24 листопада
Завантажити ще

Коли голова розколюється: все про боротьбу з мігренню

Коли голова розколюється: все про боротьбу з мігренню
Фото: Shutterstock

Як просунулась наука у боротьбі з цією недугою, розповіла невролог Маргарита Напрієнко.

Коли людей у будь-якій країні світу запитують, що псує самопочуття найчастіше, вимальовується безперечний лідер: головний біль. У більшості випадків нас страждає або головний біль напруги, або мігрень (але іноді буває, що «черепушка розколюється» як наслідок пухлини або судинної катастрофи). Мігренню, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, страждає понад мільярд людей, або кожен сьомий мешканець землі. Що стало відомо вченим та лікарям про цю напасть останнім часом?

ПРОБЛЕМА 1:

«До лікаря не піду»

- Традиційно за радянських часів головний біль ми практично не лікували, - розповідає Напрієнко. - З одного боку, з головним болем усі знайомі. А з іншого боку, лікарняний лист наші пацієнти отримати не могли. Були розхожі вирази типу «Мігрень – працювати ліньки», вони й досі живучи. І дуже багато пацієнтів саме з цієї причини не приходять до фахівців. При епізодичній мігрені, яка мучить до восьми разів на місяць, тільки кожна четверта людина звертається до лікарів! Навіть якщо голова болить найчастіше, до фахівців йде лише кожен другий. Насправді мігрень, звичайно, є повноцінним самостійним захворюванням. Хоча й сьогодні ця хвороба зберігає загадки для вчених.

ПРОБЛЕМА 2:

Звідки береться

– Чому з'являється та розвивається мігрень – до кінця цей механізм ще не вивчений, – каже Маргарита Напрієнко. - Ми знаємо, що є люди з певним функціонуванням мозку: він у них схильний до легкого збудження під впливом найрізноманітніших провокуючих факторів. З огляду на таких провокаторів запускаються нейрохімічні процеси у мозку, у яких змінюються рівні різних речовин. У тому числі серотонин, відомий у народі як «гормон задоволення».

При мігрені розвивається так звана «кіркова депресія, що поширюється». Вона проявляється у зниженні електричної активності клітин мозку. «Ця хвиля поширюється мозковою тканиною, викликаючи звуження судин, що призводить до зниження кровотоку в мозку. У цей період у людей може спостерігатися такий попередник головного болю, як аура (докладно див. нижче), - розповідає співрозмовниця. - Проте досить швидко ця хвиля минає, і судини починають розширюватися. Вони розвиваються запалення, кров б'є у запалену стінку судини, й у період люди починають відчувати біль».

Аура при мігрені - коли перед нападом головного болю спостерігається цілий каскад різних неврологічних симптомів.

– Це можуть бути зміни зору, чутливості, порушення мови. Але дуже важливо, що ці зміни є оборотними, тобто вони можуть тривати від п'яти хвилин до години і повинні пройти обов'язково, - наголошує доктор Напрієнко. - Коли це трапляється вперше, пацієнти дуже лякаються і лікарі не завжди можуть розібратися. Такі оборотні симптоми можуть прийматися за гострі порушення мозкового кровообігу (інсульти).

ПРОБЛЕМА 3:

Загрози життю немає, але хіба це життя?

Мігрень не є загрозливим для життя захворюванням, пояснює Маргарита Напрієнко. І в тому числі через це пацієнти стикаються з нерозумінням близьких та роботодавців.

- У людини руки та ноги на місці, вона стоїть - на ній орати можна, з погляду оточуючих. І при цьому каже, що нічого робити не може. Про випадки, коли людей звільняли через головний біль, мені невідомо. А ось сім'ї, в яких мігрень спричиняла серйозні проблеми у взаєминах, зустрічалися. Доводилося навіть писати довідки про те, що пацієнт чи пацієнтка у певний період часу можуть бути погано працездатними. І їм рекомендовано відносний спокій.

Що буде, якщо не займатися лікуванням мігрені, зазнавати нападів. Саме такий підхід і практикує більшість пацієнтів, підтверджує лікар.

- Перетерпіти, звичайно, можна, напад колись закінчиться. Але одна справа, якщо людина не працює, у неї немає дітей, які потребують нагляду. Тоді він може лягти у темній кімнаті і чекати, коли муки пройдуть. А якщо починаються безперервна блювота і головний біль, що розриває, люди викликають швидку. На жаль, вона не може сильно полегшити стан при мігрені, – пояснює Напрієнко. - На тлі сильного болю у людини може підскочити артеріальний тиск та початися паніка, фельдшери введуть заспокійливе та препарати для нормалізації тиску. Але ресурсів, щоб вплинути на сам больовий напад при мігрені, невдовзі немає.

ПРОБЛЕМА 4:

Як же лікуватись?

- Від мігрені вилікуватися повністю не можна, бо це генетично обумовлене захворювання, - пояснює Маргарита Напрієнко. - Але зробити напади рідкісними та неважкими сьогодні цілком можливо.

При епізодичній мігрені (приступи не частіше 8 разів на місяць) використовуються таблетки проти головного болю. Якщо вона мучить часто, то призначається профілактична терапія, що робить напади рідше.

Золотим стандартом лікування мігренозного нападу є прийом аспірину. «Краще шипучого, обов'язково у велику дозу, 1000 мг (ознайомтеся з протипоказаннями!). Дуже часто під час нападу мігрені ліки погано засвоюються у шлунку, і тоді ми призначаємо препарати, що посилюють перистальтику. І рекомендуємо низькі дози кофеїну – чашка солодкого чаю, кави або навіть кола.

Причому, якщо у людини захворіла голова, небажано відразу братися за таблетку. В організмі працює система протидії болю, і, можливо, вона впорається, не давши розвинутися нападу.

- Якщо минула година і голова, як і раніше, болить, потрібно приймати препарати класу триптанів. Ось тільки триптани спричиняють звуження судин, тому спочатку треба прийняти аспірин. Можливо, він дозволить взагалі уникнути нападу. Якщо ні, приймаємо триптан.

ПРОБЛЕМА 5:

Звикання до пігулок

– У триптанів, які добре знімають напад та повертають людині працездатність, є особливість: при неправильному використанні до них швидко може розвинутись звикання, – зазначає доктор Напрієнко. – Тому потрібно суворо контролювати, скільки пігулок п'єте. Як тільки цифра перевищує 8 прийомів на місяць для триптанів і 10 – 12 для простих анальгетиків (аспірин, цитрамон, парацетамол, ібупрофен тощо), це пряме показання для звернення до фахівця.

Дмитро Полухін

Дмитро Полухін

Новини по темі: Здоров'я Поради неврологія