8 червня
Завантажити ще

Чи купатися в ополонці на Водохреще: користь та шкода

Чи купатися в ополонці на Водохреще: користь та шкода

Зміст

Хрещення є одним з найважливіших обрядів для православних християн і нагадує про хрещення Ісуса у водах Йордану. Щорічно віруючі відзначають це свято 19 січня і цього дня традиційно занурюються у ополонку.

Кому корисне купання на Водохреще

Хрещенські купання загартовують організм. А про те, наскільки це корисно для організму, ми знаємо з самого дитинства. Організм отримує в такий спосіб "щеплення" від стресу. І він не так болісно реагує на перепади температур у майбутньому.

Загартовані люди хворіють на ГРЗ та грип набагато рідше. При загартовуванні імунітет підвищується. А також проходять не дуже серйозні, але хронічні захворювання. Крижана вода відкриває резервні сили організму. Температура тіла після купання підвищується. Таким чином гинуть віруси, мікроби та навіть клітини.

Несподіваний холод також змушує кров швидко приливати до шкіри. Відповідно в момент занурення капіляри, вени та артерії посилено працюють, що покращує циркуляцію крові.

Багато вчених стверджують, що хрещенська традиція благотворно впливає на здоров'я людини. Під впливом низьких температур виділяються корисні гормони та зміцнюються стінки судин.

Кому протипоказані хрещенські купання

Водночас лікарі відзначають низку протипоказань до таких процедур для людей, які мають хронічні запальні захворювання. Категорично не рекомендують медики занурюватися в ополонку при отіті, гаймориті, а також бронхолегеневих та серцево-судинних хворобах. Також небажано заходити у крижану воду людям з остеоартрозом, із часто рецидивуючим остеохондрозом хребта, захворюваннями центральної нервової системи. Будь-яка гостра патологія теж виключає купання в ополонці.

Фахівці також рекомендують не пірнати в холодну воду людям без ретельної підготовки, оскільки вплив низької температури води може спричинити холодовий шок. В результаті у людини може різко підвищитися артеріальний тиск, з'явитися паніка, прискорене дихання, гіпервентиляція легень та сильне переохолодження. Але найнебезпечніше те, що холодовий шок може спровокувати зупинку серця.

Лікарі категорично забороняють купатися в ополонці людям:

 • з ЛОР-захворюваннями;
 • схильним до захворювань легеневої системи;
 • які мають проблеми із зором та серцево-судинною системою;
 • тим, хто зазнав травм голови;
 • страждаючим невритами, епілепсією, хворобами сечостатевих шляхів;
 • з діагнозами: виразка, гепатит та холецистит;
 • жінкам із гінекологічними проблемами.

Правила хрещенських купань

Для запобігання нещасним випадкам, травмам під час участі в обряді християнського свята необхідно дотримуватися деяких правил:

 • здійснювати занурення лише у спеціально обладнаних купелях;
 • не занурюватися у крижану воду у стані алкогольного сп'яніння;
 • новачкам краще не здійснювати плавальних рухів;
 • не пірнати в ополонку безпосередньо з льоду і вперед головою;
 • не перебувати у водоймі більше 1 хвилини;
 • за 2 години до купання слід щільно поїсти;
 • після купання слід розтерти себе махровим рушником і вдягнути сухий одяг.

Під час хрещенських купань також не рекомендується занурюватися в ополонку без представників служб порятунку та медичних працівників. Не варто залишати під час купань дітей без нагляду дорослих. Приводити із собою собак та інших тварин також не рекомендується.

Ризики купань на Водохреще

За статистикою, у першу добу після хрещенських купань у лікарнях зростає кількість пацієнтів, які перенесли інфаркт та інсульт. У зв'язку з цим купання категорично протипоказане людям із захворюваннями серцево-судинної та нервової системи, а також із хворобами дихальних шляхів, із захворюваннями шлунка та носоглотки.

Також перед зануренням потрібно переконатися, що рівень артеріального тиску в нормі. Потім потрібно розтертися і побути на повітрі. Не слід пірнати в ополонку вперед головою, так як це може призвести до різкого спазму судин головного мозку.

Крім того, не рекомендується купатися в ополонці дітям, вагітним жінкам, а також людям похилого віку. Купання у крижаній воді може стати причиною розвитку судом та втрати свідомості.

ДУМКА ЕКСПЕРТУ

Лікар-кардіолог, кандидат медичних наук Олександр Баранов вважає, що у разі правильної підготовки до хрещенських купань, жодних ускладнень занурення в ополонці не спричинить.

- Що відбувається, коли організм занурюється в крижану воду – холодові рецептори, які розташовані у шкірних покривах, починають посилати імпульси в головний мозок – так званий “гіпоталамус”. Це утворення в головному мозку, яке важить всього 4 кг, але воно дуже важливе для організму, оскільки управляє практично всіма функціями та системами організму. Тоді відбувається боротьба організму з шоковою ситуацією, організм відчуває позитивний стрес і потім включаються захисні резерви стимулюючої імунної системи з усіма наслідками, - говорить Баранов.