Новорічне свято неможливо уявити без застілля. Ізобільного, зі своїми традиціями. Але, на жаль, саме це найчастіше й псує свято. За свідченнями лікарів, на початку січня завжди спостерігається шквал звернень із панкреатитами, рецидивами гастриту та іншими наслідками харчових надмірностей... Як скоригувати святкове меню, щоб цього не сталося?
Такі напої небезпечні насамперед тим, що містять велику кількість цукру – 12 – 14 шматочків на літрову пляшку або пакет соку. До того ж ці напої п'ють не кілька ковтків, а склянками. Найчастіше разом зі спиртним. Така запивка посилює токсичний вплив алкоголю, і людина швидше п'яніє. Крім цього, солодка вода містить всілякі хімічні добавки. Наприклад, кола містить ортофосфорну кислоту, яка вимиває кальцій із організму. Але особливо газування та соки небезпечні для діабетиків та тих, хто балансує на межі між нормою та хворобою.
Пити звичайну воду, натуральні морси та лимонади без цукру.
Ці страви вже давно знайшли своє місце на новорічному столі. До «Ніжності» входять сир, курка, яйця. Все це укладається шарами і промазується сметаною або майонезом. У «шубі» чергуються шари жирного оселедця, варених овочів, яєць – і сюди також додають майонез.
У подібних стравах забагато жиру. Причому поєднуються жири різного типу (рослинний та тваринний), так що виходить просто калорійна бомба. Від таких салатів краще триматися подалі – особливо тим, у кого проблеми зі шлунком, підшлунковою та зайвою вагою.
Якщо вже є вночі, вибирайте легкі овочеві салати із простими соусами – лимонно-медовим, бальзаміком, йогуртним. Після такої їжі залишаться сили для танців та веселощів.
На будь-якому новорічному столі завжди можна побачити тарілку з кругляшами салямі, прошутто та сервелата. Однак дозволити собі можна не більше кількох шматочків. Біда в тому, що копчена ковбаса. А копчення - це процес утворення бензопірену - токсичної речовини, що має сильні канцерогенні властивості. Плюс там містяться нітрити натрію, які утворюють нітрозаміни, також здатні викликати рак. А ще нітрити порушують клітинне дихання, блокують гемоглобін, у результаті він не може добре доставляти кисень органам. Також у ковбасних виробах велика кількість солі, що дуже небезпечно для гіпертоніків – призводить до підвищення тиску.
Як холодні закуски можна використовувати нарізку з буженини власного приготування.
Це дуже популярний варіант гарячого: у духовці запікають свинячі відбивні з цибулею, томатом, під тертим сиром та майонезом.
Страва може загрожувати нашому здоров'ю через кілька причин. По-перше, при запіканні свинини в ній утворюються кінцеві продукти глікування (КПГ) - це та сама апетитна скоринка на м'ясі, що складається з зміни жирів і білків, що змінилися під впливом температури. КПГ негативно впливає на судини, нервову систему, прискорюючи процес старіння. До того ж такий спосіб обробки м'яса призводить до утворення в ньому канцерогенів, які провокують рак кишок.
По-друге, сир – жирний продукт (зазвичай у ньому близько 50% жиру). Молочні жири змішуються з тваринами (свинина) та ще рослинними з майонезу – все це робить страву дуже важкою для перетравлення.
Найздоровіші способи приготування м'яса – гасіння та на пару.
І це також смачно!
Усі знають, що сьомга, форель містять корисні омега-3 жирні кислоти. Але і з благородною червоною рибою, особливо солоною, варто бути обережнішим. Один-два шматочки – не більше! Майже весь лосось, що продається в магазинах - продукт промислового розведення, а не вільна риба, що нагуляла корисних речовин у морях-океанах. А щоб риба на фермах не хворіла, її, буває, напихають антибіотиками. Щоб надати товару гарний колір, лососеві підфарбовують; щоб довго не псувався, але залишався малосолоним, додають консерватори та стабілізатори. Загалом у недобросовісних виробників не риба, а хімічна фабрика.
По можливості купуйте рибу саме морського вилову; вибирайте більш бліді шматки; соліть самостійно.
Вони, по-перше, міститься дуже багато солі (небезпечно гіпертоніків), і навіть банзоату натрію - харчового антибіотика, застосовуваного збільшення терміну зберігання товарів. Крім того, маринуються овочі зазвичай в оцті. Причому недобросовісні виробники використовують не натуральний, а синтетичний, що дратує слизову оболонку шлунка.
Їжте зовсім трохи – буквально на зубок. Ще краще – нарізка зі свіжих овочів. Для пікантності їх можна присмачити ароматними спеціями, часником, збризкати лимонним соком або бальзамічним оцтом, поєднувати з пікантними сирами.
До свята хочеться побалувати себе малиною, полуницею – серед зими це радість. Але подумайте: у природному середовищі малина починає псуватися через два дні, а тут ягода, привезена з іншого кінця світу, виглядає, ніби щойно зірвана з куща. Справа в спеціальній обробці, що уповільнює процеси гниття та фіксує форму ягоди.
Вітаміни можна отримувати із замороженої полуниці. Її зривають, коли вона досягає стиглості, тому не накачують нітратами та підживленням. І відразу заморожують, тому вона не втрачає корисних властивостей.
А на святковий стіл можна подати фрукти і, наприклад, виноград – його теж обробляють для лежкості, але обприскуючи зовні. Тому його реально відмити – і їжте на здоров'я!
А що ще...
Перше, що хочеться поміняти в олів'ї - ковбаса, в один голос кажуть експерти зі здорового харчування. Вона з'явилася у рецепті порівняно недавно, за радянських часів. Спочатку салат «Зимовий», або « Столичний », додавали м'ясо. Відварену яловичину, птицю. Добре було б повернути ці варіанти. Майонез краще взяти знову ж таки домашнього приготування. Або замінити йогуртом, додавши гірчицю.
Відварюйте картоплю, моркву та інші овочі в шкірці та невеликому обсязі води, тоді в них зберігається набагато більше цінних мікроелементів. У тій же картопля найбільше цінного калію і вітамінів групи В міститься саме під шкіркою. І тонка шкірочка, як не дивно, допомагає їх зберегти. А ось при варінні очищених овочів основна частина дорогоцінних мікроелементів виходить у відвар і потім зливається.
Ікра риб багата на вітаміни А, Е, D. У ній є корисні поліненасичені кислоти омега-3 і омега-6.
З мінусів: як правило, ікра солона. І дуже калорійна. Один-два бутерброди, на які покладена одна-півтора чайні ложки червоної ікри, - корисно, а більше вже перебір.
До речі, необов'язково обирати саме червону ікру. Ікра щуки, мінтаю, палтуса за окремими параметрами навіть цінніша.
Щоб зменшити калорійність бутербродів, можна зробити оригінальні паштети. Наприклад, тертий відварений буряк з ікрою мінтаю. Замість вершкового масла|мастила| можна приготувати мус з авокадо - потерти, роздавити його або збити блендером.