Завантажити ще

Жителі сіл біля сховищ МГЗ: Якщо не боротимемося, шлам може вбити нас усіх

Жителі сіл біля сховищ МГЗ: Якщо не боротимемося, шлам може вбити нас усіх
Фото: Envoy/http://wikimapia.org/

Переселенці з Чорнобильської зони відчуження заявляють про нестерпні умови життя та розлади здоров'я після того, як вони оселилися біля шламосховищ Миколаївського глиноземного заводу. Про це йдеться в статті ЖИТЕЛІ СІЛ БІЛЯ СХОВИЩ МГЗ: «ЯКЩО НЕ БУДЕМО БОРОТИСЯ, ШЛАМ МОЖЕ ВБИТИ НАС ВСІХ» опублікованій tsn.ua.

«Я родом з-під Житомира, із Чорнобильської зони. Ми з моїм покійним чоловіком вирішили, що краще виїхати на його батьківщину, на Миколаївщину, подалі від радіації. Оселилися на березі Південного Бугу, думали, що на природі буде краще. А виявилося – з вогню та в полум'я. Риби в річці вже немає, вода постійно буро-коричневого кольору. У 2020-му у мене почалися проблеми зі щитовидкою, вона росте як на дріжджах. Ендокринолог каже – швидше за все, через цей червоний пил», – каже Валентина Самофал.

Видання зазначає, що вперше про проблеми, які створюють відходи виробництва Миколаївського глиноземного, преса написала ще у 2011 році, коли червоний пил накрив район Чорноморського Бузького Лиману. Але влада аж ніяк не реагувала на ці публікації.

Тим часом у районі шламосховищ почало фіксуватися зростання онкологічних захворювань. Так, у Вітовському районі Миколаївської області протягом 2011-19 років кількість померлих від раку ротоглотки збільшилася більш ніж утричі – і це при тому, що у всій Миколаївській області за останнє десятиліття ці цифри не змінилися.

За інформацією журналістів, місцеві жителі були змушені об'єднатися в організацію «Стоп шлам», яка подала до суду на МГЗ та у травні цього року виграла позов. Практично всі її члени – мешканці сіл, розташованих довкола шламосховищ Миколаївського глиноземного. Керівництво МГЗ з вердиктом суду не погодилося та подало апеляцію.

Мешканка селища Радісний Сад Валентина Самофал пояснила, що вступити до «Стоп шламу» вона вирішила, бо переживає за своє здоров'я та здоров'я своїх дітей. Нещодавно вона здала на аналіз своє волосся, отримала результати, що шкідливі речовини в них значно перевищені.

Найближче засідання Апеляційного суду Миколаївської області у справі "Стоп шлам" проти МГЗ відбудеться 30 листопада. Адвокати організації вважають, що вони мають усі шанси виграти апеляцію.

Нагадаємо, Миколаївський глиноземний завод за рішенням суду має виплатити членам організації "Стоп шлам" 9,2 млрд грн моральної шкоди.

Верховний Суд підтвердив законність арешту нерухомого майна Миколаївського глиноземного заводу на 9,2 млрд грн у рамках забезпечення позову ГО "Стоп шлам" та зобов'язав підприємство виплатити найбільшу в історії України суму відшкодування за збитки, завдані екології.

Дослідження Інституту судових експертиз підтвердило надлишковий вміст алюмінію, хрому, свинцю, барію, стронцію та бору у зразках волосся осіб, які проживають біля шламосховищ МГЗ.