Завантажити ще

Різдво тільки для вакцинованих: у Європі дух свята відчують не всі

Різдво тільки для вакцинованих: у Європі дух свята відчують не всі
Фото: REUTERS/Арнд Вігманн

Торік у деяких країнах не відкрилися традиційні різдвяні ярмарки, на дитячих ранках вимагалося дотримуватися певної кількості учасників і не більше, у компаніях через локдаун скасовувалися корпоративи. У цьому - свої нововведення, і не всім вони до вподоби…

Великобританія

Минулого року всі різдвяні вечірки в країні опинилися під забороною – згідно з карантинними правилами мешканцям Великобританії, які не проживають разом в одному будинку чи квартирі, було заборонено збиратися у закритих приміщеннях. Простіше кажучи, жодних гостей. Бориса Джонсона прозвали Грінчем, який вкрав Різдво, - через локдаун, запроваджений за два дні до Нового року.

Цього року британці ударно вакцинувалися, щоб подібне не повторилося. Наразі громадяни отримують третю (бустерну) дозу вакцини, особливо це стосується людей віком від 50 років та старших, а також тих, у кого є серйозні супутні захворювання, які коронавірус може лише ускладнити.

Глава МОЗ Британії Саджид Джавід заявив, що Великобританії вдасться зустріти Різдво без обмежень, якщо достатня кількість жителів країни вакцинується бустерною дозою вакцини проти COVID-19.

- Якщо ми всі діятимемо разом і кожен зіграє свою роль, ми зможемо пройти крізь цю важку зиму, уникнути повернення обмежень та насолодитися Різдвом

, – підкреслив Джавід.

Наразі бустерною дозою в Британії щеплено понад 10 млн людей.

Влада Британії дивиться на проведення традиційного масового Різдва в країні прихильно - загалом ситуація дозволяє. Але є голоси проти: так, кілька провідних медиків заявили, що коронавірус, як і раніше, є великою проблемою, і ситуація в Сполученому Королівстві далека від ідеальної. Медики пропонують, як і раніше, зробити носіння масок обов'язковим для всіх і проведення постійних тестів на коронавірус. Звичайно, все це на тлі вакцинації. Але поки що ці ініціативи не знаходять підтримки ні в уряду, ні у громадян.

У Лондоні за різдвяними подарунками – лише у масках. Втім, як і майже скрізь. Фото: REUTERS/Peter Nicholls/File Photo

У Лондоні за різдвяними подарунками – лише у масках. Втім, як і майже скрізь. Фото: REUTERS/Peter Nicholls/File Photo

Німеччина

Країна, що славиться своїми розкішними різдвяними ярмарками цього року, як і минулого, внесе обмеження у проведення святкових гулянь, а то й зовсім скасує їх, як, наприклад, традиційний різдвяний базар у палаці Шарлоттенбург у Берліні.

Так, у Мюнхені, де участь у масових заходах дозволено лише щепленим або перехворілим, влада заявила, що вимога соціальної дистанції нікуди не поділася, а от дотримуватися її на ярмарках, ясна річ, ніхто не буде. Тому різдвяний ярмарок у Мюнхені відмінили взагалі. Сказали, що реанімаційні відділення у лікарнях і так забиті – навіщо додавати нових тяжких пацієнтів медикам.

Відмовилися від різдвяних гулянь і в Герлиці, і в інших містах, куди зазвичай приїжджали з усього світу попити гарячого глінтвейну, з'їсти різдвяних пряників та повеселитися. По-перше, створити натовп - це зародити нове вогнище інфікування. По-друге, неприщеплені і не перехворіли люди, які дивилися б на гуляння збоку, могли б відчути себе ущемленими. А кому це треба – ходити потім судами і виправдовуватися за порушення прав людини?

Акуратно запровадили обмеження для нещеплених у районах із високим рівнем госпіталізації. З екранів телевізорів та комп'ютерів не втомлюються повторювати, що ситуація може змінитися будь-якого дня, і локдаун теж не виняток. Міністр охорони здоров'я Німеччини Єнс Спан прямо сказав: як пройде Різдво - він не знає.

Від розкішних різдвяних ярмарків у німецькому Франкфурті залишилося лише кілька лотків. Фото: REUTERS/Kai Pfaffenbach

Від розкішних різдвяних ярмарків у німецькому Франкфурті залишилося лише кілька лотків. Фото: REUTERS/Kai Pfaffenbach

Австрія та Бельгія

А тут уже всі мешканці поділені на щеплених (перехворілих) і нещеплених. У перших життя йде своїм звичаєм, для них відкриті магазини та розпродажі. Для других – комендантська година, заборона на вихід з дому без поважних причин та взагалі – повний локдаун.

– У нас в принципі і так загальнонаціональний карантин до 13 грудня для всіх, але потім нещеплені залишаться по хатах, а щеплені зможуть вийти на роботу і до магазинів, – розповідає австрійка Альма. - У нас багато людей не хочуть вакцинуватись, але нам сказали, що з лютого вакцинація буде обов'язковою. Не знаю, добре це чи погано, але зараз погано, бо все зачинено. І не знаю, чи будуть у нас свята на Різдво, чи ми знову опинимося замкненими в наших будинках.

Поки точно відомо, що при дотриманні карантинних заходів для вакцинованих або перехворілих громадян відкриються «Віденський різдвяний світ» на Ратхаус-плац у Відні (подарунки, ялинкові прикраси, частування та напої), а також різдвяна ялинка, різдвяне село на площі Марії Терезії з хенд-мейдом та традиційними подарунками. Але якихось масових заходів тут не буде – ковід! Також у Відні відкриється і різдвяний ринок у палаці Шенбрунн, але все з тими ж ковідними обмеженнями, як і у всій Австрії.

Аналогічно й у Бельгії. Ситуація із захворюваністю на коронавірусну інфекцію тут стрімко погіршується, але в уряді вирішили не обмежувати громадян у дотриманні різдвяних традицій і не скасовувати заходи. Ярмарок працюватиме в колишньому режимі, всі відвідувачі тільки зобов'язані надягнути маску, а ось для того, щоб потрапити на ковзанку, доведеться пред'явити QR-код.

У Зальцбурзі (Австрія) різдвяний ярмарок закрили-ковид. Фото: REUTERS/Leonhard Foeger

У Зальцбурзі (Австрія) різдвяний ярмарок закрили-ковид. Фото: REUTERS/Leonhard Foeger

Швейцарія

Через штам «Омікрон» у країні повернулися до обов'язкового носіння масок у громадських місцях. Усіх, кого можна було, відправили працювати дистанційно, а до коронавірусних сертифікатів висуваються особливі вимоги: тепер він потрібен там, де кількість людей більша за 11, а раніше було 30. На багатьох заходах організатори збиратимуть контактні дані для відстеження учасників, щоб у разі чого виявити весь ланцюжок заражень.

- З останніх змін - тепер результат експрес-тесту (негативний, звичайно) дійсний не 48 годин, а 24. Потім сказали, що всі, хто приїхав до країни, мають скласти тест на коронавірус перед в'їздом, а потім ще раз протестуватись у проміжку з четвертого до сьомого дня перебування у країні, – розповіла мешканка Швейцарії Маргарита. – Нас попередили, що такі жорсткі заходи – це для того, щоб ми зустріли Різдво без серйозних обмежень. Магазини, ярмарки, базари – все працюватиме, але перебувати там треба лише в масках і, мабуть, із ковід-паспортами. Наша компанія скасувала різдвяний корпоратив, і наступного тижня ми йдемо знову працювати з дому.

Італія

Тут намагаються зберігати спокій - вакцинація населення йде активно, у більшості вже є COVID-паспорти, тому італійці можуть святкувати Різдво як завжди. Хіба що маски не забувати одягати в закритих приміщеннях і дотримуватися соціальної дистанції.

- У нас справді немає якихось особливих обмежень ні на що, бо, здається, всі мають уже «зелений паспорт». Нічого не скасовується, ми їдемо кататися на лижах на Різдво, друзі забронювали стіл у міланському ресторані. Скрізь йде галаслива торгівля, ми збираємося зганяти на різдвяний ярмарок у Тренто - начебто він буде, адже того року його скасували через коронавірус, - розповів українець Олександр, який проживає в Італії. - Серед моїх знайомих, друзів та колег – всі щеплені, всі з ковід-паспортами, тому чекаємо Різдво як завжди – веселе та красиве.

Новини по темі: Рождество Новий рік 2022