Завантажити ще

Китайський Новий рік 2022: коли починається, як святкувати та що дарувати

Китайський Новий рік 2022: коли починається, як святкувати та що дарувати
Фото: angliya.com

Новий рік є головним та найтривалішим святом у Китаї та інших країнах Східної Азії. І, на відміну від звичного нам Нового року, він настає у різний час.

– Насправді на Новий рік не настане рік Тигра. У ніч із 31 на 1 у нас просто закінчився календар одного року та розпочався календар іншого року. Але насправді такого свята раніше не існувало. Натомість тисячоліттями люди відзначали чотири важливі точки переходу Сонця, які є сонцестоянням та рівноденням. Також усі вважають, що з 31 на 1 приходить наступний знак року, – зазначила професійний астролог, коуч, психолог Лілія Гайова.

За її словами, цей рік Чорного (Блакитного) водяного Тигра настає у Китайський новий рік.

- Це молодик, який відбувається, так чи інакше прив'язаний до дня сонцестояння. У них Новий рік щороку настає у нову дату і не прикріплений до календаря. Новий рік ґрунтується на русі небесних тіл. Спочатку все було засноване на цьому. Але потім усі почали прикріплювати все до цифр, – додала Гайова.

Коли буде китайський новий рік-2022. Фото: slowfood.com

Коли буде китайський новий рік-2022. Фото: slowfood.com

Дата китайського Нового року

Китайський Новий рік починається на другий молодик після зимового сонцестояння 21 грудня. Зазвичай у григоріанському календарі це дата між 21 січня та 21 лютого.

У 2022 році рік Чорного (Блакитного) водяного Тигра за китайським календарем настане 1 лютого 2022 року. Святкуватимуть його включно до 15 лютого.

Якщо бути точними, то другий молодик після зимового сонцестояння настане 1 лютого 2022 року о 00:03 за Києвом (о 05:03 за пекінським часом). Саме цей момент і буде початком Нового року за східним календарем. При цьому в Китаї зустрічатимуть не 2022, а 4720-й.

Як зазначають китайський Новий рік. Фото: Phil Tragen/timeout.com

Як зазначають китайський Новий рік. Фото: Phil Tragen/timeout.com

Як прийнято відзначати китайський Новий рік

Цього вечора у Піднебесній усі рідні збираються за святковим столом, дарують один одному подарунки та проводжають старий рік, а разом із ним «спроважують» усе погане. У перший та другий день свята прийнято також відвідувати родичів та друзів. Люди спалюють бамбукові палички, вірячи, що це принесе щастя та удачу у новому році. Також першого дня свята прийнято ходити на цвинтарі, щоб вшанувати пам'ять предків.

Другий день присвячений молитвам. Люди просять про щастя та здоров'я близьких, довголіття літніх родичів, процвітання своєї сім'ї у новому році. Діти у цей день одержують червоні конверти з грошима. На третій та четвертий день китайці ходять у гості до друзів.

У п'ятий та шостий день люди починають виходити на роботу, але при цьому обов'язково запускають святкові салюти. Ранок у ці святкові дні починається із пельменів цзяоцзи. На сьомий день також прийняті молитви до Бога з проханнями допомогти у необхідному. Також прийнято для залучення багатства готувати спеціальний салат із сирої риби під назвою «юшенг».

У період з восьмого по десятий дні вже всі ходять на роботу, але вечорами влаштовують невеликі святкові вечері. Однією з обов'язкових страв є так званий колобок Юаньсяо. У храмі запалюють спеціальні курильні свічки.

Одинадцятий день називається «Днем зятя»: у цей час тесть має влаштувати галасливе та багате свято для чоловіка своєї дочки. У період із дванадцятого по чотирнадцятий день прийнято очищати організм від шлаків та шкідливої їжі. І готуватись до свята ліхтарів.

На п'ятнадцятий запалюють червоні ліхтарі, надягають нами намиста з мандаринів, влаштовують концерти та театральні вистави, а також запускають феєрверки та петарди. Під час вечері до столу подають рисові кульки із солодкою начинкою, що символізують надію на світле майбутнє.

Прикмети та традиції на китайський Новий рік. Фото: Fazli Zainordin/timeout.com

Прикмети та традиції на китайський Новий рік. Фото: Fazli Zainordin/timeout.com

Прикмети та традиції

За кілька днів перед настанням Нового року китайці влаштовують генеральне прибирання в будинку, що символізує визволення від старого та вітання нового.

Зустріч Нового року є однією з найважливіших подій для китайської культури. Свято символізує боротьбу китайських трудівників із злими силами Ніян. За переказами, коли наставала зима, на китайські села нападало зло, через що дерева скидали листя, а земля ставала безплідною. Китайці вірили, що якщо на порозі будинку залишити трохи їжі, то злі духи насититься, стануть добрішими і не ображатимуть людей і природу.

Популярна також легенда, згідно з якою один із злих духів не зачепив дитину, одягнену в червоне. Тому досі червоний колір вважається кольором захисту та боротьби зі злими силами. І під час святкування Нового року китайці не лише самі вбираються у червоний одяг, а й прикрашають цим кольором будинки. Також вони активно пускають на свято хлопавки та феєрверки, вірячи, що гучні звуки теж відлякують зло.

Дуже важливою новорічною традицією є спільне фото всіх родичів, що зібралися. При цьому найстаршого чоловіка – главу сім'ї – садять у центрі.

Традиційно китайські сім'ї збираються саме у Новий рік, бо китайці не мають відпусток. Тому довгі національні вихідні – час для мандрівок. Цей 40-денний період називається Чуньюнь – "весняне транспортування", яке відоме як найбільше у світі щорічне міграція.

Також у Китаї існує традиція під час святкування Нового року дарувати господарям будинку два мандарини, а йдучи, гості отримують два інші мандарини. Виникнення цієї традиції пов'язують з тим, що китайською мовою "пара мандаринів" співзвучне зі словом "золото".

Прикмети на китайський новий рік. Фото: lovefuntaiwan.com

Прикмети на китайський новий рік. Фото: lovefuntaiwan.com

Прикмети на китайський Новий рік

 • До Нового року в Китаї потрібно "очистити" будинок від усіх порожніх банок, щоб позбавитися труднощів із фінансами.
 • У день святкування гостей приймають у кімнаті, де накритий стіл. Поганою прикметою вважається вітання з Новим роком у спальні. Воно обіцяє часті скандали та розбіжності.
 • Ніж під забороною у першу добу після Нового року: люди вірять, що він відріже шлях до щастя та процвітання.
 • Заборонено забиратися день свята. Заборона, що порушила, не побачить щастя в цьому році.
 • Протягом трьох днів після Нового року не можна фарбуватися, стригтися і навіть робити манікюр. Інакше заступник року не запам'ятає людину і не прийде в потрібний час на допомогу.
 • Під час святкування не можна сваритися, з'ясовувати стосунки та плакати, інакше негатив переслідуватиме людину весь рік.
 • Старий одяг необхідно спалити, щоб змінити долю на краще.

Що можна і не можна на китайський Новий рік. Фото: ttrweekly.com

Що можна і не можна на китайський Новий рік. Фото: ttrweekly.com

Що можна і чого не можна робити

 • Заборонено їсти м'ясо першого дня китайського Нового року - воно може відлякати щастя.
 • Також у перші три дні нового року не потрібно мити підлогу і починати серйозне прибирання. Витерти пил, винести сміття, звичайно, можна, але глобальне чищення може прибрати позитивну енергію.
 • Не можна брати в ці дні кредити чи борг. Погрожує бідність і тим, хто на Новий рік плаче, скаржиться на долю.
 • Небажані також у святкові дні сварки та конфлікти - той, хто першим затіяв скандал, може незабаром залишитися на самоті.
 • Не можна пити ліки – весь рік людина хворіє.
 • Якщо першого дня свята помити голову – до втрати багатства.
 • Не можна плакати – до невдач.

Подарунки на китайський Новий рік. Фото: lovefuntaiwan.com

Подарунки на китайський Новий рік. Фото: lovefuntaiwan.com

Що прийнято дарувати

Під час зустрічі Нового року прийнято дарувати парні предмети, що символізують єдність, сімейну гармонію. Наприклад, дві вази, два кухлі, дві пляшки вина. Дітям вручають «хунбао» – спеціальні конвертики червоного кольору, у які вкладається певна сума грошей. Такі конверти діти отримують майже всіх численних родичів, а гроші витрачають щось корисне чи віддають батькам.

Можна подарувати новорічне рисове печиво, яке китайською називається нянь-гао. Хорошим подарунком вважається косметика, парфуми, різні біодобавки. Ті, хто має можливість дарують побутову техніку і радіоапаратуру.

Годинники на Новий рік у Китаї дарувати не прийнято По-китайськи вони вимовляються як «чжун», що подібно до звучання слова «кінець, смерть». Заборонено також дарувати взуття, будь-які гострі предмети, гаманці, парасольки, календарі або плакати з китайськими божествами: вважається, що тоді духи залишать людину, яка подарувала такий подарунок.

Новини по темі: Китай Новий рік 2022