Завантажити ще

Керівник оркестру "INSO-Львів": У Нідерландах перед концертом вкрали інструменти – ми не могли почати без гобою

Керівник оркестру
Фото: FB INSO-Львів facebook.com/media/set/?set=a.4466903193355494&type=3

Квитки розкуплені рік тому

Ці концерти в Європі Академічний симфонічний оркестр INSO-Львів (International Symphony Orchestra) планував ще минулого року. Але через карантин виступи довелося перенести – у результаті на гастролі до Нідерландів оркестр спільно з академічною капелою «Думка» вирушив лише 3 листопада.

У графіку було розписано 20 концертів у 11 містах. Аншлаг, зали повністю забиті, квитки розпродано ще минулого року. У Нідерландах послухати академічний симфонічний оркестр з України приходять не лише місцеві, а й наші земляки, яким «INSO-Львів» знайомий ще з 2013 року, коли музиканти почали гастролювати.

Перші дев'ять концертів відбулися на ура. До чергового концертного залу De Doelen у самому центрі портового Роттердама автобуси з музикантами, наполовину заповнені інструментами та особистими речами, під'їхали заздалегідь – за кілька годин до концерту 15 листопада. Оркестр «INSO-Львів» гастролює двома автобусами, у третьому подорожує капела «Думка». Припаркувались за метр від службового входу до концертної зали, дверима до дороги – і розбіглися: хто обідати, хто в туалет, хто гуляти містом… Водії вирішили теж перекинутися парою слів і зібралися в одному з трьох автобусів. Двоє залишили порожніми, але закрили.

Штани позичив колега

В автобусах музиканти залишили все – інструменти, особисті речі, телефони на зарядках. Колесять європейськими містами вже не перший рік – жодного разу не було, щоб навіть запальничка зникла. А про те, що хтось наважиться зламати двері автобуса і вкрасти дорогі інструменти і навіть – навіщось – не такі дорогі концертні штани одного з музикантів, ніхто й подумати не міг. Але повернувшись до транспорту, зрозуміли: колись усе трапляється вперше. Своїх інструментів не виявили три музиканти – в автобусі не було гобою, труби та англійського ріжка.

– Спочатку думали, що це чийсь жарт – що хтось із колег так «виступив», – зізнаються учасники оркестру. – Але за кілька хвилин пошуків зрозуміли – інструменти вкрали.

Про зрив або перенесення концерту не могло бути й мови – глядачі ж ні в чому не винні…

Йшла хвилина за хвилиною, стрімко скорочуючи час до початку концерту – залишилося лише дві години, і треба виходити на сцену. Зал чекає – ще з минулого року. А грати – нема на чому.

І якщо трубу та англійський ріжок ще якось можна замінити, не дуже помітно для недосвідченого слухача, то без гобою ніяк не викрутишся – навіть концерт без нього не розпочнеш!

– Без гобою не може бути виступу, він дуже важливий у кожному концерті – це той інструмент, який налаштовує оркестр, – пояснює «КП в Україні» голова правління Академічного симфонічного оркестру «INSO-Львів» Іоланта Пришляк. – Це сольний інструмент духової групи. Про зрив чи перенесення концерту не могло бути й мови – глядачі ж ні в чому не винні… Нам пощастило –  на щастя, в цьому ж концертному залі займався гобоїст місцевого оркестру. Він позичив нам інструмент. Думаю, жодного музиканта у світі в такій ситуації не довелося б довго вмовляти. Концерт відбувся, і виступ не було зірвано.

А ось два інші обікрадені музиканти на сцену у цьому концерті не вийшли. Партію англійського ріжка, яка має велике значення у творі « Список Шиндлера » – її виконує концертмейстер Євген Крук, довелося заміняти кларнетом. Партію другої труби взяли на себе інші трубачі. Без штанів ще один музикант також не вийшов - йому їх позичив колега.

Музиканти, які залишилися без англійського ріжка та труби, на сцену не вийшли – їхні партії взяли на себе кларнетист та інші трубачі. Фото: надане Іолантою Пришляк.

Музиканти, які залишилися без англійського ріжка та труби, на сцену не вийшли – їхні партії взяли на себе кларнетист та інші трубачі. Фото: надане Іолантою Пришляк.

Інструменти орендували

Вчора, 16 листопада, музиканти взяли до рук інші, орендовані інструменти – звикають до них. Вкрадені гобой та труба були їхніми особистими – купували на свої гроші, які довго збирали. Англійський ріжок позичили в іншого оркестру зі Львівської національної філармонії. Коштують вони від трьох до п'яти тисяч євро кожний. Це бу. Музиканти підрахували: у гривневому еквіваленті їм тепер потрібно звідкись взяти близько 400 тисяч гривень на нові.

- Нашому оркестру вони конче потрібні, - зітхають музиканти. – На час гастролей удалося їх позичити. Але без постійних жоден наш концерт надалі неможливий.

Частину необхідної суми ще раніше зібрали самотужки – за ці гроші, щоправда, планували купити інші інструменти, про які давно мріють виконавці, але їхню покупку доведеться знову відкласти – важливіше замінити вкрадені.

- Також гроші нам пожертвували друзі оркестру – у результаті ми маємо половину від необхідної суми, - зазначають музиканти оркестру. – Але зібрати другу половину без допомоги нам просто нереально. Тож опублікували рахунки. За першу ніч зібрали ще 18106 гривень. Сподіваємося, звичайно, що повернуться вкрадені – написали їхні серійні номери, можливо інструменти комусь спробують продати і їх впізнають... Але зараз у нас немає часу чекати…

Після НП до музикантів приїхала опікунська рада оркестру, щоб вирішити, що робити далі. Наступного дня оркестр розділився на дві групи та поїхав спеціалізованими магазинами – шукати заміну вкраденим інструментам. На купівлю грошей немає – але можна орендувати. Витрати покриють організатори. Штани також куплять.

– Ми вже навчені великою кількістю гастролей – у разі чого не занурюємося, а шукаємо вихід, – ділиться Іоланта Пришляк. – У нас вже були ситуації з крадіжкою – під час гастролей у Єгипті з у всіх номерів зникли гроші, в Оксани Линів (перша жінка – головний диригент Опери та філармонічного оркестру в місті Грац в Австрії, входить до трійки найкращих жінок-диригентів сучасності. – Авт.) теж. Ми не маємо виручки за концерт – ми їздимо за добові, і є зарплати, які нам платить держава. У програмі туру завжди є українські твори, і цього разу також. Тоді керівництво готелю та генерал поліції скинулися та все повернули. Теж була стресова ситуація. Гастролі – це загалом випробування, це нелегко.

Інструменти вкрали з автобуса біля концертної зали у Роттердамі, доки музиканти гуляли. Фото: Надано Іолантою Пришляк.

Інструменти вкрали з автобуса біля концертної зали у Роттердамі, доки музиканти гуляли. Фото: Надано Іолантою Пришляк.

Камери, телефони та скрипки не зачепили

Уподобання злодіїв здивували українських музикантів – чомусь не торкнулися ні дорогих камер, ні телефонів, не зникли, на щастя, та інші інструменти – в автобусі лежали альти, скрипки, віолончелі, контрабаси, багато особистих речей. Хоча навряд чи центром Роттердама під камерами вдалося непомітно проскочити з контрабасом напереваги.

Щоб дістатися футлярів із гобоєм, трубою та ріжком, злодіям напевно довелося пройти через весь автобус – вони лежали в самому кінці на задній панелі, поряд із телефонами на зарядках.

Злодії спрацювали миттєво – водії за сто метрів від обкраденого автобуса нічого не помітили… Є підозра, що зловмисники заходили до автобуса неодноразово – нехай вкрадені інструменти у футлярах не найгроміздкіші, але все одно одна людина за один захід їх би не винесла. Менше ріжка та гобою – лише флейти.

Зараз під час гастролей музиканти вже прицінюються до інструментів у європейських магазинах. Купити такі самі, як були, навряд чи вдасться, але намагаються знайти максимально якісні за мінімальні гроші.

Голова правління Академічного симфонічного оркестру INSO-Львів Іоланта Пришляк. Фото: ФБ Іоланти Пришляк. facebook.com/photo.php?fbid=2745205892189646&set=t.100001007874980&type=3

Голова правління Академічного симфонічного оркестру INSO-Львів Іоланта Пришляк. Фото: ФБ Іоланти Пришляк. facebook.com/photo.php?fbid=2745205892189646&set=t.100001007874980&type=3

Довідка КП

Академічний симфонічний оркестр «INSO-Львів» Львівської національної філармонії заснували у 1998 році. Виступав не лише в Європі – з успіхом пройшли концерти у Китаї, Колумбії та Єгипті. Бере участь як базовий оркестр на міжнародних фестивалях та конкурсах в Україні, Німеччині, Австрії, Польщі. З 2017 року гастролює у Нідерландах під керівництвом диригента Раймонда Янссена. У 2019-му брав участь в історичній постановці опери «Аїда» Джузеппе Верді біля підніжжя храму цариці-фараона Хатшепсут у Єгипті під керівництвом Оксани Линів. Солістами у концертних програмах були Франсуа Лельо, Ліза Батіашвілі, Вольфганг Емануель Шмідт, Олександр Земцов, Сергій Накаряков, Отто Заутер та інші.