Завантажити ще

В Україні 1 грудня з'явилися три нові монети: дві по 10 гривень та одна - 5 гривень

В Україні 1 грудня з'явилися три нові монети: дві по 10 гривень та одна - 5 гривень
Фото: bank.gov.ua

Національний банк України 1 грудня ввів в обіг цілих три нові пам'ятні монети. Дві з них, номіналом 10 гривень кожна, присвячені Дню Збройних сил України, а 5-гривнева монета вийшла у серії, присвяченій пам'ятникам архітектури країни.

Одну з монет номіналом у 10 гривень випущено на честь Збройних сил України.

- Монета присвячена українським військам, на які відповідно до Конституції України покладаються завдання щодо оборони України, захисту її суверенітету, територіальної цілісності та недоторканності; забезпечення стримування та відсічі збройній агресії проти України, охорони повітряного простору держави та підводного простору в межах територіального моря України, а також завдання щодо участі у заходах, спрямованих на боротьбу з тероризмом, - пояснили у Нацбанку.

На аверсі монети розміщено: вгорі – напис "Україна" (півколом), у центрі на дзеркальному фоні – емблема Збройних Сил України, ліворуч від якої – малий Державний Герб України; під емблемою: рік карбування монети – 2021 та номінал – "десять гривень" (півколом); логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (праворуч від емблеми ЗСУ).

На реверсі монети на тлі стилізованого рослинного орнаменту – військові відзнаки: загальновійськовий беретний знак (вгорі), беретний знак Десантно-штурмових військ ЗСУ (праворуч), беретний знак Військово-морських сил ЗСУ (внизу вправо), беретний знак Сил спеціальних операцій (внизу ), беретний знак Повітряних сил ЗСУ (ліворуч); у центрі на дзеркальному фоні написи: Збройні/сили/України.

Нова пам'ятна монета номіналом 10 гривень на честь української армії. Фото: НБУ.

Нова пам'ятна монета номіналом 10 гривень на честь української армії. Фото: НБУ.

Сухопутні війська відмічені окремо

На честь Сухопутних військ, які є основним та головним носієм бойової могутності Збройних Сил України, також випущено 1 мільйон монет.

- За своїм призначенням та обсягом покладених на них завдань вони відіграють вирішальну роль у виконанні Збройними Силами своїх функцій як у мирний, так і у воєнний час. Сухопутні війська – це міцний моноліт механізованих та танкових військ, ракетних військ та артилерії, армійської авіації, частин та підрозділів протиповітряної оборони, спеціальних військ, частин логістичного забезпечення, а також бригад територіальної оборони, - сказано у поясненнях НБУ.

На аверсі монети розміщено: вгорі – напис "Україна" (півколом), у центрі на дзеркальному фоні – емблема сухопутних військ ЗСУ, ліворуч від якої – малий Державний Герб України, праворуч – нарукавний знак сухопутних військ ЗСУ; під емблемою: рік карбування монети – 2021 та номінал – "десять гривень" (півколом); логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (внизу праворуч від емблеми сухопутних військ ЗСУ).

На реверсі монети зображено українського воїна зі зброєю (ліворуч) та розміщено стилізовану композицію: на тлі камуфляжу військова техніка; на дзеркальному тлі написи: Сухопутні війська ЗСУ (напівколо праворуч).

Нова пам'ятна монета номіналом 10 гривень на вшанування сухопутних військ. Фото: НБУ.

Нова пам'ятна монета номіналом 10 гривень на вшанування сухопутних військ. Фото: НБУ.

Нацбанк увічнив львівську пам'ятку

Також в обіг випущено і 5-гривневу монету із серії «Пам'ятки архітектури України» із зображенням Гарнізонного храму святих апостолів Петра та Павла у Львові. Вона присвячена одній із святинь та самобутніх родзинок міста, храму, побудованому на початку XVII століття, і буде рідкістю – лише 35 тисяч екземплярів.

- Ця одягнена у барочне вбрання споруда, що прикрашає історичну частину міста Лева, – найбільший львівський храм, який пережив різні часи, у певні періоди історії виконував функції гарнізонної церкви міста, складу, книгосховища, а у 2011 році знову відчинив двері для віруючих. Під час російсько-українського військового конфлікту на Сході України храм став не лише церквою, де моляться за українських воїнів та відравляють похорон загиблих учасників ООС, а й музеєм та волонтерським центром, - зазначають у НБУ.

На аверсі монети розміщено: малий Державний Герб України, під яким напис "Україна"; фрагмент інтер'єру центрального нефа, внизу на дзеркальному фоні номінал монети та рік карбування – 5/гривень/2021; логотип Банкнотно-монетного двору Національного банку України (знизу праворуч).
На реверсі монети зображено фасад будівлі храму, вгорі ліворуч від якого – лев та напис Львів (під левом); написи: Гарнізонний Храм Святих Апостолів Петра та Павла.

Нова пам'ятна монета номіналом 5 грн. Фото: НБУ.

Нова пам'ятна монета номіналом 5 грн. Фото: НБУ.

Будь-яка пам'ятна монета (як і ці три) є дійсним платіжним засобом України та обов'язкова до прийому без будь-яких обмежень щодо її номінальної вартості до всіх видів платежів, а також для зарахування на рахунки, вклади, акредитиви та для переказів.

Раніше в Україні з'явилися нові купюри у 20 гривень та 200 гривень із символікою 30-річчя Незалежності України. До цього 11 листопада в Україні введено в обіг нову монету номіналом 10 гривень на честь десантників.

1 жовтня в Україні з'явилася монета на честь 150-річчя від дня народження Івана Піддубного. У січні 2021 року в обіг було випущено нову монету номіналом у 20 гривень, присвячену Лесі Українці - так само, як і у випадку з Піддубним, на честь 150-річчя від дня народження поетеси.