До кінця ХХІ століття населення України скоротиться до 22 мільйонів. Ця тенденція притаманна більшості країн Європи, і поки що немає шляху зупинення цього процесу. Таку думку висловили у НАН України.
- Україна цікавитиме мігрантів із азіатських країн, Кавказу, колишніх республік Радянського Союзу. І за рахунок цього, можливо, вдасться стабілізувати чисельність населення. Поки що немає передумов, щоб це зробити за рахунок природного чинника, - зазначив член-кореспондент НАН України Олександр Гладун.
За його словами, українське суспільство стрімко старіє, зокрема й через те, що в нас вища, ніж у Європі, смертність і нижча народжуваність. І за рахунок зменшення кількості народжень зростає частка людей похилого віку, – підкреслив Гладун.
Він додав, що загалом на карті Європи Україна насправді не така вже й стара країна. Так, у нас приблизно 23% населення становлять особи віком від 60 років. А в Португалії ці ж 23% становлять люди віком 65 років та старші.
- Старіння населення – загальносвітовий процес. З одного боку, довше життя – це досягнення цивілізації, з іншого – виклик для держави, її економічної та пенсійної систем, - зазначив Гладун.
За його словами, держполітика має бути спрямована на збалансування подовження тривалості життя та економічних можливостей держави. При цьому окремої демографічної політики, спрямованої на покращення демографічної ситуації, немає: є лише соціально-економічна політика, яка може сприяти покращенню демографічної ситуації.
Подібний прогноз раніше зробили і в ООН: фахівці вважають, що до 2100 року нас залишиться 20-22 мільйони людей.