дому, а пірнати з головою у холодну воду ніхто не вимагає. Але традиція прижилася, і 19 січня тисячі співгромадян пірнуть у йордань із вірою в очищення тіла та душі.

Не всі готові купатися в ополонці взимку. Але якщо є бажання, тоді не зайвим буде знати правила купання в день Хрещення, щоб свято залишилося світлим, а не затьмарилося лихом.

1. Чи корисне купання у крижаній воді?

Більше так, ніж ні, але якщо робити все правильно. Звичайно, це стрес для організму, особливо для незагартованого. У моржів процес проходить легше, а ті, хто раз на рік пірнає в ополонку, можуть потім довго позбавлятися наслідків переохолодження. Тому наголошуємо – треба робити все правильно.

Якщо дотримуватися рекомендацій, стрес буде позитивним: організм моментально мобілізується під впливом низьких температур, йдуть запалення, болі, набряки, спазми. Після занурення та зринення з крижаної води температура тіла може на мить підскочити до 40 градусів, а за такої температури гинуть віруси, мікроби, хворі клітини.

Досвідчені пориначі стверджують, що занурення в дуже холодну воду з головою позитивно впливає і на мозок, який дає команду на лікування організму.

2. Кому не можна купатися в ополонці

Найголовніше – не можна пірнати у стані алкогольного сп'яніння! Будь людина здоровіша за всіх, але розслаблений «міцний» організм може дати збій у будь-який момент, і стресова ситуація буде згубною.

Також протипоказано зимове купання тим, хто має гострі або хронічні захворювання:

- носоглотки, придаткових порожнин носа, отити;
- серцево-судинної системи (вроджений або набутий порок клапанів серця, ішемічна хвороба, напади стенокардії; перенесений інфаркт міокарда, кардіосклероз, гіпертонічна хвороба ІІ та ІІІ стадій);
- епілепсія, наслідки тяжких травм черепа; склероз судин головного мозку, енцефаліт, неврит тощо;
- цукровий діабет, тиреотоксикоз;
- глаукома, кон'юнктивіт;
- туберкульоз легень, запалення легень, бронхіальна астма, екзема;
- нефрит, цистит, запалення придатків, запалення передміхурової залози;
- виразкова хвороба шлунка, ентероколіт, холецистит, гепатит;
- Шкірно-венеричні захворювання.

3. Як підготуватися до хрещенських купань

Насамперед – духовно. Не варто ставитися до занурення в ополонку, як до спорту чи пірнати «на слабо». Якщо вам заманеться виграти спір, це можна зробити будь-якого іншого дня. Хрещенські купання – це про інше…

Обов'язково потрібно підготуватись і фізично. За дві-три години до хрещенського купання добре поїжте - опинившись у крижаній воді, організм витрачає гігантську кількість енергії на зігрівання.

Підготуйте все необхідне: рушник та махровий халат, комплект сухого одягу; плавки або купальник, тапочки, гумову шапочку.

Біля ополонки варто зробити легку розминку, розігріти тіло, можна навіть трохи побігати.

4. Як правильно купатися, щоб не захворіти

Кілька метрів до ополонки краще не бігти босоніж, а підійти у зручному та неслизькому взутті, яке можна легко зняти і так само легко швидко надіти на мокрі ноги. Можна для цього використовувати вовняні шкарпетки, коралові тапочки. Бігти або йти підстрибом не треба - поруч із ополонкою дуже слизько, можна влетіти в Йордань вперед головою, галасливо і з бризками, а це злегка вибивається з канви свята. Та й занурення голови до того, як у воду опуститься тіло, може призвести до шоку від холоду.

Можна занурюватися, тримаючись за край ополонки, або заходити у воду по драбинці. Драбинка повинна бути стійкою, добре закріпленою. Поруч обов'язково має бути мотузка з вузлами – для підстраховки, щоб купальник міг вийти з води та з її допомогою.

Плескатися, бризкатися і пирхати не треба - порушите урочистість моменту і для себе, і для інших. Пориньте по шию, голову поки тримайте над поверхнею води. Як тільки прискорене серцебиття, викликане контактом з дуже холодною водою, припиниться і тіло пристосується до холоду, можна акуратно і швидко зануритися з головою.

Занурюйтеся строго вертикально і стежте, щоб вас не зрушило у бік кромки льоду – при виринанні можна вдаритися головою об лід. Очі бажано не заплющувати.

Перебувати в ополонці можна не більше однієї хвилини, а новачкам взагалі вистачить 20-30 секунд - потім настає загальне переохолодження організму.

5. Як зігрітися після хрещенського купання

Багато людей, особливо ті, які вперше поринули в хрещенську йордань, після купання зазнають справжнього нападу ейфорії, сплеску енергії. Хтось називає це поблажливістю божої благодаті, а вчені пояснюють цей стан результатом безлічі хімічних реакцій в організмі через різке охолодження.

Тому крутитися веселим дельфіном у ополонці не треба, занурилися один чи три рази – виходьте. Обережно, не беріться мокрими руками за поручні сходів. Швидше за все вам допомагатимуть вибратися з води – не відмовляйтеся. На березі негайно розтирайте тіло махровим рушником і надягайте сухий одяг.

Щоб уникнути переохолодження організму і не «вбити» імунітет, випийте гарячого чаю, узвару, гарячого бульйону – але в жодному разі не алкоголю, інакше серце та судини вам цього не пробачать.