28 вересня
Завантажити ще

Телескоп Hubble виявив силове захисне поле довкола планети HAT-P-11b

Телескоп Hubble виявив силове захисне поле довкола планети HAT-P-11b
Фото: Деніс Байрам/Женевський університет.

Команда дослідників із різних країн ідентифікувала сигнатуру магнітного поля навколо планети за межами Сонячної системи. За версією вчених, це магнітне поле захищає атмосферу планети.

Дослідження оприлюднили в журналі Nature Astronomy, а на сайті Університету Арізони зробили короткий виклад. Для аналізу використовували дані, які отримали з допомогою космічного телескопа Hubble.

Земля має силове поле. Воно захищає планету від астероїдів та комет. Згідно з науковою теорією, подібне поле може бути у планет поза Сонячною системою. Факти для підтримки цієї теорії отримали за допомогою телескопа Hubble.

Вчені досліджували дані спостережень за екзопланетою HAT-P-11b. За розміром її можна порівняти із Нептуном. Землю та HAT-P-11b поділяє відстань у 123 світлові роки. Планету знайшли транзитним способом, оскільки іноді вона закриває світло батьківської зірки.

Магнітне поле може захищати життя на планеті

Для спостережень використовували ультрафіолетовий спектр. Помітили іони вуглецю. Ці заряджені частинки взаємодіють із магнітними полями. Частинки знаходяться у магнітосфері навколо планети.

- Це вперше, коли сигнатуру магнітного поля екзопланети було виявлено безпосередньо на планеті за межами нашої Сонячної системи, - прокоментував співавтор роботи Гільда Баллестер. - Потужне магнітне поле на такій планеті, як Земля, може захистити її атмосферу та поверхню від прямого бомбардування енергійними частинками, що становлять сонячний вітер. Ці процеси сильно впливають на еволюцію життя на такій планеті, як Земля, тому що магнітне поле захищає організми від цих енергійних частинок.

Це говорить про те, що на планеті HAT-P-11b можуть жити живі істоти.

Вчені також спостерігали за іонами вуглецю в довгих "хвостах", які рушать у відкритий космос із середньою швидкістю 160 тисяч км/год. Астрономи підрахували, що довжина одного хвоста дорівнює мінімум одній астрономічній одиниці, але це приблизно дорівнює відстані від Землі до Сонця. Цю особливість дослідники з'ясували за допомогою тривимірного комп'ютерного моделювання.

- Магнітне поле Землі взаємодіє зі спадаючим на нього сонячним вітром, який складається із заряджених частинок, що рухаються зі швидкістю більше одного мільйона кілометрів на годину, - заявив Баллестер. - Така ж взаємодія існує між магнітним полем HAT-P-11b і безпосередньо навколишнім космічним середовищем із сонячним вітром від батьківської зірки.

За даними дослідників, відкрита екзопланета ближче до своєї зірки, ніж Земля до Сонця. Припускають, що відносно невелика відстань сприяє появі хвостів. Промені зірки нагрівають верхні шари атмосфери планети, змушуючи їх випаровуватися.

Новини по темі: Космос планета Телескоп